Mit hoz a pedagógusoknak az új életpálya-modell?

• 2023. július 04., kedd •
Jelentős béremelést, többletjuttatásokat, az eddigieknél magasabb anyagi-szakmai megbecsülést hoz a pedagógusoknak az új életpályamodell – derül ki a Belügyminisztérium szakmai anyagaiból. Az Origo az alábbiakban gyűjtötte egybe a pedagógusokat érintő, várható változásokkal kapcsolatos fontosabb tudnivalókat a parlamenti szavazás előtt.
Mit hoz a pedagógusoknak az új életpálya-modell?

Hónapok óta zajlanak az egyeztetések az új pedagógus-életpályamodellről, mellyel a kormány javítani akarja a pedagógusfoglalkoztatás szabályozási környezetét és a bérezés helyzetét is - írja az Origó.

A MODELL CÉLJA EMELLETT AZ IS, HOGY JAVULJON A PEDAGÓGUSOK TÁRSADALMI ÉS SZAKMAI MEGBECSÜLÉSE.

A javaslat létrehozza a köznevelési foglalkoztatotti jogviszonyt és bevezeti az új, teljesítményalapú bérrendszert. Ez utóbbi a korábbi, ötfokozatú előmeneteli rendszerhez széles bérsávot rendel, amelyben az életkor nem lesz meghatározó elem. A teljesítményértékelési rendszerrel a törvényhozó egyik célja, hogy csökkenjen a pedagógusok adminisztratív terhe. Fontos eleme, hogy

AKI EREDMÉNYESEBBEN TANÍT, TÖBBET FOGLALKOZIK A GYERMEKEKKEL, AZ TÖBBET IS KERESHET.

A fent említett, sávos bérstruktúra azért is fontos, mert a következő időszakban jelentős béremelés lesz több lépcsőben. (A béremelés egyébként az életpályamodelltől függetlenül elindult, januártól 10 százalékos emelést előlegezett meg a kormány a költségvetésből, a későbbiekben pedig ismét biztosítják a többletet a költségvetésből addig, amíg Magyarország hozzáfér a neki jogosan járó uniós forrásokhoz.)

A tervezet kiemelkedő eleme, hogy a kedvezményezett,

FELZÁRKÓZÓ TELEPÜLÉSEN LÉVŐ KÖZNEVELÉSI INTÉZMÉNYBEN DOLGOZÓ PEDAGÓGUSOK AZ ALAPBÉRÜK 20 SZÁZALÉKÁNAK MEGFELELŐ TÖBBLETJUTTATÁSRA LESZNEK JOGOSULTAK. MINDEN PEDAGÓGUSNAK JÁR TOVÁBBÁ A JÖVŐBEN A JUBILEUMI JUTALOM.

Az alapszabadságuk egységesen ötven napra emelkedik - ebből 15 felett rendelkezhet az igazgató. A szakmában a próba- és lemondási idő egységesen három hónap lesz, a felmondási idő a munkatapasztalat hosszától függően 2-8 hónap. A rendkívüli felmentés 15 napos lesz.

A heti óraszám pedagógusonként 22-26 óra, de ezen a téren a kormányzat további lehetőségeket is mérlegel. 

Az idősödő pedagógustársadalom miatt

A KORMÁNYZAT CÉLJA, HOGY A FIATALOKAT A PÁLYÁRA VONZZÁK.

A Belügyminisztérium szerint a pedagógusképzés egyébként továbbra is népszerű, lesz utánpótlás.

A tárca köznevelési államtitkára, Maruzsa Zoltán korábban beszámolt arról:

AZ ÉLETPÁLYAMODELL-JAVASLAT BENYÚJTÁSÁT MINDEN IDŐK TALÁN LEGÁTFOGÓBB ÉRDEMI-TARTALMI EGYEZTETÉSE ELŐZTE MEG,

melynek során az 58 témakörből 34 területen változott jelentős mértékben az előterjesztés szövege. A szaktárca 20 alkalommal egyeztetett a javaslatról és 1500 oldalnyi írásos véleményt dolgozott fel. A kilencpárti egyeztetésen azonban a modellt erőteljesen támadó és az egyeztetéseket hiányoló baloldal önmagát leleplező módon nem volt hajlandó részt venni.

Maruzsa Zoltán a jelenséggel kapcsolatban úgy fogalmazott:

A BALOLDAL MAGYARORSZÁGI ÉS BRÜSSZELI AKNAMUNKÁJA ELLENÉRE A KORMÁNY MINDENT MEGTESZ AZÉRT, HOGY A PEDAGÓGUSOK BÉRE BRUTTÓ 800 EZER FORINTRA EMELKEDJEN.

Dunai Mónika (Fidesz) egy parlamenti ülésen alapkérdésnek nevezte, hogy a parlamenti frakcióknak sikerül-e egyetértési pontokat találniuk a témában, és hangsúlyozta:

a baloldali politikusok itthon a pedagógusok béremeléséért tüntetnek, Brüsszelben pedig mindent megtesznek azért, hogy a Magyarországnak járó, a nagymértékű pedagógusbér-emeléshez szükséges pénzek ne érkezzenek meg.

Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a javaslatról szóló parlamenti vitában kiemelte: előbb-utóbb megkapja az ország a pedagógusbérek emelésére fordítható uniós pénzt, de arra, hogy ez az idén megtörténik, 50 százalék az esély.

A kormány a pedagógus-életpályamodellre vonatkozó tervezetet több hónapos, átfogó szakmai egyeztetés után nyújtotta be az országgyűlésnek. A jogszabályról július 7-ig, a parlament rendkívüli ülésének végéig szavazni fognak.

Forrás: origo.hu
FOTÓ: CSUDAI SÁNDOR - ORIGO

közösség

további frisss

lap tetejére