- Másképp telik ez az április másodika, mint a korábbi években. Persze mindenkinek más, de mi jó előre készülni szoktunk erre a napra, amikor elindul a kék séta, az Emlékmű kékbe borul, és kék lufik lepik el az eget. Hát most marad az otthoni kékbe öltözés és a hashtagelés a közösségi médiában – meséli Boros Zsanett, a 12 éves Soma anyukája. Őt egy ideje már nemcsak a média világából (operatőrként dolgozik), hanem az autizmus elfogadtatásáért küzdő mozgalom szombathelyi harcosaként is ismerhetik az olvasók.
- Mindenkinek nehéz most, na de nektek….
- Egy autista gyermek számára az a legfontosabb, hogy valaki segítsen nekik megérteni, hogy mi történik körülöttük. Tegyük számukra kiszámíthatóvá, beláthatóvá a világot. Képzeld el ezt most! Jött a vírus, felborult minden. Nemcsak a napi rutinjuk lett merőben más, mint eddig, de az emberek elkezdtek kesztyűben és maszkban járni, mindenki furcsán viselkedik, a tévéből pedig ijesztő hírek érkeznek. Nem tudják, hogy mi történik. Soma sem tudja, de azt érzem, hogy fél. Az a dolgom most, hogy a számára amúgy is érthetetlen világ változását megmagyarázzam neki.
- Soma sem járhat iskolába, pedig szereti. Hogyan viseli?
- A cselekvéseket helyhez köti, eddig a tanulás az iskolában volt, ez evidens. Most meg nem ott van. Borzasztó nehéz rávenni, hogy otthon is úgy odafigyeljen és koncentráljon, ahogy korábban az iskolában. Ott kell ülni mellette. Soma egyébként egy viszonylag könnyű eset ebből a szempontból, mert szívesen elül otthon is, pedig tényleg szeret iskolába menni, bent lenni, barátkozik is. A legtöbb autista gyerek nem ilyen. Soma még élvezi is, hogy számítógépezhet, de épp ez a nehézsége is most a dolognak, hogy ne hagyjam egész nap gépezni, mert megtenné. Szigorú napirendet alakítottunk ki, minden pillanatát szabályozni kell, és megmondani neki, hogy mit csináljon. Reggel 9-től délig tanulunk, utána szünetet tartunk, és délután újra nekiülünk.
- Az iskolában mindig mellette van egy gyógypedagógus is. Otthon mi a helyzet?
- Mi most ugyanúgy kapjuk a többségi tananyagot, mint az osztálytársak. A szakemberek egyébként egyénre szabottan továbbítják a tanulnivalót az autista gyerekeknek, de nálunk speciális a helyzet, én is ezt tanulom, így leveszek némi terhet az iskolai gyógypedagógusról. Tehát a sima tananyagot én szabom a gyerekemre. Egyszerre vagyok most édesanya, pedagógus, és gyógypedagógus is, ám szerencsém van, hogy megvan hozzá a tudásom. Nincs ilyen helyzetben minden szülő. Összességében működik a digitális tanrendben is ez a dolog, de csak alapszinten. Hiányzik a gyerekeknek az egyéni és csoportos fejlesztés, ami ha sok időre kiesik az életükből, károkat tud okozni, hiszen a támogatásukhoz kell. Ahol a szülő nem kap kellő segítséget, előfordulhat, hogy mindez viselkedési zavarok formájában jelentkezik: dühös, agresszív lehet a gyerek.
- És most a játszótérre, a sportpályára sem lehet kimenni…
- Így van, ez most egy külön nehézség. Minden gyerek más, más a mozgásigényük is, Somának szerencsére csak annyi, mint a húgának. Van más probléma: amikor kiléptünk az utcára, folyton rá kellett szólni, hogy ne menj oda a szomszéd nénihez, ne simogasd meg a cicát, nem megyünk közel a bácsihoz. Ha viszont megérti vagy eszébe jut, hogy mindez miért van, elkezd félni, túlságosan is.
- Hogyan tudtok ti, szülők egymásnak segíteni ebben a helyzetben?
- Vizuális segítségeket osztunk meg egymással az interneten, vannak fórumok, közösségek, és az autista gyereket nevelő szülők ezekben jó eséllyel benne is vannak. Olyan magyarázó ábrákra kell gondolni, amelyek segítenek megértetni a gyerekkel, hogy mi az a koronavírus, miért lesznek betegek az emberek és így tovább. Ezeket a képeket aztán még egyénre kell otthon szabni, hiszen minden gyereknek másra van szüksége a szimbólumok megértéséhez, de legalább van miből kiindulni.
- Mit tudsz Somának mondani, ha megkérdezi, hogy meddig tart ez a helyzet?
- Ez egy komoly gond. Mindennap megkérdezi, hogy mit fogunk ma csinálni? És én tudom, hogy a fiam nem arra kíváncsi, hogy konkrétan azon a napon mit csinálunk, hanem arra, hogy meddig megy még ez így? Az olyan elvont fogalmak viszont, mint az egyszer, a talán, a lehet, értelmezhetetlenek számára. Pedig most minden válaszomban szerepelnek ezek a szavak… és nem tudok dátumot mondani neki.
- És ha egyszer helyreáll a rend, kezdheted elölről.
- Így van, hiszen ellensége a változás. Ahogy telik az idő, valami eredményt talán elérek nála, hogy megértse, most újak a szabályok, de ha egyszer visszatér az élet az eredeti kerékvágásba, az talán ugyanolyan nehéz lesz, mint most.
Élet a karanténban egy autistával
További híreink
Történelmi döntés a magyar családoknak: jön az szja-mentességi hullám 
Jövőre félmillió, 2029-től egymillió édesanya lehet szja-mentes Magyarországon. Az Országgyűlés elfogadta Európa legnagyobb családi adócsökkentési programját.
Visszatérnek Magyarországra a híres Jawa motorkerékpárok 
Heteken belül indul a forgalmazás, és már találtunk előzetes árakat a cseh–indiai retró gépekhez.
A legjobb online kaszinók Magyarországon 2025-ben 
Az online kaszinók népszerűsége Magyarországon még 2025-ben is kiemelkedő. Egyre több játékos keresi az igényeire szabott megbízható és biztonságos kaszinókat ahol a legnagyobb bónuszokat tudják bezsebelni. ...
Isten hozott Hanna, Lara, Enzó és a többi apróság!

Anyakönyvi híreink!
Milyen idő lesz május 1-jén? 
Kedden folytatódik a napos, csapadékmentes idő.
Medve elől menekülve fulladt tóba egy lány Hargita megyében

Medve elől menekülve fulladt tóba egy lány Hargita megyébenMegijedt egy medvétől, menekülés közben pedig a szépvízi tóba esett és megfulladt egy 18 éves lány Hargita megyében.
Nehéz döntés előtt a konklávé: akár 15 bíborost is kizárhatnak a pápaválasztásról 
A május 7-én kezdődő konklávén 135 bíboros szavazhat az új pápáról, noha a szabályok szerint legfeljebb 120 fő vehetne részt a választásban.
Érettségi 2025: néhány nap és kezdődnek a vizsgák, mutatjuk, mikor 
Csupán szűk egy hét és megkezdődnek az idei érettségi vizsgák, amelyen összesen 142 ezren vesznek majd részt. A végzős tanulók közül 233 607-ra rendes érettségi vizsga vár, a már érettségi bizonyítvánnyal ...
A bucsui testépítő újabb bajnoki címe - Georg Dorn-t megint nem tudták legyőzni

Georg Dorn-t megint nem tudták legyőzni, így vármegyénk ismét büszke lehet a remek sportteljesítményre.
Mit érdemes tudni a céges lakásbiztosításokról?

A lakásbiztosításokkal nagyjából mindannyian képben vagyunk, tudjuk, hogy elengedhetetlenek ahhoz, hogy biztonságban legyünk otthonunkban nap mint nap. De számtalan olyan eset létezik, amikor cégként
Mit tegyünk, hogy ne izzadjon a gyerek lába?

A kényelmes cipők igazi kincset jelentenek az életünkben, mert a lábak folyamatosan terhelésnek vannak kitéve, hiszen az egész testünket cipelik. A gyermekek esetében kiemelten lényeges a komfort mellett ...
Szibériai tigriskölykök születtek a Fővárosi Állatkertben 
Két szibériai tigriskölyök született a Fővárosi Állat- és Növénykertben. Az állatok neme csak néhány hét múlva derül ki, amikor megkapják az első védőoltásokat.