Sallai góljával vezettünk, de döntetlen lett a vége

nemzetisport.hu • 2023. szeptember 11., hétfő •
A magyar labdarúgó-válogatott 1–1-es döntetlent játszott Csehországgal felkészülési mérkőzésen a Puskás Arénában.

FELKÉSZÜLÉSI MÉRKŐZÉS
MAGYARORSZÁG–CSEHORSZÁG 1–1 (0–0)

Budapest, Puskás Aréna, 55 000 néző. Vezette: Pajac (horvát)
MAGYARORSZÁG: Dibusz – Lang, Orbán (Fiola, 60.), Szalai Attila – Nego (Kata, 84.), Kalmár Zs. (Nagy Á., a szünetben), Styles (Horváth K., 72.), Kerkez – Sallai (Csoboth, 84.), Varga B., Szoboszlai. Szövetségi kapitány: Marco Rossi
CSEHORSZÁG: Stanek – Zima, Brabec (Holes, 58.), Stronati – Masopust (Provod, 58.), Soucek, M. Sadílek (L. Sadílek, 83.), Zeleny – Jurecka (Cerny, 72.), Chytil (Lingr, 72.), Hlozek (Kuchta, 83.). Szövetségi kapitány: Jaroslav Silhavy
Gólszerző: Sallai (52.), ill. Jurecka (63.)

Részletek a nemzetisport.hu-n.

A Keleti pályaudvar környékén már-már idilli volt a hangulat: a napsütéses, kellemes időjárásban többen is kerékpárra pattanva tekertek a Puskás Aréna irányába, volt, aki saját bringát használt, akadtak, akik a zöld színűre festett, bérelhető verzióval gurultak a Thököly út szélső sávjában. Száguldozásról azonban szó sem volt. Ahogy a kerékpárosok, a gyalogosok is komótosan haladtak a stadion irányába, és talán az autósok is türelmesebbek voltak a megszokottnál, senki sem dudált, nem tolakodott be a másik elé.

Nincs tét, nem kell izgulni, nem kell lerágni a körmöket,

a drukkereknek vasárnap este egy dolguk volt: hátradőlni a Puskás Aréna székeiben, és élvezni, ahogy a nemzeti csapat játszik Csehország ellen.

Figyelni és tapsolni a csapatnak, amely belgrádi 2–1-es sikerének köszönhetően tíz pontjával vezeti az Európa-bajnoki selejtező G-csoportját.

Amikor a hangosbemondó harminc perccel a kezdés előtt a magyar válogatott játékosainak nevét kezdte sorolni, noha még fél ház volt a lelátókon, a kiabálás, trombitálás fülsüketítő zajjá változott. A decibelmérő három futballista nevénél emelkedett a legmagasabbra, Szoboszlai Dominik, Varga Barnabás és Sallai Roland kapta a leghangosabb ovációt – és természetesen Marco Rossi. Sőt, a szövetségi kapitány nevének elhangzásakor elképesztő hangorkán kerekedett,

nem túlzás, az olasz trénert a drukkerek már-már félistenként tisztelik.

Marco Rossi nem is vette – még véletlenül sem – félvállról a Csehország elleni kilencven percet. Felkészülési mérkőzés ide, tesztmeccs oda, a válogatott a legerősebb összeállításban vonult ki, a szakmai stáb a belgrádi kezdő tizenegyen mindössze egy helyen változtatott, a középpályán Nagy Ádám helyére Kalmár Zsolt került be. Az NB I-ből a vendégeknél is volt futballista a pályán, a Puskás Akadémiát erősítő Patrizio Stronati negyedszer lépett pályára a cseh válogatottban, ahogy az előző három alkalommal, ezúttal is felkészülési mérkőzésen.

A Puskás Akadémia védője a három belső védős rendszerben a bal oldalon kapott szerepet, rögtön meg is gyűlt a baja a jobb szélen futballozó Loic Negóval. Agilisan, jó tempóban kezdte a mérkőzést a magyar együttes, negyedóra után 68 százalékban volt hazai lábakon a labda, a tizedik percben pedig olyan támadást épített fel a csapat, amely, ha góllal zárul, az esztendő legszebb akciója lehetett volna.

Kalmár Zsolt, Kerkez Milos, Szoboszlai Dominik, Varga Barnabás és Sallai Roland volt a labda útja, s a Freiburg légiósa kis híján megszerezte a vezetést.

A válogatott megbecsülte a labdát, a legtöbbször jól járt lábról lábra, és nem is volt „egyoldalas” a támadásvezetésünk, hol Kerkez Milos, hol Loic Nego húzott el a szélen és került a cseh védők mögé, Varga Barnabás, az FTC csatára nagyszerűen vette ki a részét az összjátékból, és trükkös átadásai is rendre célba értek. Kulturáltan játszottak a vendégek is, nem vágták előre vaktában a labdát, ha kirúgás következett, akkor is próbáltak lapos, rövid passzokkal átjutni az ellenfél térfelére.

Az első negyvenöt perc gól nélkül zárult, de a magyar válogatott hajszálnyival közelebb állt a vezetés megszerzéséhez,

a szünet előtt ugyanis Szalai Attila távoli ballábas lövése is beakadhatott volna, és tudatos szögletvariációval is próbálkozott a válogatott, ennek végén Sallai Roland került helyzetbe...

A második félidőben a csehek sok pontos passzal kezdtek, ám

hét perccel a szünetet követően jött a magyar gól.

S nem is akármilyen!

Varga Barnabás sokadszor mozgott jól a labda irányába, egyérintős indítását Kerkez Milos a bal oldalról mesterien lőtte középre, az érkező Sallai Roland pedig nem hibázott. Szép gól volt, ám a találatnál csak a gólöröm volt árulkodóbb, a 26 esztendős támadó, sőt az egész csapat olyan lelkesedéssel ünnepelte a gólt, mintha tétre menne a játék.

Sajnos nem sokáig élvezhette a közönség a vezetést,

tizenegy perccel később egyenlítettek a csehek.

Lang Ádám röviden fejelt haza egy labdát, a vendégek pedig kihasználták a lehetőséget (Václav Jurecka volt eredményes) – lehet azon vitatkozni, hogy a hátvédet meglökték-e a levegőben vagy sem, a belső védőnek ilyen helyzetekben sokkal határozottabban, keményebben kell(ene) belemennie a párharcba.

A mérkőzésen egyébként is akadt már néhány durvább belépő. A felezővonal közelében a csehek csapatkapitánya, a West Hamben légióskoldó Tomás Soucek rúgott jókorát a másik csapatkapitányba, a liverpooli Szoboszlai Dominikba, a két vezér össze is szólalkozott (amúgy szeptember 24-én a Liverpool a West Ham Unitedet fogadja az Anfield Roadon...).

A hajrában Marco Rossi többet is cserélt, a kecskeméti Horváth Krisztofer személyében újoncot avatott a válogatott, és bár a hajrában Szoboszlai szabadrúgásból, Kerkez távoli lövéssel próbálkozhatott a gólszerzéssel,

maradt az 1–1-es döntetlen.

A magyar szurkolókat ez azonban nem zavarta, felállva tapsolták meg a válogatottat, a csapat pedig szokásához híven megköszönte a biztatást.

A Marco Rossi vezette nemzeti csapat 2023-ban legyőzte Észtországot (1–0), Bulgáriát (3–0), Litvániát (2–0) és Szerbiát (2–1), döntetlent játszott Montenegró otthonában (0–0), vasárnap este pedig a nemzetek közötti mérkőzésen 1–1-et Csehország ellen.

A folytatás október 14-én, amikor Európa-bajnoki selejtezőn Szerbia érkezik a Puskás Arénába,

három nappal később Kaunasban meg Litvánia vendége lesz a válogatott.

A MAGYAR VÁLOGATOTT KERETE A SZEPTEMBERI MÉRKŐZÉSEKRE
KAPUSOK: Demjén Patrik (MTK Budapest), Dibusz Dénes (Ferencvárosi TC), Gulácsi Péter (RB Leipzig – Németország), Szappanos Péter (Paksi FC)
VÉDŐK: Balogh Botond (Parma – Olaszország), Fiola Attila (Fehérvár FC), Lang Ádám (Omonia – Ciprus), Mocsi Attila (Rizespor – Törökország), Willi Orbán (RB Leipzig – Németország), Szalai Attila (Hoffenheim – Németország), Szalai Gábor (Kecskeméti TE)
KÖZÉPPÁLYÁSOK: Kalmár Zsolt (Fehérvár FC), Kata Mihály (MTK Budapest), Kerkez Milos (AFC Bournemouth – Anglia), Nagy Ádám (Pisa – Olaszország), Loic Nego (Le Havre – Franciaország), Callum Styles (Barnsley – Anglia), Szuhodovszki Soma (Kecskeméti TE)
TÁMADÓK: Ádám Martin (Ulszan Hyundai – Dél-Korea), Csoboth Kevin (Újpest FC), Horváth Krisztofer (Kecskeméti TE), Sallai Roland (SC Freiburg – Németország), Szoboszlai Dominik (Liverpool FC – Anglia), Varga Barnabás (Ferencváros)
SZÖVETSÉGI KAPITÁNY: Marco Rossi

A CSEH VÁLOGATOTT KERETE
KAPUSOK: Tomás Koubek (FC Augsburg – Németország), Jirí Pavlenka (SV Werder Bremen – Németország), Jindrich Stanek (FC Viktoria Plzen)
VÉDŐK: Jakub Brabec (Arisz Szaloniki – Görögország), Vladimír Coufal (West Ham United – Anglia), David Doudera (Slavia Praha), Tomás Holes (Slavia Praha), Ladislav Krejcí (Sparta Praha), Patrizio Stronati (Puskás Akadémia – Magyarország), Jaroslav Zeleny (Sparta Praha), David Zima (Torino FC – Olaszország)
KÖZÉPPÁLYÁSOK: Václav Cerny (VfL Wolfsburg – Németország), Alex Král (Union Berlin – Németország), Ondrej Lingr (Feyenoord – Hollandia), Lukás Provod (Slavia Praha), Lukás Sadílek (Sparta Praha), Michal Sadílek (FC Twente – Hollandia), Tomás Soucek (West Ham United – Anglia)
TÁMADÓK: Tomás Cvancara (Borussia Mönchengladbach – Németország), Adam Hlozek (Bayer Leverkusen – Németország), Mojmír Chytil (Slavia Praha), Václav Jurecka (Slavia Praha), Jan Kuchta (Sparta Praha)