Ismét legyőzzük a törököt! - 10. Kőszegi Ostromnapok

Tóth Eszter fotó: koszeginfo.com/ Vadász Péter • 2016. augusztus 05., péntek •
Az idén jubiláló rendezvény izgalmas programokkal várja az érdeklődőket.
Ismét legyőzzük a törököt! - 10. Kőszegi Ostromnapok

Augusztus első hétvégéje rendkívül mozgalmas lesz Kőszegen, hiszen idén ünnepli tizedik születésnapját a vasi városka legnépszerűbb rendezvénye, a Kőszegi Ostromnapok. A fellépőkről, a programokról és a magáról rendezvényről Pócza Zoltán, a Kőszegi Várszínház igazgatója árult le nekünk érdekességeket.  

Minek állít emléket a Kőszegi Ostromnapok?

Kőszeg leghíresebb, 1532-ben történt eseményét idézi meg a rendezvény, amikor Jurisics Miklós vezetésével a hősies és alapvetően nem hivatásos katonákból álló kis védőcsapatnak sikerült megállítania a török hadakat. A helyeik összefogtak és a felperzselt föld taktikájával védekeztek, mindent elhoztak a török elől, amit tudtak, amit pedig hátrahagytak volna, azt felperzselték. Az nyilvánvaló, hogy Törökországtól idáig nem lehet minden málhát, élelmet, lóeleséget magukkal hozni, így a török már kiéheztetve érkezett a város falai alá.  A környékbeli lakosság, iparosok, polgárság, kézművesek, az itt élő sok-sok nemzetiség összefogott és egy emberként állt fel a vár falára és szállt szembe a török sereggel. Jurisicsnak ekkor volt egy nagyon szép mondata: „Nem adhatom át, hisz nem az enyém ez a vár.” Erre a 25 napig, augusztus 5-től 30-ig, tartó időszakra emlékezünk, és évről évre hasonló időpontban próbáljuk feleleveníteni azokat az eseményeket, amelyek méltán híressé tették Kőszeget. Természetesen a legfontosabb mindig a kezdet, amikor a török megérkezik, amikor komolyan össze kell fogni. Ennek a mai kor embere számára is fontos üzenete van; számítanunk kell egymásra, ha meg szeretnénk védeni az értékeinket.

Az augusztus hónap elképzelhetetlen Kőszegen katonai hagyományőrzés, történelmi megemlékezés és a mindent megmozgató nagy közös játék nélkül. Hogy jött anno az ötlet, hogyan született meg a rendezvény?

Básti Béla alpolgármester úr volt ennek a kezdeményezésnek az ötletgazdája és nagyon komoly munkát fektetett bele, hogy ez ebben a formában összeálljon. Volt már többféle próbálkozás arra, hogy valahogy átélhetővé tegyük a történelmet, hiszen fontosnak tartjuk, hogy a jelenkori nemzedéknek is megpróbáljunk átadni az egykori hősök által közvetített üzeneteket. Kellet az összefogás és a helyiek aktív részvétele, jelentkezők, akik hajlandóak jelmezbe bújni, fontos volt, hogy az 500 éves múlttal rendelkező horvátságot is megfelelőképpen be tudjuk vonni, valamint a helyi kézművesek és iparosok az ipartestület tagjaiként tudjanak megjelenni. Aztán persze rettentően fontos volt, hogy legyenek törökök, mert hát valljuk be őszintén, ez nem egy hálás feladat. Mint tudjuk a játék során mindig a törököt alakító csapat veszít és ezt nem mindenki vállalja be. Még szerencse, hogy itt vannak jelenkorunk hősei, a helyi és környékbeli tűzoltók, akik elvállalták ezt a hálátlan feladatot. Ehhez elmesélek egy vicces kis sztorit is. Tavaly néhány hét-nyolc éves kisgyerek annyira beleélte magát a történelmi játékokba, hogy a fakardjaikkal és a különböző fegyvereikkel elkezdték ütni a „törököt”, úgyhogy nekünk kellett óvatosan és nem minden titkot elárulva megvédeni az „ellenséget” a térdmagasságban érkező védőcsapatoktól.  Visszatérve, szükségünk volt egy nagyon erős önkormányzati akaratra, hogy megkapjuk azt a kulturális hátteret, ami elősegíti a rendezvényt. Kellett a városi intézmények, a művelődési központ, a városi múzeum vagy éppen a könyvtár közreműködése is. Ez volt az oroszlánrésze a dolognak, innentől már csak csiszolni kellett az elgondolásokon. Megpróbálunk egy átélhető történelmet nyújtani úgy, hogy mindig legyen valami kis valós alapja. A hangulat és a korhű megjelenés mellett mindig adunk hozzá olyan információkat, hogy aki szeretne, az korrekt tájékoztatást kapjon a valódi történelmi eseményekről.

Az ostromnapokkor szinte az egész város beöltözik. Ez a tízedik alkalom, úgyhogy jubilál a rendezvény. Milyen különlegességekkel készülnek idén?

Arra törekszünk, hogy minél több család, minél több fiatal helybéli és környékbeli élhesse át az élményt. Ami az előző évekhez képest egy kicsit többletet ad a rendezvénynek, az a bokszolós program, mert most már nem csak egy, hanem két napon is lesz a Végvárak Kesztyűs Vitézei című, nagyon komoly ökölvívó rendezvény. Itt lesz az U21-es Ökölvívó Magyar Kupa kőszegi fordulója, a Magyar Ökölvívó Szövetségnek egy elég erős bázisa van nálunk a kőszegi Fitt - boksz egyesület révén. Tény, hogy elég ritka az olyan ökölvívó esemény, ahol nagyon sokan vannak. Mi ezért állítottuk fel a ringet a Fő tér kellős közepére, így a környékről mindenki könnyedén kilátogathat, mellette természetesen lehet eszegetni, iszogatni, nézelődni. Nem titkolt célunk, hogy népszerűsítsük az ökölvívást, mint fizikai állóképességre nevelő tevékenységet. Lesznek olyan bemutató mérkőzések is, ahol kiváló eredményt elért szlovák, magyar és környékbeli csapatokat láthatnak az érdeklődők, ezek látványos mérkőzéseknek ígérkeznek. Emellett pénteken 19 órakor fellép Gáspár Laci is. Érdekes kapcsolat idén, hogy amikor az egyik hivatalos bokszmeccs véget ér, a pénteki hivatalos megnyitó ceremónia akkor kezdődik el. Ekkor fogja az ostromtanács kihirdetni az ostromállapotot, megjelennek a tisztelt magisztrátus tagjai, a városbíró (a jelenkor polgármestere) elmondja, hogy nem adják a várat, az életük árán is megvédik. Hangulatfokozásképpen megkéri a vitézeket, hogy azon a napon a ringben, kard és páncél nélkül vívják a csatájukat. Ilyen buzdító jellegű csatározás egyébként is volt a középkorban, így hergelték fel a népet az elkövetkezendő harcokra. A pénteki rendezvénynyitás a jelmezes bokszmérkőzések kezdetét is jelenti.

Fantasztikus a hangulat ilyenkor Kőszegen, hiszen a török katonák tábora, a védők sátrai és a vásár is várja az érdeklődőket. Ezekkel hol lehet találkozni a hétvégén?

Itt is próbáltuk az eredeti helyszíneket leképezni, tehát a támadó török csapatok a városfalon kívül helyezkednek el, a védőcsapatok pedig a városfalon belül. Mi tulajdonképpen a városfalat is várnak hívjuk, hiszen azt védték igazából, nem csak ezt a picike fellegvárat. Magyarul, a Hősök tornyától a Bécsikapuig terjedő, belvárosi terület a Jurisics térrel együtt már mind a védelmen belül volt. Tehát itt vannak belül a védőcsapatok, a törököket játszók pedig ezen kívül, például a várparkban lehet megtalálni őket, illetve a tűzoltóság az a gyűjtőhely, ahonnan majd kiszaladhatnak az aktuális csatajelenetekhez.  

A legnagyobb attrakció idén is a jelmezes felvonulás és az ostrom lesz. Ezekre mikor kerül majd sor pontosan?

Szombaton az ostrom előtt van a jelmezes felvonulás. Ez egyfajta erőfitogtatás, a védők is felvonulnak a legcsodálatosabb ruháikban, jelmezeikben, hangosan, vígan, mutatva, hogy ők aztán felkészültek a harcra, hátha megfélemlítik ezzel az ellenfél csapatot. Természetesen a védők fognak elől menni, felsorakoznak, esküt tesznek, hogy megvédik a várat. Ezután jönnek a törökök, szép lassan beszivárognak és körülölelik a várost. Este hétkor kerül sor a várostromra, amelyet itt a diáksétányi várfalszakaszon játszunk le. A helyi hagyományőrzőkön kívül érkezik Csobánc várából a Gyulaffy Bandérium, itt lesz a Nádasdy Bandérium, Sárvárról a Batthyány Bandérium, jönnek Körmendről, és várhatóan lesznek tatai szabadcsapatok is. A törököket játszó tűzoltók Nemescsó, Táplánszentkereszt, Szombathely és egyéb környékbeli területekről érkeznek. Több olyan csapat is lesz, akik ruházatban, fegyverzetben és a vívásban tanúsított profizmusukkal emelkednek ki a helyiek közül. A legveszélyesebb harcokat természetesen olyanok vívják, akik ebben már nagy tapasztalattal rendelkeznek.

Végezetül a fellépőkről még nem beszéltünk, pedig elég színes a programkínálat. Sőt itt jubilál az Ataru Taiko ütős együttes, akik ugyanúgy tíz évesek lesznek, mint az Ostromnapok.

Igen, a jubileumi koncert zárja az ostromhétvége programját, este kilenc órakor itt a várudvaron. Aki látta meg hallotta már őket, az tudja, hogy nagyon látványos fény és hangeffektusok megspékelt előadásban lehet része a látogatóknak, egy igazi dobszínházat láthatunk vasárnap este. A hétvégi programokhoz tartozik a péntek esti Be-Jó történelmi táncegyüttes tűztánc produkciója vagy a Setnja együttes horvát muzsikája és táncháza a Jurisics téren. Szombaton fellép az Orientális Táncklub egy remek hastáncműsorral, és meghallgathatják Balogh Péter lantművész előadását is. A vasárnapi napon a gyerekprogramok és népzene dominál. Este a Jurisics téren bepillantást nyerhetnek a török muzsika és török tánc rejtelmeibe egy Törökországból érkező tánccsoport segítségével. Azt még megemlíteném így végezetül, hogy a zárás nem azt jelenti, hogy a programok befejeződnek, egész hónapban folytatódni fognak.

közösség

további frisss

lap tetejére