Így tartsd életben az orchideád!

szponzorált tartalom (x) • 2020. július 15., szerda •
A legtöbb hölgy életében legalább egyszer kapott már olyan virágot ajándékba, ami a segedelmével alig egy hónap alatt el is halálozott. Számos esetben ezek a virágok lepkeorchideák. Ezek a természetben a fákon élnek, azonban nem paraziták, hanem támasztónövények. A lombok miatt a fákon csak szűrt fény jut el hozzájuk, és a létfontosságú tápanyagot a madarak ürüléke adja. Nézzük, hogyan növelhetjük az élettartamukat (anélkül, hogy továbbajándékoznánk)!
Így tartsd életben az orchideád!

Könnyen kivitelezhető tippek következnek!

A fény - ahogy minden virág esetében - az orchideáknak is kiemelkedően fontos, ezért jó hely lehet számukra az ablakpárkány, de a tűző napot sem szeretik (sárgás, piros foltokkal reagál rá), erre tehát mindenképpen ügyeljünk. Olyan párkányt válasszunk, ahol naponta legalább 2-3 órán keresztül éri őket a fény.

Az öntözés kapcsán is csupán néhány dologra kell odafigyelni. Általánosságban elmondható, hogy az orchidea nem kedveli a hideg, kemény csapvizet (persze vannak kivételek, az enyémek szépen virágoznak, annak ellenére, hogy csak hideg csapvizet kapnak, ami sokszor pang alattuk), ezért szobahőmérsékletű, szűrt vízzel javasolt locsolni. Onnan tudhatjuk, hogy ideje locsolni, ha a virág átlátszó cserepén át látjuk, hogy a gyökerek nem zöld, hanem szürkés színűek. De az is jó módszer, ha a virágot megemelve megfigyeljük, hogy könnyűnek érezzük-e vagy sem. Ha igen, akkor kiszáradt az ültetőközege, tehát ideje locsolni. 

Télen elegendő hetente egyszer, nyáron, meleg időben lehet gyakrabban (hetente kétszer) öntözni, mégpedig úgy, hogy vízbe merítve hagyjuk, hogy megszívja magát vízzel, majd lecsepegtetjük róla a felesleget és visszahelyezzük a helyére. Mint azt már említettem, a cserép alatt álló vizet nem kedveli a növény (a gyökér rothadásához vezethet), az ültetőközege legyen mindig nedves, de kerüljük a túlzott öntözést.

Kínzó kérdések és megnyugtató válaszok

Hogyan ültessem, egyáltalán átültessem-e az orchideát? Hogy rögtön a végével kezdjem, igen, érdemes két évente átültetni, mivel körülbelül ennyi idő alatt kinövik a cserepet, és ez akár a virágzás gátja is lehet. De a virágzás a fényhiány és a hőmérséklet miatt is elmaradhat. Utóbbi azt jelenti, hogy 2-3 héten keresztül az éjszakai és a nappali hőmérsékletek közötti különbségnek 5-8 Celsius-foknak kellene lennie. 

Ültethetem sima virágföldbe is? Nem! Az orchidea kizárólag a számára készített fenyőkéreg mulcs-sphagnum moha-faszén keverékben érzi jól magát, de mivel kétévente kell csak átültetni, ezen nem érdemes spórolni, mivel megakadályozza, hogy a gyökereknél pangjon a víz. Átültetéskor a korábbi földet teljesen rázzuk le a gyökerekről, és olyan cserépbe helyezzük a virágot, amely csak egy picivel nagyobb, mint az előző. Az elhalt, rohadt gyökereket vágjuk le! Választhatunk átlátszó műanyag vagy agyagcserepet, ha megfelelőek a körülmények, mindkettőben jól fogja érezni magát a virág. Átültetés után két hétig csak vízzel spricceljük a virágot, semmi esetre se locsoljuk.

Nem virágzik, miért? Írtam erről néhány gondolatot fentebb, ennek lehet fénybeli vagy hőmérsékletbeli oka. Ha a bimbók lehullanak, azt okozhatja a fényhiány, a hirtelen hideg (ablaknyitás vagy a boltból hazafele megcsapja a hideg), huzat éri, esetleg fa- vagy széntüzelésű szoba levegője vagy dohányfüst éri, túl sok idő telt el két öntözés között és túlzottan kiszáradt a növény, vagy ha például a konyhában tartva hosszabb időn át érett gyümölcs volt a közelében.

Tápoldatozzam vagy sem? Kizárólag kis adagban, az öntözővízzel adagolható speciális orchidea tápoldattal. Mivel a természetben sem találkoznak sok tápanyaggal, így a szobában se kényeztessük el, ez ugyanis a növény pusztulásához vezethet. 

Párásítsak? Kézi spriccelővel permetezhetjük a leveleket kora délután, vagy a virág közelébe helyezhetünk nedves agyaggolyóréteget, az orchidea értékelni fogja. 

Lóg a levele, mit rontottam el? Röviden: vagy túl sok vagy túl kevés locsolást kapott. Emeljük meg a virágot, ha könnyűnek érezzük, locsoljuk meg, ha nehéznek, hagyjuk kiszáradni és reménykedjünk.

Az orchidea gondozása nem könnyű, de tapasztalataim szerint, ha találunk egy számára kedves párkányt, akkor elnézőbb az öntözés és tápoldatozás körüli bénázás miatt. Ne adjuk fel!

közösség

további frisss

lap tetejére