Akinek két atombomba sem ártott

frisss.hu-index.hu-europress.com • 2015. július 11., szombat •
Jamagucsi Cutomu az egyetlen ember, aki Hirosima és Nagaszaki bombázását is hivatalosan túlélte. Végül rákban halt meg, ami ennyi radioaktív sugárzás után nem meglepő. Az már annál inkább, hogy csak 2010-ben, 93 évesen hunyt el.
Akinek két atombomba sem ártott

Az első bomba
1945. augusztus 6-án Jamagucsi, a Mitsubishi nehézipari vállalat mérnöke, épp egy több hónapos hirosimai üzleti útról készülődött hazatérni. Már úton volt a vasútállomás felé, amikor észrevette a bombázót a város felett. Mielőtt felfogta volna, mit lát, jött a vakító fény, a robbanás, majd a hőhullám és a süvítő szél, ami a földre lökte őt. Beszakadt a dobhártyája, ideiglenesen megvakult és megégett a felsőteste, de még így is szerencséje volt, hogy túlélte: csak 3 kilométerre volt a robbanástól. Valahogy el tudott jutni egy menedékhelyre, ahol az éjszakát töltötte, majd másnap az eredeti terv szerint hazatért, Nagaszakiba.

A második bomba

A legendás japán munkamorál élő szobraként Jamagucsi úgy gondolta, hogy három nap pihenésnél többet egy atombomba sem indokol, úgyhogy augusztus 9-én már munkára jelentkezett. A főnöke hitetlenkedve fogadta a beszámolóját a Hirosimában történtekről: Mérnök vagy, számold ki... hogy tudna egyetlen bomba egy egész várost elpusztítani?
Jamagucsi visszaemlékezése szerint ez volt az a pillanat, amikor megszólaltak a vészjelző szirénák, és jött újra a már ismert, vakító fény. A szerencsétlen mérnök egy atombomba-túlélő minden rutinjával vetette magát a földre. Bár a második robbanás erősebb volt, Nagaszaki egyenetlenebb domborzata miatt, illetve a tűz terjedését megakadályozó folyóinak köszönhetően jóval kisebb pusztítást végzett. Jamagucsi se szenvedett a hirosimaihoz mérhető sérüléseket, pedig különös véletlenséggel ez a bomba is épp 3 kilométerre robbant fel tőle. De hát Jamagucsi történetétől nem idegenek a különös véletlenek.

Szerencsés ember

Jamagucsi a körülményekhez képest hihetetlenül szerencsés volt. Ideiglenesen ugyan kihullott a haja, és az égési sérülések is sokáig gyógyultak, de az egyetlen maradandó fizikai következmény az volt, hogy a bal fülére megsüketült. Számos sorstársával ellentétben hosszú és termékeny élet várt még rá. A felesége is átvészelte a háborút, és később gyermekeik is születtek, mindannyian teljesen egészségesen. Persze érthető módon a pszichológiai teher ennél sokkal nagyobb volt.

Kettős túlélő

Sokáig egyébként csak a második robbanás túlélését jelentette be Jamagucsi, egyik lánya szerint azért, mert a kitűnő egészségi állapota miatt úgy érezte, az atombomba-halmozással való kérkedés tiszteletlenség lett volna a kevésbé szerencsés túlélők ezreivel szemben. A nyolcvanas években aztán meggondolta magát, és bejelentkezett a kettős túlélői státuszért, amelyet végül 2009-ben adott meg neki a kormány. A coming out után élete hátralévő részében a nukleáris fegyverek betiltásáért harcolt.
Összességében szerencsésnek tartotta magát, és egy időskori nyilatkozatában az optimista életszemléletből is adott még egy kiadós leckét: Annak a két napnak akármelyikén meghalhattam volna. Minden, ami azután jött, már csak bónusz. Végül gyomorrákban halt meg 93 éves korában, a feleségét pedig vese- és májrák vitte el 88 évesen.

 

közösség

további frisss

lap tetejére