Egy fiatal utca eltűnése

• 2020. december 01., kedd •
"Amikor próbálom áttekinteni, milyen építészeti értékeinket veszítette el városunk az elmúlt száz esztendőben, néha egészen különös jelenségekkel is találkozom" - írta közösségi oldalán Balló László, aki egy egészen érdekes átalakulást idézett fel Szombathely belvárosához kapcsolódóan.
Egy fiatal utca eltűnése

Balló László költő, Hefele-kutató ezúttal a Bejczy István utcát vette górcső alá, amely mára szinte teljesen eltűnt, legalábbis a szakember szerint egyetlen régi háza se maradt fenn hírmondóként.
 
"A MÁVAUT buszállomás már 1965-ben kiköltözött az Ady Endre térre. A kis utca ekkor még őrizte összes régi épületét, amelyek közül mára egy sem maradt fenn. Az előtérben felfestett zebra látható: a zebra  ekkor még újdonság lehetett, hiszen Budapesten az első zebrák az 1950-es évek második felében lettek használatosak. Formájuk eltért a mostanitól, mert úgy festették fel eleinte őket, hogy két vékony hosszú vonal kötötte össze a szemközti járdákat, amelyek között ugyanolyan vékony keresztirányú vonalakkal megoldott sávozás töltötte ki a gyalogosokat védő területet.

A Bejczy István utca központi elhelyezkedéséhez képest egészen új utcának számít. A 19. század közepéig még a mai Kossuth Lajos utca és a Fő tér déli oldali házsora, egyetlen kiszögeléstől eltekintve szinte folyamatos volt. E kis kiugrónál, a mai Bejczy utca keleti oldalának Fő téri végénél mindössze egy sikátor engedett átjárást a Hosszú utcára (a mai Thököly Imre utcára), A 19. század második felében. Mikor a korábbi sikátort egy lakóház lebontásával utcává nyitották, az a Borpiac nevet kapta (1857-től). Későbbi nevei: Mészárszék utca (1880-tól), Bazár utca (1925-től), majd Szenczy Ferenc, volt püspökünk nevét viselte 1928-tól 1956-ig, amikor mai elnevezését kapta. Régi térképek (1895, 1904, stb.) jelölései szerint az Óvoda utca a mai Batthyány tértől nem csupán a Thököly Imre utcáig tartott – mint azt az utcajegyzék állítja –, hanem egészen a mai Kossuth Lajos utcáig, vagyis a Bejczy utcát is magába foglalta, a jelek szerint feltehetően 1873-tól 1925-ig!

A bekukkantó utca képe sajátos eleme volt a város központi terének. Az utcácska az 1960-as évekig megőrizte sajátos hangulatát, azután a következő évtizedekben fokozatos átalakuláson ment át. Az 1969-71-ben Szilágyi István tervei alapján épült, OTP-háznak ismert lakóépület, és az 1970-ben emelt Hotel Isis (tervezte Szabó István), végül az 1976-tól 1983-ig épült új városháza a kis utca utolsó morzsáit is eltakarította. Az Isis szálló helyén, a Thököly Imre utcában állt korábban a Százéves óvoda sajátos látványelemként zárta a kissé térszerű utcát déli oldalán. A mai Városháza (tervezte Horváth László, épült 1976-tól 1983-ig) helyén állt Szabó-ház és az innen nyugatra induló két lakóház is markáns pontja volt a Fő tér e részének. Az elegáns megjelenésű négyablakos lakóház eklektikus építészetünk kiváló példája volt. Földszintjén működött a legendás Aranytetű vendéglő, emeletén pedig a híres „műintézmény”. Az épület egészen elbontásáig szolgálta a vendéglátást" - idézte fel az utca és a hozzá kapcsolódó épületek, intézmények történetét Balló László.




fotók: Balló László Facebook oldala

közösség

további frisss

lap tetejére