Gazdasági fórum: Lassan új lendületet vesznek a vasi cégek

há • 2023. november 03., péntek •
Készül az új iparstratégia - ezzel megy elébe a világban zajló gazdasági változásoknak a magyar kormány. A célokról Fábián Gergely, a Gazdaságfejlesztési Minisztérium államtitkára beszélt csütörtökön a West Hungary Projekt által szervezett gazdasági fórumon a Haladás Sportkomplexumban, ahol dr. Hende Csaba volt a házigazda. Az esten megjelent a térség gazdaságának krémje - vállalkozások, érdekképviseletek, oktatási, egészségügyi intézmények vezetői.
Gazdasági fórum: Lassan új lendületet vesznek a vasi cégek

Köszöntőjében kiemelte az országgyűlési képviselő: nemrég megérkeztek a gazdasági szakemberek és a kormányzat részéről a jövő évre szóló pozitív előrejelzések, ami bizakodásra ad okot. Mint mondta, a térség gazdasága viszonylag stabil és fejlett, de sérülékeny. Nem szabad figyelmen kívül hagyni a világban zajló tendenciákat. Hende Csaba úgy vélte, fel kell tenni a kérdést: hagyjuk-e, hogy csak úgy történjenek körülöttünk a dolgok, aztán a magyar gazdaság majd valahogy lépést tart, ha tud, avagy menjünk elébe a történéseknek? Miért ne alakítanánk az elkerülhetetlen folyamatok medrét úgy, hogy az ország fejlődjön, és a hasznunkra váljon? - így vezette fel az est előadóit.

A Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter fővédnökségével létrejött fórumot Szajlai Csaba, a Világgazdaság és a Figyelő főszerkesztője moderálta, aki egyben bemutatta az erre az alkalomra elkészült Nyugat-Dunántúl Top100 kiadványt is. Úgy fogalmazott: a West Hungary Projekt révén újfajta párbeszéd indul a térségben - és később majd máshol is - a gazdaság fontos kérdéseiről, ennek az első állomása a mostani találkozó.

Fábián Gergely államtitkár a nehézségekkel kapcsolatban fontos kijelentést tett: a nehezén már túl vagyunk. A 3. negyedévtől kezdődően javulnak a magyar gazdaság mutatói, és kihangsúlyozta: az ipar tekintetében a nyugat-dunántúli régió stabil tudott maradni. Az ország egészét nézve rekordokat dönt a beáramló külföldi tőke, sorra indulnak a beruházások, erre pedig a munkaerőpiacnak is reagálnia kell. Az ipar legégetőbb feladata ma az, hogy megoldja: a cégek megfizethető áron jussanak zöldenergiához.

Zajlik az újraiparosítás, most ez a jövő - hangzott el, ehhez pedig új iparstratégiára van szükség. Ennek részleteit is ismertette az államtitkár. Mint mondta: folyamatosan változik az ipar, ehhez igazodni kell, mégpedig úgy, hogy a hazai beszállítói kör is fejlődni tudjon, komoly támogatást kapjon a kutatás-fejlesztési ágazat, illetve a cégek nőni, terjeszkedni tudjanak. Mindezeket a folyamatokat pedig áthatja a zöld átállás és a digitalizáció. Hozzátette még: elkerülhetetlen az állam aktívabb koordináló szerepe a folyamatokban, elég csak a Dunaferr esetére gondolni.

A bankszektort Kuti Ákos, az MBH Bank Elemzési Centrum vezetője képviselte, ő szintén azt hangsúlyozta, hogy bár még sokan nem érzik, a mélyponton már tényleg túl van az ország gazdasága. Azt mondta, a szektor őrlángon ég, de már csak idő kérdése, hogy - nagyon lassan, fokozatosan, de - újra beinduljon. Utalt rá, egyelőre olyan a piaci környezet, hogy banki hitelek kamatai két számjegyűek, de jövő év második félévében ez lejjebb mehet, és újra olcsóbban juthatnak majd a cégek fejlesztési forrásokhoz. Az inflációt 2024-ben átlagosan alig 3,9 százalékosra becsülte, a forint erősödésével kapcsolatban pedig úgy vélte, jövő év végére az euró 370 forint körül várható, és az árfolyam feltehetően stabilizálódik. Kuti Ákos rámutatott: Vas vármegyében némiképp lassult az utóbbi időben a növekedési tempó, ami a munkaerőhiány miatt lehet.

Nem ő volt az egyetlen, aki ezzel a témával foglalkozott, később Takács Balázs, a TDK Hungary Components Kft. ügyvezetője hosszasan kifejtette, miért van égető szüksége a vállalkozásoknak nagyobb számban - akár harmadik országból érkező - munkavállalókra a fejlődéshez, sőt közvetve a meglévő tevékenység fenntartásához is. Egy kerekasztal-beszélgetés során a térség munkaerőpiaci statisztikáit ismertette Szalai Piroska szakértő, valamint hallhattuk Rigó Csaba Balázs, a Gazdasági Versenyhivatal elnöke meglátásait is a témában. Ő azt mondta, Nyugat-Dunántúl, és benne Vas vármegye nem dőlhet hátra, növelni kell a hatékonyságot a versenyképesség javítása érdekében. Előadást tartott még Buday-Malik Adrienn, az ÉMI Nonprofit Kft. vezérigazgatója, aki a nagy múltú cég tevékenységét, s benne egy fenntartható, innovatív építészetet bemutató, modern kori skanzen előkészületeit ismertette.

A fórum résztvevői egyetértettek abban, hogy a térség gazdaságának nem a változások után kell futnia, hanem inkább elébe kell mennie, törekedni kell a több lábon állásra, és beruházásokkal, fejlesztésekkel versenyelőnyhöz kell jutnia. Ehhez persze szükséges, hogy egy kedvezőbb piaci környezetben, az eddigiekhez hasonló kormányzati segítséggel és forrásokkal újra lendületbe jöhessen az ágazat.
 

közösség

további frisss

lap tetejére