Elhúzza a Csík

HÁ • 2012. március 14., szerda •
Lovasi András biztatására kezdtek el Kispál feldolgozásokat játszani a koncerteken, ami meghozta a csapat számára az átütő sikert. Kevesen tudják, hogy a zenekar jövőre ünnepli negyed évszázados jubileumát. A Csík zenekar prímás-gitárosával, Szabó Attilával a március 16-i szombathelyi koncertjükről is beszélgettünk.
Elhúzza a Csík

Szabó Attila jobb oldalon hátul, fekete ingben és öltönyben(Fotó: nyaralamagyar.hu)

Szerencsés helyzetben van a zenekar, hiszen azt mondhatom, hogy egész évben turnézunk, mivel nagyon sok meghívásunk illetve felkérésünk van. Az apropója a szombathelyi koncertnek, hogy novemberben jelent meg a zenekar új lemeze Lélekképek címmel. Tehát ez egy lemezbemutató koncert lesz.

Milyen az új lemez?

Ami érdekes, hogy mikor elkezdünk egy lemezt, az elsődleges félelmünk, hogy nem fogjuk tudni számokkal megtölteni. Rendszerint mikor befejezzük, több anyagunk is van a kelleténél. Most egy szám le is maradt, mert több mint 70 perces lett a lemez. Nagyon kellemes hosszúságú albumot készítettünk és tudtunk volna még hosszabbat is. A közönség már megszokhatta tőlünk, hogy népzenei, autentikus feldolgozásokat, illetve alternatív rockzenei feldolgozásokat is készítünk, most a Lélekdonor cím méltó képp tükrözi a lemezt, hiszen ezen a lemezen játszunk gyönyörű vers-megzenésítést is, illetve Lukács Miklós kiváló cimbalom zeneszerző írt egy zenét szimfonikus zenekarra és Csík Zenekarra, amiben kalotaszegi autentikus népzenét dolgozott fel. Tehát nagyon sok mindent játszunk a lemezen, így Quimby, valamint Kispál feldolgozásokat is.

 Van esetleg egy vendégelőadó, aki most is elkísér titeket?

Ha jól tudom, ez most kifejezetten egy lemezbemutató koncert lesz, így nem lesz vendégünk.

A csapat számára ez a szám hozta meg az ismertséget

Mikor alakult a zenekar?

Idén vagyunk 24 évesek, ebből adódik, hogy készülünk a negyed évszázados jubileumra. A '88-as három alapító tagból kettő a zenekar tagja ma is.

De csak egy pár éve robbantatok be a köztudatba...

Kérlek szépen ez úgy volt, hogy én teljesen véletlenül összeakadtam a Lovasi Bandival, akinek a szóló lemezén hegedültem egy számban, mikor kiderült, hogy én tudok gitározni is. Onnantól kezdve egyre több Kispál koncertre hívtak meg. Talán Szombathelyen volt az első olyan fellépés, amikor én is a bandával zenéltem. Sokat beszélgettünk akkoriban az Andrással, hogy miért nincs a magyar köztudatban egy autentikus zenekar, mint például a dél-szlávoknál, ahol az aktuális zenéket beépítik a saját zenéjükbe, amellett, hogy megmarad az autentikus hangzás és ezzel nagy sikerük van. 2005-ben a Bandi azt mondta, hogy legyen a Csík zenekar a Kispál előzenekara a Petőfi Csarnokban. Mi először megijedtünk, hogy fog reagálni a tízen, illetve huszonéves közönség, ha mi elkezdünk brácsával, nagybőgővel, valamint hegedűvel játszani. Akkor elkezdtünk gondolkozni, hogy mi lenne, ha játszanák pár Kispál feldolgozást. 2006-ban ki is adtunk egy lemezt, mely javarészt ilyen feldolgozásokat tartalmazott, mert észrevettük, hogy a Pecsában, illetve a zenekar saját koncertjein is nagy sikere van ezeknek a számoknak. Ez akkor hatalmas újdonságnak számított, hogy nem népzenei alapokkal játszunk rockzenét, hanem a rockzenét hangoljuk át autentikus alapokra. 2008-ban kiadtuk az Ez a vonat ha elindul című lemezünket, melyen rajt volt a Most múlik pontosan, illetve a Csillag vagy fecske átdolgozásunk és onnantól kezdve hatalmas sikere van az együttesnek.

Ezzel egyedülállóak vagytok Magyarországon?

Sokféle feldolgozást hallok mostanában, de úgy tudom, hogy a mienk egy egészen egyedüli műfajt képvisel kis hazánkban. Úgynevezett alternatív rock a és ilyet nem nagyon hallottam, persze én se tudhatok mindent. 

közösség

további frisss

lap tetejére