Minden egy kapukulccsal kezdődött: radiológia régen és most

szponzorált tartalom (x) • 2023. december 19., kedd •
Röntgen, MRI, CT, ultrahang: a képalkotó vizsgálatok nélkül ma már el sem tudnánk képzelni az életünket. Amit régen bizonytalan és lassú volt diagnosztizálni, ma perceken belül kideríthető. De vajon hogyan jutott el idáig a tudomány? Ismerje meg a radiológia nem mindennapi történetét, és modern kori jelentőségét!
Minden egy kapukulccsal kezdődött: radiológia régen és most

Egy forradalmi véletlen

Köztudott tény, hogy a röntgensugárzás felfedezése Wilhelm Conrad Röntgen nevéhez fűződik. Az azonban kevésbé, hogyan sikerült neki felfedeznie, és szerencsés megfigyelésével lefektetnie a radiológia alapjait. Az Affidea Magyarország képalkotó vizsgálatai is az ő munkásságának eredményeképp végezhetőek el, bár már jóval modernebb körülmények között.

Történt ugyanis, hogy Röntgen az otthoni laboratóriumában már régóta kísérletezett. 1895. november 8-án (ma a radiológia világnapja) éppen egy Crookes-féle sugárzó vákuumcsövet vizsgált. Egyszer csak figyelmes lett egy igazán szokatlan dologra: munkaasztala alsó fiókjában tárolt, fényzáró fóliába és bőrbe csomagolt fotólemezén megjelent valami. Ez a kapukulcsa volt, melyet éppen a felette lévő fiókban tartott. Így indult az orvosi radiológia forradalma.

A radiológia fogalma és jelentősége

A “radio” (=sugárzó) szóból eredő tudomány, amelyhez ma az összes képalkotó diagnosztikai módszert soroljuk (röntgen, MRI, izotóp, ultrahang, CT). A radiológia tehát az orvostudomány azon szakterülete, amely képalkotó eljárásokkal foglalkozik. Ezek az eljárások egy adott fizikai jelenség bevonásával (mágneses rezonancia, ultrahang, sugárzás) felvételeket hoznak létre. 

A képalkotó eljárások lehetővé teszik, hogy az orvosok jóval hamarabb észlelhessék a szervi elváltozásokat, mint régebben. Hiszen már nem csak a (gyakran már igen későn jelentkező) tünetekből vagy a páciens aktuális testi állapotából kell “olvasniuk” a szakembereknek. A képalkotó diagnosztika jelentőségét és sokoldalúságát mi sem bizonyítja jobban, mint a számok. Ugyanis Magyarországon 2010-2019 között évente több mint 1 millió CT-t, 3,8 millió röntgent és a 2 millió ultrahangot végeztek el.

A belső szervek alaposabb vizsgálati lehetőségével azonban nemcsak a sérülések, tumorok vagy egyéb elváltozások váltak azonnal észrevehetővé. Az orvosok azt is könnyebben nyomon tudják követni, hogyan hatnak bizonyos gyógykészítmények, műtéti vagy egyéb beavatkozások a testünkre. Így minden eddiginél pontosabbá vált a gyógyítás. Legfiatalabb ága, az IR (intervenciós radiológia) révén már eszközös beavatkozás is történhet, ha felfedeznek egy elváltozást a képeken.

Így maradhat veszélytelen a képalkotó vizsgálat

Sokakban felmerülhet a kérdés: mégis hogy lehetne ártalmatlan a radioaktív sugárzás? Úgy, ha odafigyel rá a kezelőorvos, hogy kizárólag a legalacsonyabb szükséges dózis érje a beteget a vizsgálat során. Az Affidea Magyarország központjaiban az elmúlt 6 évben 25-50%-kal csökkentették a sugárterhelést a CT eljárás során, pácienseik biztonságáért.
 

közösség

további frisss

lap tetejére