Idén is elárasztotta hazánkat a szőlő veszélyes kártevője

• 2020. szeptember 19., szombat •
A szőlőtulajdonosok réme, az apró, különleges külsejű amerikai szőlőkabóca ismét erőre kapott az idei nyár időjárásának köszönhetően. A kártevő a szőlő aranyszínű sárgaságát okozó fitoplazma fő terjesztője, amely fenyegetést jelent a magyar szőlő és borágazat számára.
Idén is elárasztotta hazánkat a szőlő veszélyes kártevője

A mezei kabócák közé tartozó amerikai szőlőkabócát a szőlő egyik legádázabb ellenségének tekinthetjük. Hazánkban 2006 tájékán jelentek meg az első példányok - kezdetben alacsony egyedszámban -, majd 2014-re már az összes megyéből érkezett róluk bejelentés. A kártevő okozta veszély mértékét jelzi, hogy az Agrárminisztérium, a korábbi évekhez hasonlóan, idén is vissza nem térítendő támogatást nyújtott a termelők számára, a szőlőültetvények megvédéséhez. Az idei nyár kedvezett az amerikai szőlőkabóca elszaporodásának, országszerte érkeztek bejelentések a kártevő megjelenésével kapcsolatban.

Hogyan ismerhetjük fel az amerikai szőlőkabócát?

A nimfák kezdetben átlátszó, majd sárgás színűek, az imágók viszont barnás, foltokkal tarkított külsővel rendelkeznek. A teljesen kifejlett egyedek körülbelül 5 mm hosszúak.
Mindössze néhány nap leforgása alatt képesek rettentő mértékben elszaporodni. Tojásaikat a szőlőtőke kétéves szárrészének kérge alá helyezik, írja a Disznovenyek.hu kertészeti magazin. A tévhitekkel ellentétben a kártevő kizárólagos tápnövénye a szőlő, melynek leveleit szívogatja. Azonban gyakran összetévesztik a megszólalásig hasonló, közeli rokonaival, a többi mezei kabócával.

Miért olyan veszélyes az amerikai szőlőkabóca?

Az amerikai szőlőkabóca az aranyszínű sárgaságot kiváltó fitoplazma hordozója. Ez a szőlő egyik olyan kórokozója, amely ellen nem létezik ellenszer, így a betegséget terjesztő kártevők gyérítése kiemelten fontos. A fertőzés kezdetben rendkívüli mértékben csökkenti a terméshozamot, végül elpusztítja a szőlőtőkét.

Hogyan védekezhetünk ellene?

A kifejlett egyedek rendkívül szívósak, szinte lehetetlen megszabadulni tőlük, egészen a fagyokig képesek életben maradni. Emiatt legfeljebb minimalizálhatjuk számukat. Legyőzésükben az időzítés, valamint a megelőzés játszik kulcsszerepet. A legjobb eredményt a lárvakelés során alkalmazott rovarölő szerekkel érhetjük el. Ez május közepétől, egészen június közepéig esedékes. Megfékezésük érdekében ekkor a leghasznosabbnak a deltametrin és alfa-cipermetrin hatóanyagú szerek bizonyulnak.

Forrás: https://disznovenyek.hu/iden-is-elarasztotta-hazankat-az-amerikai-szolokaboca/
kép: Wikipédia

közösség

további frisss

lap tetejére