Korszerű óvodák és szociális intézmények városszerte

• 2021. január 03., vasárnap •
Zömében a Terület- és Településfejlesztési Operatív Programhoz (TOP) kapcsolódó kormánydöntések révén – kisebb részben saját városi forrásból – az elmúlt években megújulhatott szinte az összes szombathelyi óvoda, ahogy több szociális létesítményt is korszerűsítettek.
Korszerű óvodák és szociális intézmények városszerte

300 millió forint érkezett a vasi megyeszékhelyre azért, hogy korszerűsíteni lehessen a Hétszínvirág, a Micimackó és Napsugár, valamint a Margaréta Óvodát. Ezeken a helyszíneken szigetelték az épületeket, ablakot cseréltek, új fűtésrendszert állítottak munkába, cserélték a tetőt és a burkolatokat, napelemet szereltek fel és akadálymentesítették az intézményeket.

Egy 564 millió forintos keretből nemcsak szebb, hanem korszerűbb is lett – és egyúttal energiatakarékosabban működik – a Benczúr, a Szivárvány, a Mesevár, a Vadvirág Óvoda, valamint teljesen megújult az Aréna Óvoda. Még ebből a keretből állják a Gazdag Erzsi Óvodába tervezett munkálatok költségeit is. Az intézményekben hőszigetelték a homlokzatot, kicserélték a nyílászárókat, javították a tetőt, modernebb lett a gépészet, bádogoztak és az épület környékét is rendbe tették. Volt, ahol tornaszoba épült vagy épül a közeljövőben.

Egy újabb TOP-pályázattal, melyet szinténé még a korábbi városvezetés nyújtott be, több mint 230 millió forintot nyert a város, ezekből – illetve városi önrészből – most újítják fel a Pipitér és a Maros Óvodát. Előbbiben a lapostető hő- és vízszigetelése történik meg, szigetelik a homlokzatot is, de ablakcsere, fűtéskorszerűsítés, sőt napelem-telepítés is tervben van. Utóbbiban hasonló munkálatok várhatóak, ám ott hőszivattyút is beszerelnek, és akadálymentesítést is végeznek.

Ugyancsak a kormányzat által odaítélt TOP-forrás, közel 150 millió forintos pályázati támogatás fedezte a Mocorgó Óvoda és a Százszorszép Bölcsőde rekonstrukcióját. Az óvodánál, amely kívülről szép volt, csak fűtéskorszerűsítésre és akadálymentesítésre volt szükség, míg a bölcsődénél vizesblokkot, öltözőt, közlekedőt újítottak fel, szigeteltek és fűtési rendszert cseréltek. Ha már a bölcsődéknél tartunk: volt egy komplexebb, több mint 250 millió forintos program is, amelynek keretében korszerűsítették még a Bokréta, a Csodaország és a Kuckó bölcsit. Ezekbe a beruházásokba az épületfelújításokon kívül olyan munkák is belefértek, mint amilyen a bővítés, a bútorcsere, parkolóépítés, a szennyvízcsatorna kiváltása vagy új játékok beszerzése. Nem mellékes, hogy sínen van egy új belvárosi bölcsőde építése is, amely a kórházzal szemben lévő területen, az új egészségügyi alapellátó mögött kap helyet. Erre a 460 millió forintos fejlesztésre is jelentős részben pályázati pénzből lesz lehetőség, az önkormányzat mintegy 56 millióval száll be a költségek fedezésébe.

Időközben három év alatt megvalósult egy további fontos TOP-projekt: a szociális ágazat létesítményei újultak meg mintegy 86 millió forintnyi pályázati pénzből. Átalakították az egyik, demens személyek igényeit is kiszolgáló idősek klubja helyiségeit, hőszigetelték az épületet, korszerűbb lett a fűtési rendszer. Elkülönítették az egyes funkciókat a Kodály Zoltán utcai család- és gyermekjóléti szoglálatnál: új helyiségeket és vizesblokkot alakítottak ki, bútorokat, eszközöket vettek. Ugyanebből a forrásból vásároltak 18 kerékpárt a házi segítségnyújtásban részt vevő szociális munkásoknak, de jutott pénz a fogyatékkal élők 11-es huszár úti ellátójának bútorbeszerzésére is. A Zanati úti hajléktalanszállóra mobil konyhát vettek, és két új gépkocsit állítottak szolgálatba az utcai szociális munkások tevékenységéhez.


Kép: szombathely.hu

közösség

további frisss

lap tetejére