Őzveszély a Homok utcában!

MO • 2013. március 19., kedd •
Vadak futkosnak lakott területen belül, a Homok utca környékén. Olvasói megkeresésre utána jártunk és megkérdeztük ez ügyben többek között a Vas Megyei Kormányhivatal Vadászati Osztályát.

A napokban történt, hogy érkezett szerkesztőségünkbe egy olvasói levél a parkerdei lakópark egyik lakójától. Az üzenet szerint a Homok utcában sötétedés után őzek futnak át az úttesten, lakott területen belül. Ellátogattunk az említett útszakaszra, hogy mi is megbizonyosodjunk erről. A Homok utca a Felszabadulási emlékmű jobb oldalán vezet a II. János Pál Pápa körútig. Itt autós, biciklisek és gyalogosok is közlekednek nap mint nap. Egy rövidebb szakaszon azonban nincsenek lakóházak az út két oldalán, hanem fás, erdőnek nem nevezhető terület fut az út mentén. Valószínűleg ide járhatnak a parkerdei területről az őzek táplálékért. Ezen az útszakaszon viszont nincsen vadveszélyt jelző tábla.


Az érintett útszakasz

Felhívtuk a Szombathelyi Erdészetet, hogy megkérdezzük, van-e tudomásuk az esetről, s ha igen, mi lenne a teendő. Az erdészetről a Vas Megyei Kormányhivatal Vadászati Osztályához irányítottak, ahol választ kaptunk a kérdéseinkre. Bejelentés ugyan nem érkezett hozzájuk az említett problémáról, de mint megtudtuk, a megoldási lehetőségek tárháza elég szűkös. Kilőni ezeket az állatokat nem lehet, mivel lakott területen belül található a problémás szakasz. Emellett az április 15-ig tartó vadászati tilalom kifejezetten az őzekre vonatkozik. A probléma kialakulása valószínűleg arra az okra vezethető vissza, hogy a folyamatosan gyorsuló civilizáció egyre inkább csökkenti a vadon élő állatok életterét. Tábla kihelyezésével lehetne még javítani a helyzeten, de ha ezt minden apróbb területre kitennék, akkor elvesztené figyelemfelhívó jellegét - tudtuk meg a Vadászati Osztály egyik emberétől, Szalay Árpádtól.

További segítséget a vadászatra jogosultak képviseletében dr. Orbán Pétertől kaptunk, aki elmondta, hogy ő sem tudott a problémáról. Megoldásként a már említett lehetőségeket sorolta el ő is. Hozzátette, az elhajtás valószínűleg eredménytelen lenne, mivel ez a terület régen kukoricaföld volt, s az őzek és szarvasok gyakran visszatérnek a régi területeikre, főleg táplálékszerzés céljából, ezért valószínűleg ez továbbra is bekövetkezne. A probléma forrása Orbán Péter meglátása szerint is abban lelhető fel, hogy a vadon élő állatok élettere folyamatosan csökken. A vadveszélyt jelző tábla kihelyezése mindkét irányban körülbelül 120 ezer forintos költséget jelentene. Először ezért a vadőrökkel fel kell mérni az említett területet, hogy kiderüljön valóban szükséges-e a táblák kihelyezése.

Mivel a suta értéke körülbelül 150 ezer forint, a baké pedig több száz ezer forint körüli is lehet, felmerül a kérdés továbbá, hogy mi történik abban az esetben, ha egy autós véletlenül elgázol egy arra kószáló állatot. Ki tehető majd felelőssé és ki téríti meg a károkat? Orbán Péter elmondta, mivel a jogszabály Magyarországon veszélyes üzemek találkozásaként nevezi meg autó és vad találkozását, ezért törvény szerint mindenki a saját kárát kell fizesse baleset esetén, ha csak nincs bizonyíték arra, hogy a vadászatra jogosultak szándékosan csalták az állatot a megadott területre.

Ígéretet kaptunk tehát, hogy a vadőrök felmérik a terepet a Homok utca környékén, s addig is üzenik az arra közlekedőknek, hogy ne féljenek az őzektők, az autósok pedig a sebességhatárok betartásával elkerülhetik a balesetet.

közösség

további frisss

lap tetejére