Világbajnok a magyar vízilabda-válogatott – Magyarország–Görögország ötméteresekkel: 14-13

• 2023. július 29., szombat •
A magyar válogatott kiélezett küzdelemben büntetőkkel nyerte meg a hihetetlenül izgalmas döntő mérkőzést.

A spanyol válogatott elleni utolsó másodpercben szerzett góllal elért hihetetlen győzelmével a magyar férfi vízilabda válogatott megszerezte az olimpiai részvétel jogát és bejutott a fukuokai vizes világbajnokság döntőjébe, ahol a vb-döntőben története során első alkalommal játszó görög válogatottal játszott - írja  a Mandiner.

A magyar vízilabda-válogatott: 1 Lévai Márton (k), 13 Vogel Soma (k), 2 Angyal Dániel, 3 Manhercz Krisztián, 4 Pohl Zoltán, 5 Vámos Márton, 6 Nagy Ádám, 7 Zalánki Gergő, 8 Fekete Gergő, 9 Német Toni, 10 Varga Dénes, 11 Jansik Szilárd, 12 Molnár Erik.

Magyarország–Görögország 4–2 (4–2, 1–2, 2–3, x–x)

1. negyed

Az első labdát mi hoztuk el Varga Dénesnek köszönhetően. Jansik bejátszását követően Fekete Gergő ellen szabálytalankodnak a kiállítás után Vámos lő, de a görög kapusról kijön a labda. A görög ellentámadás viszont sikeres, emberelőnyből eredményes az ellenfél. Bejön Német Toni is, ki is állítanak róla a egy görög játékost, Jansik éles szögből kaputát lőtt, a kipattanó labdát viszont megszerezzük, Zalánkit szabadon hagyják, ő pedig ezt ki is használja. 1-1 az állás. A görög támadásnak gyorsan vége, Vogel Soma mutat be szép védést. A mi támadásunkat viszont Vámost szabálytalansága miatt fújja vissza a bíró. A kapusok pillanatai következnek: mindkét oldalon egy-egy szép védést láthatunk.

A labdát viszont megszereztük, és egy hihetetlen centerezést követően Zalánki ujjheggyel pöccinti át a kapus feje fölött a labdát!

Az állás 2-1. A görögök támadása sikertelen, hiába kerülnek emberelőnybe. Mi viszont fordulásból sikeresen támadunk, Varga Dénes távolról talál be. Valami a görögöknek is összejöhet: újabb emberelőnyüket azért sikerült belőniük. A magyar csapat hosszan passzolgat, majd Manhercz lő, de Zerdevasz nagyot véd. Az ismétlést azonban Fekete Gergő a hóna alatt pattintja be a hosszú sarokba, 4:2 A görögök a fordulás után a felső lécet találják el, a magyar csapat viszont az ellentámadás közben elveszíti a labdát, kontrafault.  A negyed végén az állás: 4:2.

2. negyed

A második játékrészben a görögök szerzik meg először a labdát, de Nagy Ádám kiállításával hiába kerülnek emberelőnybe, kivédekezzük a támadást. Jansik gólt szerez, de a bírók szerint két méteren belül volt, elveszik tőlünk a labdát. Egy kockázatos passzt követően elveszítjük a labdát, a görög center, Nikolaidisz viszont hiába kap jó labdát, fölélövi. Továbbra sincs gól a második negyedben. A magyar ellentámadás is eredménytelen, a görögök viszont fordulásból megszerzik a játékrész első akciógólját. Geniduniasz távolról eredményes. Emberelőnybe kerülünk, türelmesen passzolgat a csapat, majd távolról Manhercz lő óriási erővel. góóól! 5-3-as állásnál a görögök támadnak, és sajnos ők is szép gólt szereznek egy távoli lövésből Szkumpakisz révén. A magyar ellentámadás után a görög kapus, Zerdevasz ismét jól véd, immár hatodszor a mérkőzésen.

A görögök próbálkoznak, hosszan kijátsszák, a támadóidő végén eleresztett lövést azonban blokkoljuk.

Mindkét oldalon egy-egy kapufa, marad az 5-4. Fekete Gergő kap középen labdát, de a hiába kő közelről, a kapus megint jó helyen van, nem kapunk ötméterest sem. A görögök támadnak az utolsó másodpercekben, de Vogel Soma is szép védést mutat be, marad az 5-4.

3. negyed

Megint a görögök hozzák el a labdát, így hiába volt emberelőnyünk az előző negyed végi kiállításnak köszönhetően, Fudulisz lövését azonban szépen blokkoljuk. támadnánk, de kontrafaultot, ítélnek a bírók, Manherczet viszont ki is állítják. Épp visszajöhetne, amikor ötméterest kapnak a görögök.  Geniduniasz belövi, 5-5. Fekete Gergő pattint távolról, de a nagy erejű lövés a kapufát találja telibe. Ellentámadásból viszont egy távoli lövéssel fordítanak a görögök, 5-6 az állás. A következő magyar akciót viszont sikeresen állítják meg a görögök. Kiállítás nálunk, a negyed felénél vagyunk, a görög válogatott pedig időt kér. De hiába, a támadóidő végén belenyúlunk egy passzba, és mi is emberelőnybe kerülünk, sőt kettős fór! Vámos pedig a hosszú passzjáték végén messziről bombáz a kapuba. Angyal kiáll, görög fór, de hiába pattintanak éles szögből, megszerezzük a labdát és támadunk. Mi nem, a görögök viszont gólt szereznek, 6-7 a javukra. Újabb támadásuk viszont a jó centerezés ellenére eredménytelen, kontrafaultot fúj a játékvezető. Ahogy ellenünk is. Az utolsó percben megint Angyalt állítják ki, a görögök jól passzolgatnak, de a bejátszott labdát a végén Zalánki lehúzza. Az időkérésünket követően 25 másodperc maradt. Kijátsszuk a végéig,

Manhercz szinte félpályáról lő egy bődületesen nagy gólt! 7-7 az állás a negyed végén.

4. negyed

Végre megint mi hozzuk el a labdát! A bejátszás viszont Zerdevasz kezébe került. Újabb támadásunk viszont már eredményes, Jansik Szilárd gyönyörűen megkerülve a blokkot bedobja a sarokba a labdát. A görögök emberelőnyben először kapufát szereznek, Vogel pedig az újabb lövést kivédi. Gyorsan fordulunk, Vámos lő messziről, de a felső lécet találja telibe, a görögök pedig kiegyenlítenek Fudulisz révén. Szavakkal nehezen leírható, hogy Manhercz milyen gólt szerez... Öt másodperccel a támadóidő vége előtt befordul a szélről, és szinte a vízen lebegve lövi be a kapus hóna alatt, Zerdevasz már hiába öleli át a magyar játékost, 9-8. A görög csapat azonban erre is válaszol. Szépen kijátsszuk az emberelőnyünket, a végén pedig Zalánki lő  nagy gólt! De nem sokáig vezetünk, a kiválóan Geniduniasz lövését majdnem megfogja Vogel, de becsorog.

Másfél perccel a vége előtt Manherczet kiállítják, a görög bejátszást követően kapura lőtt labdát már mindenki bent hiszi, kivéve Vogelt! Kapusunk óriásit véd!

Varga Zsolt szövetségi kapitány időt kér, de egy görög labdaszerzést követően kiállítják Zalánkit. 36 másodperccel a vége előtt a görögök támadhatnak, időt is kérnek. A végén viszont blokkolunk, és 17 másodperccel a vége előtt tmáadhatunk, de az előredobott labdát kapufára lőjük. 10-10 a vége a rendes játékidőben.

Vámos lövése is gól! 4-3

Papanasztasziu lövésénél Vogel óriásit véd, nyertünk!

Mindenki a medencében, a csapattársak Vogel Soma nevét skandálják.

A rendezők már vinnék el a kaput, hiszen a japán szervezők nem ismerik a szokást, hogy a győztes csapat felteszi a zászlót a felső lécre. De végül fent a magyar zászló, készülnek a fényképek, a magyar csapat önfeledten ünnepel. A magyar vízilabdázás történetében negyedszer szereztünk világbajnoki címet.

Nyitókép: MTI/Koszticsák Szilárd
Forrás: mandiner.hu