Helytálltak a magyar versenyzők, de többen búcsúztak az atlétikai vb első napján

• 2023. augusztus 19., szombat •
Tizenöt magyar versenyzőnek is szurkolhattunk a budapesti atlétikai világbajnokság nyitó napján. Nézzük, milyen eredményeket értek el a magyar atléták!

Az időjárás miatt megcsúszott ugyan a program szombat reggel, de szerencsére a viharfelhők hamar elvonultak és koradélután már a napsütésé volt a főszerep, na meg sportolóké - írja a Vaol.

A hazai közönség természetesen a magyarokra volt leginkább kíváncsi, szépen telítődtek is a Nemzeti Atlétikai Központ lelátói a különböző sportágak selejtezőire, előfutamaira.

Mint arról külön is beszámoltunk, a reggelről a vihar miatt délelőttre csúszó  20 km-es gyaloglás döntőjében Helebrandt Máté egyéni csúcsát megdöntve végzett a 23. helyen.

Döntőbe jutott a legnagyobb éremesélyesünk

A kalapácsvető Halász Bence bejutott a döntőbe a budapesti atlétikai világbajnokság nyitónapján.

A vb-bronzérmes és Eb-második versenyző az első csoportban első kísérletével túldobta a 77 méteres selejtező szintet, a kalapács 78,13 méternél ért földet. A szombathelyi nehézatlétának így többet nem kellett dobnia, már készülhet a vasárnapi fináléra, ahol a legjobb 12 folytathatja.
A kalapácsvetés másik két magyar indulója, Rába Dániel és Varga Donát kiesett a selejtező B csoportjában.

Boros Bence továbbjutott a selejtezőből az esti előfutamba férfi 100 méteren.

A nyíregyházi sprinter az első futamban kapott helyet, melyből az első kettő jutott tovább helyezéssel a folytatásba. Boros gyakorlatilag végig a második pozícióban futott, és 10.70 másodperces idővel ezen a helyen is ért célba a guyanai Emanuel Archibald (10.27 mp) mögött.

Helytálltak a magyar versenyzők, de sokan kiestek a nyitó napon

Tóth Balázs a 35. helyen végzett a férfi súlylökés selejtezőjében, ezzel befejeződött számára a budapesti atlétikai világbajnokság.

A nyíregyházi versenyzőnek nem lehettek továbbjutási reményei, hiszen 18,87 méteres egyéni legjobbja a leggyengébb volt a mezőnyben, amelyből a legjobb 12 folytathatta a szombat esti fináléban.

A Molnár Attila, Kéri Bianka, Wahl Zoltán, Molnár Janka négyes az országos csúcson több mint három másodpercet javítva a tizedik helyen végzett a 4x400 méteres vegyes váltóban a budapesti atlétikai világbajnokság szombati nyitónapján.

A fiatal, a vb-ken 2019-ben debütált számban a kettőből az első futamban kapott helyet a hazai staféta, melyről előzetesen azt biztosan lehetett tudni, hogy meg fogja dönteni a 3:17.42 perces országos rekordot, de az sem tűnt elképzelhetetlennek, hogy kiharcolja a fináléba jutást.
A két futamból az első három-három helyezett és a két legjobb időt elérő csapat jutott be az esti döntőbe.

Palkovits István bukott a 3000 méteres akadályfutásban, ám folytatta versenyét és végül 8:29.37 perccel futamában a hetedik helyen végzett, amivel nem jutott fináléba a budapesti atlétikai világbajnokság nyitónapján.

Az U23-as Európa-bajnok magyar futó a második futamban, többek között az olimpiai és vb-címvédő marokkói Szufian el-Bakkalival indult, az első öt jutott fináléba. Mivel az idővel továbbjutás lehetőségét eltörölte a nemzetközi szövetség, így várható volt, hogy a legjobbak nyugodt tempóban teljesítik majd a táv nagy részét és az utolsó körökben próbálják kiharcolni az első öt közé kerülést.

Vindics-Tóth Lili beállította egyéni csúcsát, ám a továbbjutásra nem volt esélye a női 1500 méter előfutamából.

A korábban 3000 méter akadályon versenyző magyar futó a szám toronymagas favoritjával, a világcsúcstartó kenyai Faith Kipyegonnal szerepelt egy futamban, az afrikai sztárral ellentétben azonban neki előzetesen sem volt igazán esélye az elődöntőbe kerülésre, melyhez az első hatban kellett végezni. Végül a 13. helyen ért célba. Összesítésben az 56 induló között a 49. helyet szerezte meg.

A távolugró Bánhidi-Farkas Petra és Lesti Diána is messze elmaradt legjobbjától, így a fináléba jutásra nem volt esélyük.

A nyáron egészen kiválóan szerepelt két magyar ugró előzetesen egyáltalán nem volt esélytelen a döntőre, mert bár idén produkált egyéni csúcsaik (Farkas 6,77 m, Lesti 6,75 m) elmarad a döntőbe kerüléshez kiírt 6,80 méteres selejtezős távolságtól, de az biztosra vehető volt, hogy a fináléhoz nem kell majd annyit ugrani. Bánhidi-Farkas Petra azonban az elsőre ugrott 6,37 méteres távolságon "ragadt", ezzel 27. lett, míg Lesti Diána az ugyancsak első kísérletére elért 6,25-tel a 31. helyen végzett.

A hétpróbázók versenyében Krizsán Xénia és Nemes Rita egyaránt 1,77 métert produkált és 941 pontot gyűjtött magasugrásban,  mely után előbbi a 10., utóbbi a 14. helyen áll a budapesti atlétikai világbajnokság nyitónapján.

Forrás: vaol.hu
Fotó: Illyés Tibor / MTI, Koszticsák Szilárd / MTI