Drámai csata után ötméteresekkel vertük az olaszokat a póló-vb-n

• 2024. február 08., csütörtök •
A magyar férfi vízilabda-válogatott végletekig szoros, fordulatos meccsen, 9–9-es döntetlent követően ötméterespárbajban múlta felül az olaszt a Dohában zajló világbajnokság csoportkörében. Ezzel két meccs után már biztos, hogy a D jelű kvartett élén zár, és a negyeddöntőben folytathatja.

A románok elleni nyitófordulós könnyed győzelem után már egy komolyabb falat, az év eleji Európa-bajnokságon egyszer legyőzött, a bronzmeccsen aztán már túl erősnek bizonyuló olaszok vártak Varga Zsolt együttesére - írja az Index. Máris a csoportelsőség, így pedig a negyeddöntő előtti pihenőnap volt a találkozó tétje. Utóbbi az olaszoknak annyiból fontosabbnak ígérkezett, hogy nekik még mindig nincs meg a kvótájuk a nyári olimpiára – ellentétben a mieinkkel. A szövetségi kapitány úgy döntött, ezúttal (is) a vb második hetére tartalékolt Varga Dénes, valamint Tátrai Dávid marad ki a meccsnapi keretből, így a

VOGEL SOMA, ANGYAL DÁNIEL, MANHERCZ KRISZTIÁN, POHL ZOLTÁN, VÁMOS MÁRTON, NAGY ÁDÁM, ZALÁNKI GERGŐ, FEKETE GERGŐ, NÉMET TONI, JANSIK SZILÁRD, KOVÁCS PÉTER, BÁNYAI MÁRK, VÍGVÁRI VINCE

összeállítású csapat száll harcba a 2022-es ezüstérmessel.

A meccs első gólját Manhercz Krisztián szerezte akcióból, erre alig fél perccel később Edoardo Di Somma válaszolt fórból. Hosszú percek teltek el újabb találat nélkül, és egyre inkább az volt az ember érzése, ezt a találkozót a feszesebb védekezés fogja eldönteni. A negyed hajrájához közeledve elpuskáztunk egy emberelőnyt, Alessandro Velotto szűk két perccel a vége előtt viszont nem tette meg ugyanezt a szívességet, Angyal Dániel kiállítását góllal büntetve fordított (1–2). Vígvári Vince egy perccel a dudaszó előtt egyenlített, ezzel ikszre mentve az első felvonást (2–2).

A rövid pihenő után Vogel Soma kapcsolt klasszis üzemmódra, két emberelőnynél is nagyot védve – tegyük hozzá, kellett ehhez a továbbra is rendkívül feszes védőmunka a társaktól. Több mint öt perc telt el újabb találat nélkül, az azonban egyre frusztrálóbb volt, milyen könnyen kapják a fórokat az olaszok, 12 percnyi játék után már hatnál jártak. Ám míg ők elherdálták ezeket (6/2), addig mi a kevéssel is jól sáfárkodtunk, Zalánki Gergő a 13. percben villant meg gólra váltva a harmadik magyar előnyt.

A szünet előtt nem sokkal megkaptuk az esélyt arra, hogy kettővel is meglépjünk – Fekete Gergő pedig élt is a sansszal, ezúttal is létszámfölényben (4–2). Kapott gól és csupa-csupa kivédekezett hátránnyal viszont nem sikerült lehozni a második negyedet, 1:14-nél Luca Marziali szépített, majd egy megúszást követően Gonzalo Echenique váltott gólra egy ziccert, így ismét egálra álltak a felek (4–4). Az utolsó szó még így is a mieinké lehetett volna, ám Vígvári lövése előnyben lejött a blokkról, majd Zalánki ismétlésébe is bele tudott kapni az egyik olasz…

Szünet után egy remek Vámos-blokkal indultunk, de a meccs következő gólját így is az olaszok szerezték – sorozatban a harmadikat – Francesco Di Fulvio lövésével fordítottak is (4–5). Ezekben a pillanatokban egészen elátkozottnak érezhettük magunkat, bármivel próbálkozott Varga Zsolt válogatottja támadásban, nem ült. Sőt, három és fél perccel a harmadik negyed vége előtt Nagy Ádám lövéséből az olasz kapus fejéről pont úgy pattant a labda, hogy Di Fulvio megúszhasson belőle, aztán a mérkőzésen először kettőre növelje az olasz előnyt (4–6). Manhercz pimasz megoldása hozott vissza minket az életbe (5–6). Több mint nyolc perc elteltével szereztünk újabb találatot, úgy, hogy közben a fórkihasználásunk is bezuhant, 75 százalékról 44-re. Varga időt kért, hátha sikerül az egyenlítés is, de ehelyett Echenique pattintott lövése került a mi hálónkba (5–7). De szerencsénkre még mindig volt fordulat a meccsben, Vígvári szépített 1:12-nél, majd jött egy kivédekezett hátrány, bő tíz másodperccel a dudaszó előtt pedig egy Echeniquét megszégyenítő Vámos-lövés, amivel összejött az egyenlítés (7–7)!

Az olaszok elhozták a negyedik ráúszást is, vezetésre váltani azonban nem tudták az első akciót. Ahogyan a meccs első három negyedére, úgy a negyedikre is jellemző volt, hogy a csapatok rendre lassan jutottak fel az ellenfél kapujához, ha sikerült is felállni adogatni, 6–8 másodpercnél elvétve maradt több arra, hogy helyzetet alakítsanak ki. Hat perccel a vége előtt Di Fulvio átlövése vágódott a bal felsőbe – pedig már épp kiegészültünk egy újabb hátrányt követően (7–8).

A végére sajnos De Lungo is belelendült a védésekbe, ráadásul megtettük azt a szívességet is, hogy Német Toni visszaúszás közben szedett össze egy kiállítást, amiből újabb gólt is kaptunk. Négy perccel a vége előtt Andrea Fondelli lövésével állították vissza az olaszok a kétgólos különbséget (7–9). A vb-ezüstérmesnek innentől csak menedzselnie kellett volna az időt, ám ráfaragott. Di Fulvio kipontozódása a hajrára adott némi reményt, Jansik pattintott lövésével fel is zárkóztunk egyre (8–9), majd Vámos labdaszerzése után Zalánki úszhatott meg – és egyenlített is a ziccerből (9–9)! A legvégén kellett még két védés Vogeltől, de ezek egyike sem volt igazán komoly bravúr, így a rendes játékidő döntetlennél ért véget. Az idei évtől bevezetett szabály értelmében jöhettek az ötméteresek.

1. Di Somma rögvest hibával kezdett, Vámos viszont belőtte, így az első pár után a mieinknél volt az előny.
  2. Renzuto próbálkozása is kimaradt – ezúttal Vogel kapott bele. Manhercz válaszul megint kíméletlen volt, így félig már a kezünkben érezhettük a győzelmet.
  3. Echenique a harmadikat már nem hibázta el az olaszok közül, de Zalánki sem rontott a magyar csapatból.
  4. Presciutti úgy készülhetett a következő dobáshoz, ha kihagyja, vége. De nem hagyta ki. Ellenben Jansik a mieinktől hibázott, így az ötödik pár is odaállhatott.
  5. Cannella belőtte, Angyal viszont nem, a dráma folytatódott tehát.
  6. A hatodik sorozatban Di Somma vágta a léc alá a labdát, így Vámosra került a nyomás, ő másodszor sem hibázott.
  7. Renzuto másodjára szintén belőtte (védhetetlenül), de Manhercz sem remegett meg (5–5).
  8. Végül Vogel lett a hős, aki Echenique ötméteresét kivédte, Zalánki pedig – ha már így adódott –, a harmadik meccslabdát már kihasználta, megnyerve a mieinknek a mérkőzést!

1998 után ismét sikerült vb-n legyőznünk Olaszországot, ezzel pedig már biztos, hogy nyolc közé jut Dohában a magyar csapat.

A mieink pénteken reggel Kazahsztán ellen zárják a csoportkört, a magyar idő szerint 8 órakor kezdődő találkozón a papírforma alapján csak a gólkülönbség lehet kérdés. A csoport másik mai meccsén Románia 25–3-ra intézte el a kazah válogatottat.