Egyszerre leckézteti a magyar agráriumot a klímaváltozás, a háború és a brüsszeli bürokrácia

há • 2024. április 08., hétfő •
Stratégiai kérdés, hogy milyen és mennyi élelmiszert képes megtermelni magának Magyarország. Hazánk ma a 10 milliós lakosság mellett további 10 millió ember élelmezéséről tud gondoskodni - mondta egy pénteki agrárfórum előtt dr. Hende Csaba.
Egyszerre leckézteti a magyar agráriumot a klímaváltozás, a háború és a brüsszeli bürokrácia

Arról is beszélt, hogy az ukrán gabona nehéz helyzetbe hozta az európai piacot. Az országgyűlési képviselő, parlamenti alelnök a MAGOSZ elnökével és főtitkárával közösen tartott sajtótájékoztatót a szombathelyi ŐrvidékHázban. Jelen volt dr. Pusztavámi Márton, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara vasi elnöke, a fórumon részt vett Lenkai Nóra, az ELTE SEK rektori biztosa, a Fidesz-KDNP polgármesterjelöltje is.

A vidék, az agrárium jelentőségét emelte ki Jakab István MAGOSZ-elnök, aki szerint az ágazat támogatásának legfőbb célja, hogy képes legyen elegendő és egészséges élelmiszert, valamint alapanyagot előállítani.

- Fordulat előtt áll az Európai Unió élelmezéspolitikája - fogalmazott -, ugyanis egyszerre küzd három kihívással. A klímaváltozással és az orosz-ukrán háború hatásaival együtt kell élnünk, ezeket kezelnünk kell, ahogy a brüsszeli bürokrácia csapását is - tette hozzá. Az éghajlatváltozással kapcsolatban megjegyezte, nem szükséges a világ összes terhét magunkra venni, nem kell többet vállalnunk, mint amivel a gondokat megoldjuk. Ami a háborút illeti, komoly probléma, hogy az EU megnyitotta a piacokat az ukrán gabona előtt, ráadásul azt is tudni lehet már, hogy a szankciók legnagyobb nyertese az orosz gazdaság, ezt ők maguk jelentették ki - derült ki. Kijelenthető, hogy az uniós piacot tönkretette az ukrán gabona beengedése. Az árakat lenyomta ez a helyzet, miközben az import megnőtt, és mindez a versenyképességet veszélyeztette. Jakab István szerint az ukrán gabonát oda kell szállítani, ahová szánták. És bár Magyarországra nem lehet vámmentesen behozni Ukrajnából a gabonát, más országokon keresztül bizony érkezik belőle. Az sem mellékes, hogy 20-féle káros anyagot mutattak ki az ukrán gabonában, olyanokat is, amelyeket Európában már régen betiltottak.

A hazai helyzetről szólva elhangzott: minden lehetőséggel segíteni kell a gazdákat. Fontos volt a földadó eltörlése, az öntözés támogatása, a vízdíj mérséklése, valamint az a törekvés, hogy fiatalodjon az agrárium. Ez új lendületet adhat az ágazatnak, megindulhat a fejlődés. A kormányzat a falugazdászok képzésével és a létszám növelésével is a feltételek javítását szolgálta.

A MAGOSZ főtitkára, dr. Cseh Tibor arról beszélt, hogy hogyan ösztönzi az elöregedő gazdákat a rendszer a generációváltásra. Éppen most érnek olyan korba a gazdálkodók, hogy vagy családon belül adják át a stafétabotot, vagy eladják vállalkozásaikat, földjeiket, esetleg utódaik örökléssel jutnak hozzá e javakhoz. Hogy mindennek milyen jogi lehetőségei vannak, és milyen pénzügyi források vehetők igénybe a gördülékeny átadáshoz, arról is szó esett a fórumon. Elhangzott: ha a folyamat sikeres lesz, Európa legfiatalabbja lesz a magyar gazdatársadalom.

közösség

további frisss

lap tetejére