Gyógyszerbotrány: nyomoznak az indiai cég ellen, amelynek köhögéscsillapítói 19 gyerek halálát okozták

• 2023. június 28., szerda •
Két éve megugrott a gyógyszerészeti minőségű propilén-glikol ára, így egyes vállalatok az olcsóbb, ipari felhasználásra szánt anyaggal keverték össze. A sajátos spórolási módszer tavaly tragédiához vezetett.
Gyógyszerbotrány: nyomoznak az indiai cég ellen, amelynek köhögéscsillapítói 19 gyerek halálát okozták

Az indiai gyógyszergyártó, a Marion Biotech gyógyszerminőségű propilén-glikol helyett ipari felhasználásra szánt anyagot tett a köhögés elleni szirupjaiba - írja a Világgazdaság. Az összetevőt a Maya Chemtech India nevű kereskedőtől vásárolta meg, amely cég azonban nem rendelkezett engedéllyel gyógyszeripari minőségű anyagok értékesítésére. A Marion nem árulta el a cégnek, hogy hol használják fel az anyagot, így a Maya alkalmazottjai sem tudták, hogy az emberi fogyasztásra alkalmatlan anyagot gyógyszergyártáshoz használják fel  – mondta egy, a Mayánál dolgozó és névtelenséget kérő forrás a Reutersnek.

Egy az ügyben nyomozó rendőr szintén hasonlóan nyilatkozott az amerikai hírügynökségnek. 

Az ipari propilén-glikolt folyékony mosószerekben, fagyállóban, festékekben vagy bevonatokban használják, és fokozza a növényvédő szerek hatékonyságát is. 

A Marion Biotech ezt adta hozzá az Ambranol és a DOK-1 MAX köhögés elleni szirupjához, amelyeket Üzbegisztánba exportált. Ennek következtében a közép-ázsiai országban tavaly 19 gyerek halt meg.

Az üggyel összefüggésben januárban négy embert tartóztattak le az üzbég hatóságok, köztük a Marion gyógyszereket importáló vállalat két helyi vezetőjét. Az eset miatt Újdelhi is vizsgálatot indított, a Marion három munkavállalóját vettek őrizetbe, ők azóta óvadék ellenében szabadlábon vannak. Két igazgató ellen elfogatóparancsot adtak ki, de a bíróság megtiltotta a rendőrségnek a letartóztatásukat, amíg nem ítélik el őket. A Maya ellen nem emeltek vádat, de folyik a vizsgálat. Az érintettek közül senki sem kívánta kommentálni a Reuters értesüléseit.

Az esetre azért került sor az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint, mert 2021-ben megugrott a gyógyszerminőségű propilén-glikol ára, így egyes vállalatok az olcsóbb, ipari felhasználásra szánt anyaggal keverték össze. A sajátos spórolás azonban mérgezésekhez vezetett. Az üzbegisztáni haláleseteken kívül tavaly legalább 70 gyermek hunyt el Gambiában, miután egy másik indiai cég által gyártott köhögés elleni szirupot szedtek, amiről szintén kiderült, hogy emberi fogyasztásra alkalmatlan anyagokat adtak hozzá. 

A nyugat-afrikai ország júniusban közölte az indiai gyógyszerfelügyeleti hatósággal, hogy július elsejétől csak akkor fogad gyógyszereket az ázsiai országtól, ha azokat Indiában ellenőrzik és tesztelik az exportőrök költségére. Újdelhi júniustól szintén kötelezővé tette a cégeknek, hogy ellenőrizzék a köhögés elleni szirupjaikat. Az indiai gyógyszeripar kiemelkedő szerepet játszik globálisan: a világ legnépesebb országa a termelés volumenét tekintve a harmadik helyen áll a világon. 2021-ben 17,5 milliárd dollár értékben exportált szereket, így dollárértékben a 10. helyen állt.

Forrás: vg.hu
Fotó: Shutterstock

közösség

további frisss

lap tetejére