Repedező utak, folyamatos földrengések – a kitörés első jeleit mutatja az izlandi vulkán

index.hu • 2023. november 13., hétfő •
Vulkánkitörés veszélye miatt Izland veszélyhelyzetet vezetett be pénteken, szombatra virradóra pedig kimenekítették a mintegy négyezer lakosú, Izland délnyugati részén fekvő Grindavík város lakóit.
Repedező utak, folyamatos földrengések – a kitörés első jeleit mutatja az izlandi vulkán

A Fagradalsfjall vulkán hétfő hajnalban már a kitörés első jeleit mutatta. Eközben az olaszországi Etna is aktivizálta magát, nagy mennyiségű láva tört elő a tűzhányóból - írta az index.hu.

Az izlandi halászvárosból evakuált több mint 3000 lakos közül néhányan rövid időre visszatérhettek otthonukba, hogy összeszedjék háziállataikat és alapvető dolgaikat, mivel a szakértők arra figyelmeztettek, hogy

a vulkán akár órákon belül kitörhet.

A lakosok mindössze öt percet kaptak arra, hogy elhozzák a holmijaikat.

Danielle Rodriguez, egy amerikai kosárlabda-szakember, aki Grindavíkban játszik és edzősködik, az X-en számolt be az evakuálásról, mondván, hogy

csapata szombati edzését „állandó négy- és ötös erősségű földrengések” szakították félbe.

A rendőrség lezárja a Grindavikba vezető utat az izlandi Grindavikban 2023. november 12-én. Az országban szükségállapotot hirdettek ki, miután az elmúlt hetekben a Fagradalsfjall vulkán környékén több földrengés is történt, ami aggodalomra adott okot egy esetleges kitörés miatt.

Miközben ő és barátnője a városból kifelé tartottak, az autójuk lerobbant. Megálltak, hogy megbeszéljék, mit csináljanak, aztán a félelem azonnal úrrá lett rajtuk.

A talaj annyira elkezdett remegni, hogy meg kellett kapaszkodnom az autóban, és jó 30 másodpercig úgy éreztem, mintha a föld megnyílna és mindkettőnket magával ragadna. Soha életemben nem féltem még ennyire

– mesélte Rodriguez.

Vídir Reynisson, a polgári védelmi erők vezetője vasárnap újságíróknak elmondta, hogy körülbelül 30 lakosnak engedélyezték, hogy rövid időre visszatérjenek otthonaikba, és hétfőn, a további kockázatelemzés után derül ki, hogy követhetik-e őket még többen.

Vasárnap az állami meteorológusok, a polgári védelem tisztviselői és az Izlandi Egyetem szakértői találkozóján elhangzott, hogy a szeizmikus tevékenység az éjszaka és a reggel folyamán is folytatódott, éjfél óta mintegy 1000 földrengést regisztráltak.

A kitörés jelei

A The Guardian beszámolója szerint a földmozgások következtében

repedések jelentek meg az utakon a vulkánveszélyes izlandi városban.

A legtöbb rengést 3000 és 5000 méter közötti mélységben regisztrálták, és az aktivitás Grindaviktól északra és délre koncentrálódott. Magnús Tumi Gudmundsson geofizikus professzor elmondása szerint a kitörés esélye jelentős. Grindavík közel van a Kék Lagúna geotermikus gyógyfürdőhöz, egy népszerű turisztikai célponthoz, amely a hét elején elővigyázatosságból bezárt.

Izlandon 33 működő vulkán van, a legtöbb Európában.

A sziget az eurázsiai és észak-amerikai tektonikus lemezeket egymástól elválasztó hasadékon, az Észak-Atlanti hátságon fekszik.

Hétfő hajnalban arról lehetett olvasni az X-en, hogy a Fagradalsfjall vulkán már a kitörés első jeleit mutatja.

Megszólalt a magyar külügy

A Külgazdasági és Külügyminisztérium konzuli szolgálata weboldalán az Izlandra utazók számára azt írta: fontolják meg az emberek, hogy valóban most szeretnének-e elutazni a szigetországba.

Aki mégis bevállalja most az utazást, annak javasolt a regisztráció a konzuli védelem lehetőségére, valamint felhívták a figyelmet a hírek követésének fontosságára és a fokozott elővigyázatosságra

– olvasható a tájékoztatásban.

Időközben ismét aktivizálta magát az Etna

Nagy mennyiségű lávát okádott vasárnap a Szicília szigetén az Etna, közölte az olasz geofizikai és vulkanológiai intézet (INGV) – számolt be az MTI. 

A TŰZHÁNYÓ FELETT 4,5 KILOMÉTER MAGAS FÜSTOSZLOP KÍGYÓZOTT, IDŐNKÉNT ROBBANÁSOKAT LEHETETT LÁTNI ÉS HALLANI.

A térség több településére, így Milo és Zafferana Etnea településekre hamu hullott, nagyobb károkról azonban nem érkeztek jelentések. A cataniai repülőtér forgalma zavartalan volt.

A mintegy 3350 méter magas Etna a világ egyik legaktívabb tűzhányója, legutóbb 1992-ben produkált nagyobb kitörést.

Képek: Reuters

közösség

további frisss

lap tetejére