Egy pillanatig sem volt kérdés, magabiztosan győztük le Horvátországot

• 2023. július 19., szerda •
A magyar férfi vízilabda-válogatott 12–10-re legyőzte az Európa-bajnok horvát csapatot a fukuokai olimpiai kvalifikációs világbajnokság csoportküzdelmeinek második fordulójában.

A két csapat legutóbb a zágrábi világkupa-selejtezőben találkozott, akkor a hét gólt szerző Zalánki Gergő vezetésével 13–10-re nyertek a magyarok. A tavalyi spliti Európa-bajnokság döntőjében 10–9-re a házigazdák diadalmaskodtak, míg a 2021-es tokiói olimpia negyeddöntőben a hétgólos Manhercz Krisztián remeklésével 15–11-re nyert a magyar együttes. A vb-ken a legutóbbi két összecsapást a horvátok nyerték, 2017-ben a margitszigeti fináléban 8–6-ra, 2019-ben Kvangdzsuban pedig a bronzmeccsen 10–7-re győztek - írja az Index.

A szerdai, helyi idő szerint délben megrendezett összecsapásra Varga Zsolt egyet cserélt a japánok ellen nyertes kerethez képest, Vigvári Vendel helyére Molnár Erik került be, mellette ezúttal is Vigvári Vince volt a másik kimaradó.

Remekül védekeztünk emberhátrányban

Rögtön az első magyar támadás sikeresen ért véget, Zalánki akcióból lőtt csodálatos kapufás gólt. A horvátok első előnyükből lövésig sem jutottak, de így jártak a magyarok is létszámfölényben. A horvátok a második és harmadik fórjukkal sem tudtak mit kezdeni, utóbbinál a kapitány Jansik Szilárd blokkolt, a túloldalon viszont Vámost Márton bombájához nem tudtak hozzáérni a horvátok. A rivális a negyedik előnyét már belőtt, így fél perccel az első szünet előtt feliratkozott az eredményjelzőre. A dudaszó előtt azonban még maradt idő egy magyar gólra, Német Toni centerből verte meg emberét és lőtt a hálóba.

A második negyed első fele gól nélkül ment le – a horvátok nem tudtak mit kezdeni a magyarok védekezésével –, majd Angyal Dániel közvetlen közelről törte meg a csendet, Ivica Tucak, a horvátok szövetségi kapitánya pedig időt kért, de még ez sem segített, újabb fórt rontottak tanítványai, vagyis Zalánki blokkolt. A horvátok hosszú góltalanságát a honosított orosz balkezes Konsztantyin Harkov szakította meg, majd ötméteresből zárkózott a rivális, de ennek a negyednek a vége is magyar találattal zárult, Nagy Ádám három másodperccel a dudaszó előtt lőtte ki hatalmas erővel a bal felsőt.

A végére maradt még egy kis izgalom

A harmadik negyed elején Angyallal szemben szabálytalankodtak még visszaúszás előtt, Varga Zsolt időt kért a háromgólos vezetés megszerzése reményében, a figurába ugyan hiba csúszott, de már azonos létszámnál Jansik remek mozdulattal lőtte a labdát a világ egyik legjobb kapusa, Marko Bijac feje fölé. A horvátok gyakorlatilag azonnal válaszoltak, de a túloldalon Varga Dénes sem hibázott fórban. Vogel két remek védést is bemutatott hátrányban, de Harkov kiszorított helyzetből gólt lőtt, majd egy újabb fórt után lett megint minimális a különbség. Fél perccel a dudaszó előtt megint jött a negyedvégi magyar gól, Fekete Gergő pattintott a hálóba.

A záró nyolc perc egy végletekig kijátszott magyar fórral és Pohl Zoltán góljával indult, majd Jansik szedett le egy lövést, a lefordulást pedig Vámos értékesítette (10–6). Ezzel gyakorlatilag eldőlt a találkozó, a horvátok ugyan próbálkoztak, de egy perccel a vége előtt Zalánki lezárt mindent. Egy labdavesztés után még egy gólra feljött a rivális, de Zalánki harmadszor is beköszönt, beállítva ezzel a végeredményt.

Férfi vízilabdatorna, C csoport, 2. forduló
Magyarország–Horvátország 12–10 (3–1, 2–2, 3–3, 4–4)

Gólszerzők: Zalánki 3, Vámos 2, Német, Angyal, Nagy Á., Jansik Sz., Varga Dé., Fekete, Pohl 1-1, illetve Harkov, Bukic, Buric 2-2, Zuvela, Marinic-Kragic, Krzic, Vukicevic 1-1

A magyar csapat végig kontrollálta a találkozót

Ezzel a győzelemmel Varga Zsolt együttese szinte biztos megnyerte a csoportját, azaz közvetlenül jut majd a jövő keddi negyeddöntőbe. A mieink pénteken a brazilok helyére nem sokkal a vb előtt beugró argentinok ellen zárják a csoportkört.

Sokat készültünk a horvátokra, a legtöbbet az emberhátrányos játékon és a komplett védekezésen dolgoztunk, mert ahogyan várható volt, a centereik rengetegszer két méteren belül voltak. Fontos még, hogy kevesebb labda nélküli kiállítást kapjunk

– értékelte a találkozót a magyar újságíróknak a szövetségi kapitány.

„Gratulálok a csapatnak, mert végig kontrolláltuk a találkozót, a végén az utolsó két-három támadásban jöttek csak vissza, egy kis rutint kell még szereznünk abban, hogy egy ilyen mérkőzést hogyan kell lezárni” – szögezte le a szakember.

A csapatkapitány Jansik Szilárd elégedetten értékelt:

Büszkék lehetünk magunkra, mert egy nagyon jó horvát csapatot vertünk meg, ráadásul nagyon sok jó dolgot lehetett látni. Három és fél negyeden keresztül megvalósítottuk, amit elterveztünk. Ott talán azt gondoltuk, megvan a meccs, de kiderült, hogy csak akkor van vége, amikor lefújja a játékvezető. Ez sem baj, ugyanis ez felnyitotta a szemünket, nem elég csak három és fél negyedben jól játszani

– nyilatkozta a Ferencváros kiválósága.

A találkozó végjátékában Zalánki Gergő volt a nyerőember, a Pro Reccóval az előző két szezonban egyaránt Bajnokok Ligája-győztes balkezes elmondta, az utolsó perceket leszámítva kiválóan teljesítettek:

Egészen a végéig kézben tartottuk a meccset, ott egy picit elvesztettük a fókuszt, de összességében nagyjából kilencven százalékban rendben volt a dolog. A védekezésünk volt a kulcs, elől pedig sokkal pontosabbak voltunk