Brüsszeli korrupciós botrány: 6 helyszínen razziázott a belga rendőrség

• 2023. július 22., szombat •
Egymást dobják fel a korrupció gyanújába keveredett EP-képviselők.
Brüsszeli korrupciós botrány: 6 helyszínen razziázott a belga rendőrség

A belga szövetségi ügyészség közleménye szerint az EP-képviselők vesztegetési botrányát vizsgáló belga nyomozók szerdán hat helyszínen tartottak házkutatást, köztük egy EP-képviselő otthonában – írja az AFP-re hivatkozva a The Brussels Times.

A razzia helyszíne Marie Arena belga szocialista EP-képviselő otthona és öt „közvetlenül hozzá vagy családjához köthető hely” volt - írja a Ripost.

Az 56 éves európai parlamenti képviselő, az EP emberi jogi albizottságának korábbi elnökénél 

„dokumentumokat és számítástechnikai eszközöket foglaltak le, ezeket elemzik"

 – áll az ügyészségi közleményben.
Arénát alighanem korábbi képviselőtársa, Pier Antonio Panzeri, volt olasz európai parlamenti képviselő sodorta bajba. Panzeri az ügy egyik kulcsfigurája, ellene a korrupciós ügyben vádat emeltek, de vádalkut kötött a hatóságokkal. 

Panzeri a gyanú szerint Marokkóból és Katarból érkező kenőpénzeket osztott szét EP- képviselőknek azért, hogy előmozdítsák a pénzt küldő országok ügyeinek képviseletét az Európai Unióban. Ebből kapott Panzeri szerint Eva Kaili az Európai Parlament volt alelnöke is. Mindkét kormány határozottan tagadja a jogsértéseket.

Marie Arenát szerdán „látogatta meg” Aurélie Dejaiffe, az ügy vizsgálóbírója. A látogatás ugyanazon a napon történt, amikor a belga sajtó arról számolt be, hogy Arena neve 14-szer szerepelt egy Excel-táblázatban, amelyet Francesco Giorgi , Eva Kaili volt élettársa, a botrány másik kulcsfigurája, Panzeri korábbi asszisztense állított össze. 

A 199 külön bejegyzésből álló Találkozások és tevékenysége című, angol nyelvű dokumentum EU-s tisztviselők Mauritánia, Marokkó és Katar érdekében folytatott kiterjedt lobbitevékenységét tárja fel.

A 199 bejegyzés a 2018. április és 2022. december 1. közötti időszakot öleli fel. Giorgit és Panzerit pedig nyolc nappal az utolsó bejegyzés után tartóztatták le.

A vád alá helyezett Marc Tarabella belga EP-képviselő neve 20 alkalommal szerepel a dokumentumban.

Eva Kaili, váltig tagadja, hogy köze lenne a botrányhoz, ennek ellenére neve 19 alkalommal szerepel a táblázatban.

A szintén vád alá helyezett Andrea Cozzolino olasz európai parlamenti képviselő nevét a dokumentum 14 alkalommal említi.

Marie Arenátis a korrupciós ügyben való részvétellel gyanúsítják, de nem emeltek ellene vádat. Arena januárban lemondott az Európai Parlament emberi jogi albizottságának elnöki posztjáról, miután a Politico arról számolt be, hogy nem „nyilatkozott megfelelően” arról, hogy dohai utazását tavaly május 8-án és 9-én a katari kormány fizette ki.

Panzeri idén márciusban állítólag azt vallotta, hogy ő és Arena 2015-ben egy luxusszállodában szálltak meg a marokkói Marrákesben, amit a marokkói kormány finanszírozott. Panzeri azonban azt is állította, hogy az Arena nem tudott arról, hogy valójában ki szponzorálta az utat.

A vizsgálat folytatódik, a gyanúba került EP-képviselők pedig továbbra is az Európai Parlament tagjai. Július 11-én Eva Kaili és Marc Tarabella megszavazott egy Lengyelországot elitélő parlamenti határozatot. Egy nappal később pedig a brüsszeli korrupció miatt hozott intézkedésekről vitatkoztak a képviselők.

Forrás: ripost.hu

Fotó: Twitter

közösség

további frisss

lap tetejére