Érdemes az eget kémlelni - üstökös hazánk felett

Frisss • 2013. március 05., kedd •
Valószínű, hogy szabad szemmel is látható üstökösben gyönyörködhetünk majd a hét második felétől – írja az idokep.hu.
Érdemes az eget kémlelni - üstökös hazánk felett

Fotó: idokep.hu

Az idén két komoly esély is van arra, hogy szabad szemmel látható üstökösben gyönyörködhessünk hazánk csillagos egén. Kora tavasszal a C/2011 L4 (Panstarrs) és késő ősszel, novembertől a C/2012 S1 (ISON) üstökösben. Tizenhat éve, 1997 tavaszán a Hale-Bopp üstökös látszott utoljára kitűnően hazánk egén. Azóta voltak ugyan szép és fényes üstökösök a Föld közelében, de szinte mindegyik, számunkra kedvezőtlen égi pályán mozgott – írja az idokep.hu.

 Az idei első reménységünk, a 2011 nyarán felfedezett C/2011 L4 Panstarrs üstökös. Már a felfedezése utáni napokban kiderült róla, hogy nem egy átlagos fényességű üstököst találtak. A pályaszámításokból az is látszott, hogy eléggé meg fogja közelíteni központi csillagunkat, 45,3 millió km-re. Vagyis legkisebb távolsága idején közelebb lesz a Naphoz mint a Merkúr. Ez alapján az első előrejelzések szerint a maximális fényességét 0 +1 magnitúdóra becsülték.

Az üstökösök várható fényessége az egyik legkiszámíthatatlanabb dolog a csillagászatban. (Például 1986-ban a Halley üstökös jóval halványabb volt a vártnál)

Hazánkból március 7-8-ától lesz megfigyelhető a nyugati látóhatár felett, a napnyugta utáni órában.  Március 10-én lesz a legkisebb távolságra a Naptól és a legnagyobb fényességét 9 -11- e között éri el.

Várhatóan április közepéig lehet majd szabad szemmel látni, de még utána hónapokon keresztül távcsővel megfigyelhetjük a távolodó égi vándort.  Március 12 -13-án derült idő esetén, szép látványt fog nyújtani a növekvő holdsarló az üstökös közelében, viszont a hónap közepétől a növekvő hold fényessége, zavarni fogja kissé az üstökös megfigyelését.

 

közösség

további frisss

lap tetejére