Donald Trump nyilatkozata sokkolta a NATO-t

• 2016. július 24., vasárnap •

A republikánus elnökjelölt, Donald Trump keményvonalas nacionalista választási hangvétele messze az Egyesült Államok határain túl is visszhangra talált. A New York Times munkatársának adott interjúját, amelyben arról beszélt, hogy az Egyesült Államok feltételekhez kötheti NATO-szövetségeseinek támogatását, a nehéz időket élő Európában meglehetősen rosszul fogadták. 

Növekszik az aggodalom az egykori kommunista országok körében. Az Európa-szerte nagy port felvert nyilatkozatban a Republikánus Párt jelöltje kijelentette: ha elnökké választják, az Egyesült Államok azoktól a NATO-tagállamoktól, amelyek nem teljesítik kötelezettségvállalásaikat, megvonhatja a védelmi garanciát. 

A balti államok kapcsán tett kijelentés Európa-szerte megdöbbenést váltott ki és gyorsan megérkezett a NATO-központ válasza is. A NATO Katonai Bizottságának cseh elnöke, Petr Pave leszögezte: a NATO a szolidaritás alapelvére épül. „Ha bármely tagállamot támadás éri, a NATO kollektív védelmi rendjének Ötödik Cikkelye alkalmazandó, függetlenül attól, hogy az érintett ország hozzájárulása mekkora.” 

A NATO főtitkára, Jens Stoltenberg hangsúlyozta: bár nem kíván beavatkozni az amerikai elnökválasztásba, de az Ötödik Cikkely érvényessége nem kérdőjelezhető meg. „A tagok közötti szolidaritás a NATO alap-értéke” jelentette ki. „Ez jó Európa és az Egyesült Államok biztonsága szempontjából egyaránt. Kölcsönösen védjük egymást. Így történt ez Afganisztánban, ahol  európai, kanadai és más partner-államok több tízezer katonája az amerikai csapatokkal vállvetve harcolt.”

A Visegrádi Négyek találkozóján részt vevő cseh miniszterelnök, Bohuslav Sobotka hangsúlyozta: nagyon fontos, hogy a NATO belső egyensúlya fennmaradjon. Üdvözölte, hogy a britek bejelentették: az ország, bár az Európai Uniót elhagyja, a NATO tagja marad. 

„Arra számítunk, hogy bárki is nyeri el az Egyesült Államok elnöki székét, az ország biztos NATO-partner marad” mondta a cseh miniszterelnök. 

Donald Trump szavai válaszra késztették a cseh külügyminisztert, Lubomir Zaorálek-et is, aki jelenleg munkalátogatáson van az Egyesült Államokban. Lubomir Zaorálek szerint veszélyes megkérdőjelezni a szolidaritás elvét, amelyen a NATO tevékenysége jelenleg nyugszik. „Új, a Washingtoni Egyezmény keretein túlmutató feltételeket szabni a katonai segítségnyújtáshoz egyenlő az Egyezmény eltemetésével” jelentette ki. 

Hangsúlyozta azt is, hogy a NATO közös védelmi rendszerének megőrzése nem csak az európaiak érdeke, hanem az amerikaiaké is. „A XX. században az Egyesült Államok kétszer hagyta magára Európát és mindkét esetben vissza kellett térnie, jóval nagyobb áldozatok és költségek árán. Egy hajóban evezünk és soha sem szabad erről megfeledkeznünk” mondta Lubomir Zaorálek. 

A Donald Trump megjegyzései által keltett zavar kapcsán a Fehér Ház leszögezte: az Egyesült Államok NATO-szövetségesek irányában vállalt közös védelmi kötelezettsége „kőbe van vésve”. A Fehér Ház szóvivője, Josh Earnest az újságíróknak kijelentette: „Azt a politikát, amely szerint a NATO az amerikai nemzetbiztonság sark-köve, minden, második világháború utáni amerikai elnök elfogadta és követte, akár demokrata volt, akár republikánus.”

közösség

további frisss

lap tetejére