Animáción a Titan összeomlása - Vajon mi történt a bent lévőkkel? (videó)

A. • 2023. július 01., szombat •
Egy animáció rekonstruálta a tengeralattjáró utolsó pillanait - a videót a Geopop tette közzé a YouTube-on. Vajon mi okozta a tragédiát, és miért nem jött fel a Titan a felszínre, mikor észlelték a hibát, vagy egyáltalán, volt-e idejük észrevenni, hogy valami baj van, mielőtt a robbanás végzett velük? Íme a 4 legfontosabb kérdés a Titan tragédiájával kapcsolatban.
Animáción a Titan összeomlása - Vajon mi történt a bent lévőkkel? (videó)

Érdekes videó került fel nemrég a Geopop jóvoltából a megosztóra, amely részletesen kielemzi, mi történhetett a tengeralattjárón, s illusztrálja is azt. Íme, a videó és a lehetséges válaszok.

Mi okozta a Titan összeroppanását?

Ahogy az az animáción is látszik, a nyomás, ami kb. 3800 méternél volt tapasztalható, komoly szerepet játszott a tengeralattjáró felrobbanásában. Ekkora nyomásnál a legkisebb műszaki hiba is tragédiához vezethet. A Titan ekkor az ötödik útján volt. Amikor egy tárgy 3800 méterre merül, nagy erőnek és a víz nyomásának kell ellenállnia. A Titannak ötször kellett merülnie, majd utána pihennie. A kimerülés fogalmát a fizika is ismeri, a tárgyak ellenállóképessége idővel csökken, a Titan egyszerűen nem bírta tovább a feszültségek folyamatos váltakozását.

Miért nem jöttek fel a felszínre, amikor látták, hogy valami baj van?

Jelenleg nincsenek meg hozzá az információink, hogy válaszoljunk erre a kérdésre, de lehetséges, hogy ők sem észlelték időben az üzemhibát, ami a tengeralattjáró összeomlását okozta. Elképzelhető, hogy próbáltak feljutni a felszínre, ám sajnos nem sikerült időben.

Mi történt a Titan utasainak testével?

Az amerikai mérnök és egykori tengerésztiszt Dave Corley szerint amikor egy tengeralattjáró hajóteste összeomlik, 2400 km/h sebességgel mozog a belső tér felé. Tehát több mint kétszer gyorsabban, mint egy utasszállító repülőgép. Az összeomlás mindössze egy másodperc ezredrésze alatt történt, ezzel szemben az emberi agy 25 ezredmásodperc alatt válaszol egy ingerre. Ahhoz, hogy reagálni tudjunk, 150 milliszekundumra van szükség. Ez azt jelenti, hogy a Titan utasainak arra se volt lehetőségük, hogy felfogják, mi történik, amikor bekövetkezett a tragédia. Dave Corley szerint az is lehetséges, hogy az összeomlás elképzelhetetlen sebessége és energiája miatt a tengeralattjáró belsejének atmoszférája meggyulladt, egy szempillantás alatt porrá változtatva a bent lévőket. Természtesen minden elméletet fenntartással kell kezelni, valószínű, hogy némelyek teljesen ellentmondanak egymásnak.

Mi lesz a tragédia után az OceanGate céggel?

A szektor számos szakertője szerint bíróság előtt végzi, de bonyolult lesz bizonyítani a bűnösségüket, például azért is, mert a baleset nemzetközi vizeken történt, és a joghatóság nem határozza meg világosan, hogy mi történik akkor, ha egy tengeralattjáró a mélyben robban fel. Emellett minden utasnak alá kellett írnia, hogy tudatában vannak annak, hogy az utazás az életükbe kerülhet. Azonban az OceanGate-nek garantálnia kellett volna a maximális biztonságot, és arról is tudniuk kellett volna, hogy problémák vannak a tengeralattjáróval. Az ügynökséget ezzel lehetne támadni a bíróság előtt - jegyzik meg a videó készítői.

közösség

további frisss

lap tetejére