Szombathely is kapcsolódott az Észt Héthez - jönnek a legjobb filmek

EB • 2013. március 19., kedd •
Hatodik alkalommal rendezi meg a Magyarországi Észt Intézet az Észt Hetet, Szombathely a kezdetektől részese a rendezvénysorozatnak. Ennek apropóján beszélgettünk Kristiina Lutsar észt lektorral, a programok szervezőjével.

"A cél elsősorban az, hogy megismertessük Észtország kultúráját, mindennapjait a magyarokkal. Ennek érdekében különböző típusú programokkal készülnek a szervezők. A filmvetítések mellett helyet kapnak könyvbemutatók, koncertek, kiállítások is. Természetesen Budapest a centruma a rendezvénysorozatnak, itt a legszínesebb a programkínálat. A három vidéki város Szombathely, Szeged és Debrecen a saját lehetőségeiknek és igényeiknek megfelelően alakítják a programtervet" - mondta Kristiina, aki 2008-ban egy fővárosi programon határozta el, hogy a vasi megyeszékhelyen is rendezhetnének hasonlót.  Az Uralisztika Intézeti Tanszék munkatársainak támogatásával láttak neki a programok megszervezésének.

"A három vidéki város programkínálata nagyban eltér a budapestitől" - teszi hozzá szomorúan. Szombathelyen most csak három filmet vetítenek majd, ugyanis a korábbi érdektelenség miatt nem tudták mire lennének kíváncsiak az emberek. Korábban kísérőprogramként kiállítással és észt ételek, italok kóstolásával is készültek, de valamiért ez sem vonzott tömegeket.

"Az Észt hét gerincét mindig a filmek alkotják - folytatja -, talán azért, hogy megmutassuk, egy alig másfél milliós lakosságú kicsi ország is tud minőségi filmet készíteni. Az észtek mindig megkapják, hogy túl filozofikusak a filmjeik, hogy lassúak, melankolikusak. Pedig szerintem pont ebben van a különbség, hogy például nagyon sok természeti képpel dolgoznak, igaz, kevesebb szöveggel, mint mások, mégis hatásosan. Éppen azért, mert ez ellensúlyozza a látszólag laposabb cselekményt. Érdekesek szerintem és érdekes figyelni őket" - fogalmaz Kristiina.

"Tavaly ünnepeltük például az észt filmkészítés századik évfordulóját, a programok is ehhez kapcsolódtak. Elsősorban animációkról volt szó, és olyan filmek kerültek bemutatásra, amelyek több díjat is nyertek már" - emlékezik vissza Kristiina.

Észtország a filmgyártás szempontjából sikeres évet zárt, az elmúlt esztendőben tíz premierre került sor. Ezekből a filmekből válogatnak a magyarországi vetítésekre, idén tehát nagyon friss, 2012-ben készült filmek kerülnek terítékre.

A szombathelyiek láthatják a Gombászók című, tavalyi sikerfilmet. A Víz alatti repülések, amit csütörtökön vetítenek pedig azért lesz érdekes, mert egy olyan dokumentumfilmről van szó, ami eltérő típusú filmnovellákból lett összeállítva.

Kristiina Lutsar

"Ha lesz rá igény, tőlem lehet nyugodtan kérdezni, beszélgetni a filmekről, s ha megérkezik egy kis Vana Tallinn-t is lehet kóstolni" - invitál minden érdeklődőt Kristiina Lutsar a NyME-SEK BTK Uralisztika Tanszékére.

"Külföldiként, akár észtként is nagyon jó Magyarországon lenni. A magyarok kezdettől fogva nagyon kedvesek és segítőkészek, nagyon tudnak örülni annak, ha valaki beszéli a nyelvüket. Másrészt pedig el tudunk nevetni a szóbotlásaimon és kiejtési hibáimon – barátaim rengeteg szójátékot alkottak már ezzel kapcsolatban - meséli Kristiina, mikor hogyléte felől érdeklődünk. Ugyanakkor, ha azt mondom, hogy észt vagyok mindig rengeteg kérdést vet fel a magyarokban, hiszen sokan nem is hallottak rólunk vagy arról, hogy létezik ilyen nyelv, önálló ország, hogy EU-ban vagyunk, és hivatalos pénzünk az Euró - teszi hozzá. A figyelem és érdeklődés jólesik és mindig szívesen válaszolok, mesélek az országomról – ahogy egyesek mondanák: osztom az észt.
 

közösség

további frisss

lap tetejére