Súlyos százezreket vesznek ki a magyarok zsebéből az építőipari kontárok

• 2023. október 26., csütörtök •
Több mint 820 ezer forintra emelkedett idén a kontármunkák átlagos kárösszege, miközben az építőiparba vetett bizalom országos átlagban 3,35 pontra apadt az 5-ös skálán. Az utóbbi adat aggodalomra ad okot a hazai piac szereplői szerint.
Súlyos százezreket vesznek ki a magyarok zsebéből az építőipari kontárok

Egy év alatt 82 235 forinttal, 820 236 forintra nőtt a kontármunkák átlagos kára Magyarországon a Mapei Kft. friss kutatása szerint. Ez tavaly augusztushoz képest több mint 10 százalékos emelkedés, emellett beszédes adat az is, hogy kismértékben ugyan, de nőtt a kontármunka-károsultak aránya is (idén augusztusban a megrendelők 23, míg ugyanekkor 2022-ben a 21 százaléka volt érintett) - írja a Világgazdaság.

Ott spórolt mindenki, ahol tudott

A kontármunkák térhódítása jelentős részben az áremelkedések hatásaival, valamint a beruházások számának csökkenésével magyarázható Markovich Béla, a Mapei Kft. ügyvezetője szerint, aki rámutatott, hogy az emelkedő építési költségek és az általános gazdasági nehézségek hatására 

az építtetők alacsonyabb minőségű és árú anyagokkal, továbbá alacsonyabb áron dolgozó szakemberekkel igyekeztek csökkenteni a költségeiket.

Ez pedig megágyaz a kontármunkának.

Észak-Magyarországon a legalacsonyabb, 413 ezer forint a kontármunkák átlagos kára, miközben a Dél-Alföldön a legmagasabb, 1,2 millió forint. 

Mitől párolgott el a bizalom?

Az építőipari bizalmi index országos átlaga augusztusban 3,35 pont volt az 5-ös skálán, 0,25 kevesebb az egy évvel ezelőtti számhoz képest. 

A jelentős csökkenés oka a válaszok elemzése alapján 

  • a szakemberhiány, 
  • az áremelkedés, 
  • a minőségi problémák és 
  • az infláció. 

Az ötcsillagos értékelések aránya nem változott számottevően, de 22-ről 35 százalékra emelkedett az egy- és kétcsillagos értékelések száma.

Nem a szakemberek lettek rosszabbak, a bizalom ilyen mértékű csökkenése elsősorban az építőipar helyzetének szól

– állítja Markovich Béla.

Ráadásul minden vármegyében csökkent az Építőipari Bizalmi Index. A legnagyobb mértékű változás Győr-Moson-Sopron vármegyében volt, ahol 3,70 pontról apadt 3,16-ra, és Zala vármegyében, ahol az index 3,76-ról 3,31 pontra esett. 

A legmagasabb a bizalom foka Heves, Békés, Tolna és Veszprém vármegyében, míg a legalacsonyabb Jász-Nagykun-Szolnok, Győr-Moson-Sopron, Nógrád vármegyében és Budapesten.

Hasonló a szakmák megítélése

Három szakmát kivéve minden szakmacsoportban csökkent a bizalmi index. 

A legalacsonyabb, az ácsok bizalmi indexe,

mindössze 2,91 pont. Ez a szakma szenvedte el a legerősebb bizalomvesztést is, amire bizonyára kihatott a fa árának nagymértékű drágulása is.

Ugyanaz a három szakma kapta a legjobb értékelést, mint tavaly:

  • a legmagasabb, 3,97 pontos, jó értékelést a víz- és gázvezeték-szerelők kapták, megelőzve holtversenyben
  • a gépészeket és 
  • a villanyszerelőket (3,96-3,96 pont).

Az építtetők pesszimisták az ágazat jövőjét illetően. A megkérdezettek majdnem fele, azaz 49 százalékuk úgy érzi, hogy az építőipar rossz irányba halad, 27 százalékuk szerint az ágazat helyzete stagnál, és 25 százalékuk látja pozitívnak az építőipar jövőjét.

A kontármunka területén az építtetők 79 százaléka nem számít fejlődésre az évtized végéig, és csupán 20 százalékuk gondolja úgy, hogy csökkenni fog a károk száma.

Forrás: vg.hu
Fotó: Shutterstock

közösség

további frisss

lap tetejére