„Ember tervez, Isten végez”

há • 2024. január 14., vasárnap •
„A legjobb az, amikor a szőlősorokat járva látjuk, hogy a sok munka meghozza gyümölcsét, és egy bor elkészítése is jól sikerül.” Mittl Anitával, a Mittl Pincészet vezetőjével beszélgettünk.
„Ember tervez, Isten végez”

Az Ön vállalkozásának sikere - saját munkáján túl - nemcsak a gazdasági környezettől, hanem a természeti tényezőktől is nagyban függ. Mi jelenti Ön számára vezetőként az állandóságot, és mi a bizonytalanságot?

A bizonytalanság évről évre nő a szőlőtermesztésben, amit a Covid-járvány miatt romló gazdasági környezet mellett az időjárás szeszélyessége is okoz. Néha szinte minden eléri az ültetvényeket.  A fagy, a jégverés nagy károkat okoz nemcsak a termésben, hanem magukban az ültetvényekben is.

Nem tudjuk kiszámolni, mit hoz a holnap, “ember tervez, Isten végez”.

Pedig szeretek maradandót alkotni a legjobb tudásomnak megfelelően.  A terveink megvalósulása egyfajta biztonságérzetet ad a jövőt illetően.  A legjobb az, amikor a szőlősorokat járva látjuk, hogy a sok munka meghozza gyümölcsét, és egy bor elkészítése is jól sikerül.

Kevés olyan vállalkozás van, amely annyira szerves része a környezetének, mint az Önöké. Milyen a kapcsolatuk a borászat környezetével?

Nagyon jó kapcsolatot ápolunk Vaskeresztes és a környező települések önkormányzatával, a vármegyével, a régióval és az ott élőkkel is. Célunk talán valahol közös:

településünk megismertetése és hírnevének örökbítése, a hagyományok ápolása.

Borászként mi mindenre volt szüksége ahhoz, hogy tudjon élni a lehetőségekkel?

A borászatban hosszú évekre kell tervezni. Célunk, hogy a fogyasztóban erősítsük azt az igényt, hogy a helyit fedezze fel és részesítse előnyben. Így lassan kialakul egy tudatos vásárlói réteg. Hiszek abban, hogy Vaskeresztesen is, mint minden borvidéken, van olyan szőlőfajta, ami legjobban jellemző rá, és arra kell fektetni a legtöbb hangsúlyt.

Lényegében legyen egy zászlósbor, ami nálunk a kékfrankost jelenti.

Mi mindenre volt szükségünk? Elsősorban a szőlő és a borászat iránti szeretetre, bátorságra, kitartásra, a munka és a természet szeretetére, hagyománytiszteletre. Mindezek nélkül nem működne.

Mi minden segítette át a nehézségeken az évek során?

Sokat jelentenek az igénybe vehető pályázati források. Uniós pályázatokat vettünk igénybe borászati gépbeszerzésre, technológiai fejlesztésre, szőlészeti gépekre. 2001-től lehetőségeinknek megfelelően próbáljuk folyamatosan fejleszteni borászatunkat.

Egy jó borász alkalmazkodik a piaci igényekhez, vagy alakítja azokat? Mi az Ön tapasztalata, milyenek a hazai borfogyasztási szokások, hogyan változik az ízlés?

Szerintem egy jó borász folyamatosan alkalmazkodik a fogyasztók igényeihez.  Figyelemmel követi a piaci változásokat, és meghallgatja a vevők kéréseit.

Borfogyasztási szokásainkban nálunk az utóbbi években megfigyelhető a rozék iránti keresletnövekedés.

A kiszerelések tekintetében pedig egyre népszerűbb a kényelmi funkció, a bortárolást megkönnyítő csavarzáras kiszerelés, ami a dugóíz kialakulását is megelőzi. Szeretek évről évre újabb és újabb borokat készíteni.

Lehetőleg olyanokat, amelyekkel másoknak is élményt és örömet tudok szerezni.

A borkészítés során a minőség és a mennyiség összhangjára törekszem.

közösség

további frisss

lap tetejére