Füvezz az egészségedért!

JZS, Fotó: Bexter • 2012. szeptember 20., csütörtök •
Télen sajognak az ízületek, jönnek a felfázások, és mi marékszámra kapkodjuk a gyógyszereket. Ez aztán felborítja a bélflórát, amire kapkodhatjuk a probiotikumot, a többi mellékhatásról nem is beszélve. Egy örök körforgás, amiből szinte lehetetlen kikászálódni. Milyen szerencse, hogy mi tudunk jobbat - a frisss.hu most induló sorozatával! Egy patikára való gyógynövényt találtunk Vassurányban, ahol Barta Andrásné reflexológus kísért el minket egy sétára.

Séta közben rengeteg gyermekláncfűt is találtunk

Először is, elhiszem, hogy sokan szkeptikusak a népi gyógymódokat illetően. Őket arra kérem, hogy egy kellemes vasárnap délutánon igyanak meg egy csésze szennával kevert mályva teát, majd várjanak egy órát. Ha a mellékhelyiségben gubbasztva is úgy gondolják majd, hogy ezek a gyógynövények semmilyen hatással nem rendelkeznek, akkor azt elfogadom – de gyanítom, ha a szenna, és a mályva jó hashajtó gyanánt, akkor a többi is hatásos lehet valamire.

A lándzsás útifű - köhögésre, sebekre, és csípésre jó

Télen-nyáron jó

A lándzsás útifű nagyon jó köhögés csillapító, nyákoldó, és sebgyógyító hatással bír. Ha teát szeretnénk készíteni belőle, frissen leszedve, megmosva, felaprítva, egy púpozott teáskanállal tegyünk egy csészébe és forrázzuk le – még jobb, ha kakukkfüvet is teszünk mellé.

Ha sebekre vagy csípésekre használjuk, akkor a leszedett, megmosott növényt, egy kicsit meg kell törni – például a kés hátával megütögetjük. Ezután rátesszük a sebre, reggel és este cserélve a kötést. A szakember tapasztalatai szerint, akár egy éjszaka leforgása alatt látványos javulás érhető el!

A csípős csalán - reumás és ízületi panaszokra, és tisztító kúraként is remek

Csípjük a csalánt is

A csípős csalán tisztító, vitalizáló, és immunerősítő hatása mellett magas vastartalma miatt is hasznos gyógynövényünk, emellett az ízületi panaszok legfőbb ellenszere. Méregtelenítő hatása miatt veseteákba is szokták keverni. Tavasszal és ősszel kifejezetten ajánlott egy 3-4 hetes kúrát végig csinálni, amikor naponta 3-szor fogyasztjuk a belőle készült teát.Ezzel kapcsolatban aztán két személyes történetet is megosztott velünk Bartáné Andi.

Egy kamasz fiún régóta nem tudtak segíteni az orvosok. Bőrkiütéses allergiájára több kenőcsöt is felírtak neki, ám mind haszontalannak bizonyult, míg ki nem próbálták a csalánteát. Az első csésze elfogyasztása után nem sokkal enyhült az égő, viszkető érzés, majd másnapra a kiütések is elkezdtek lehúzódni.

Lánya osztálykiránduláson vett részt, amikor a társaságon csúnya kiütések jelentek meg. A kísérő tanárok először azt hitték, hogy a szobába vitt nassolni valók vonzották oda a hangyákat, és azok csipkedték össze a fiatalokat. Mivel nem múltak a tünetek, felkeresték az ottani ügyeletes orvost is. Kiderült a cserszömörce okozta a bajt, és egyre többen lettek rosszul tőle. Andi ekkor azt javasolta lányának, hogy szedjenek az erdőben pár marék csípős csalánt, és készítsenek belőle teát. Ahogy mindig, most is voltak szkeptikusok, de látva a többieken a javulást, végül mindenki ivott a gyógyteából, és így nyugodtan kiélvezhették a tábor hátralevő részét is.

A cickafark - különösen nőgyőgyászati problémákra javallott

A nők barátja

A cickafarkfű nagyon jó vértisztító, és vérzés csillapító hatásáról ismert, így a nőgyógyászati problémák, és az „alulról felfázás” első számú gyógyszere. De természetesen férfiak is nyugodtan fogyaszthatják. Epehajtó hatása remek, és még az emésztést is segíti. Mint minden gyógynövényt, ezt is lehet „nyersen” alkalmazni.

Ha teát főzünk belőle, akkor a virágát egy kis szár résszel forrázzuk le. Ülőfürdőnek pedig a gyökérzet nélküli, teljes növény is alkalmas. Ebben az esetben egy ötliteres fazékba szedünk a cickafarkfűből, megmossuk, majd felengedjük hideg vízzel, és 24 órára állni hagyjuk. Majd ezt felmelegítjük (nem forraljuk!), és átszűrve hozzáadjuk a derékig érő fürdővízhez. 20 percig áztatjuk magunkat, majd törölközés nélkül, felhúzzuk hálóruhánkat, és egy óra „dunsztra” befekszünk az ágyba. Ez a módszer különösen hatásos miómák, gyulladások, felfázás, és már nőgyógyászati problémák esetén.

A legszebb a dologban az, hogy ezeket ingyen és bérmentve megtalálhatjuk az erdőben sétálva. Fontos tudnivaló, hogy az autóutak mellől soha ne gyűjtsünk gyógynövényt, és ha a természet lágy ölén szedjük, akkor is alaposan mossuk meg, mielőtt felhasználjuk.

közösség

további frisss

lap tetejére