Haj, műbél és káposztalevél – sok minden belefér a textilművészetbe (képgalériával)

fgy • 2021. június 26., szombat •
„Régóta foglalkoztat, hogy miként hat az érzékekre a sok minta, szín és anyagminőség. Ezeknek az ötvözése új, más jelentést ad a figuráknak” – mondja a vasszécsenyi Tóth Magdolna, aki a Pécsi Tudományegyetemen szobrászművészetet tanul. Kórus című látványos szoborcsoportjával a Magyar Képző- és Iparművészek Szövetségének alkotói díját nyerte el az idei textilművészeti seregszemlén.
Haj, műbél és káposztalevél – sok minden belefér a textilművészetbe (képgalériával)

A VII. Nemzetközi Textilművészeti Triennálé hívószava: sodrás. Ezt a tevékenységet és természeti jelenséget is jelölő kifejezést fogalmazták meg a pályázók (17 országból) alkotásaikban, melyekből több mint kétszázat láthat a közönség a Szombathelyi Képtárban.

Fal- és tértextil, textildesign, miniatűrtextil, zászló, valamint szalag kategóriában nevezhettek az alkotók.

A hagyományos formák, anyagok és technikák mellett meghökkentő megoldásokkal is találkozhat az érdeklődő: a művészek felhasználtak például káposztalevelet, emberi hajat, műbelet és szilikont is a mondanivalójuk megjelenítésére.

Éppen egy éve jubileumot ünnepelt Szombathely: akkor volt fél évszázada annak, hogy a Savaria Múzeumban megrendezték az első textilbiennálét.

„Páratlan, hogy a kiállítássorozat elindításával párhuzamosan a gyűjteményt is megalapozták. A legkiemelkedőbb munkákat a minisztérium és művészeti alap megvásárolta a Savaria Múzeum számára.

Azóta már kétezerötszáz tételből áll a gyűjteményünk, mely a legnagyobb és legátfogóbb kortárstextil-válogatás hazánkban

– büszkélkedik Cebula Anna művészettörténész, a Szombathelyi Képtár igazgatója. – Az első fal- és tértextil-kiállítást 1968-ban az Ernst Múzeumban rendezték meg – felhagyva a korábbi nagy iparművészeti kiállításokkal, melyeken minden művészeti ág képviseltette magát –, és ennek az anyagát hozták el 1970-ben Szombathelyre, ahol akkoriban virágzott a textilipar. Ezután – köszönhetően néhány jeles művész elszántságának is – kétévente nagy érdeklődés mellett rendeztek biennálékat, így lettünk a textilművészet hazai fellegvára. Időközben az eredeti tematika is bővült ipari, majd minitextillel. 1976-tól nemzetközi kitekintésben gondolkodnak a szervezők. A szakma a frissességét harminc év elteltével azzal igazolta, hogy előbb zászló, majd szalag kategóriában is küldhetik műveiket az alkotók. A Kulturális Alapítvány a Textilművészetért és a Szombathelyi Képtár 2000-től nem kettő-, hanem háromévente szervezi meg a tárlatokat, az idei már a hetedik triennálé.

Ötven éve rendületlenül ott állunk a textilművészet porondján, miközben a nagy biennálék (London, Kiotó, Lausanne) már megszűntek,

csak ŁódĽ tartja még a frontot – de mi annál „öregebbnek” számítunk, eddig összesen 78 kiállítással teremtettünk fórumot ennek a művészeti ágnak a bemutatására – jegyzi meg Cebula Anna.

kapcsolódó galéria


közösség

további frisss

lap tetejére