Ezeknek a szereknek köszönhető Trump gyors gyógyulása

• 2020. október 25., vasárnap •
Donald Trump amerikai elnök október elején, az amerikai elnökválasztás előestéjén fertőződött meg koronavírussal. A hetvennégy éves vezető kórházba került, rövid időre lélegeztetőgépre kapcsolták, de annak ellenére, hogy a veszélyeztetett korosztályba tartozik, pár nap alatt leküzdötte a vírust. Az Origo összeállított egy listát, amelyből kiderül, milyen gyógykészítményeknek köszönheti gyógyulását az elnök.
Ezeknek a szereknek köszönhető Trump gyors gyógyulása

Az első sajtóhírek arról szóltak, hogy Trumpot egy remdesivir nevű gyógyszerrel kezelik. Erről azt érdemes tudni, hogy eredetileg az Ebola- és a Marburg-vírusfertőzések kezelésére fejlesztették ki. Az orvosság nem teljesen új, hiszen már a járvány elején is ígéretes ellenszerként beszéltek róla a szakemberek. Már februárban jól haladtak a Gilead Sciences nevű amerikai biotechnológiai cég által kifejlesztett gyógyszerrel kapcsolatos kutatások. A szer – ahogy fogalmaznak – gátolja az RNS-vírusfélék szaporodásához szükséges ribonukleinsav-szintézist. Az intravénásan adható gyógyszer széles spektrumú vírusölő tulajdonságokkal bír. Az állatokon (egereken, majmokon) végzett korábbi remdesivir-kísérletek javarészt eredményesek voltak. Majd egy 35 éves amerikai koronavírusos betegnek adtak belőle: a férfi állapota az injekció után látványos javulást mutatott, és végül gyógyultan távozott a kórházból. Miután az amerikai egészségügyi intézetek szervezete (National Institutes of Health, NIH) tesztelni kezdte a remdesivirt, a Gilead nagyobb számban kezdte el gyártani a készítményt. Meg is lett az eredménye: egy áprilisban publikált kutatás szerint az ilyen módon kezelt betegeknél gyors javulást lehet elérni. Ezután az Európai Unióban is engedélyezték: augusztusban az Európai Bizottság megállapodott a Gileaddel arról, hogy a következő hónapokban az Európai Unió és az Egyesült Királyság betegei számára hozzáférhetővé lesz a készítmény. Ezzel a remdesivir lett az első, jóváhagyással rendelkező koronavírus-antivirális kezelési módszer Európában. A szer elsősorban a súlyosabb vírusbetegek kezelésére, azaz tüneteik csillapítására jó – írja az Origo a hatóanyagról, amely egyébként a magyar tudósok által tesztelt ellenanyagban is fellelhető.

A remdesivir mellé Trump kapott egy antitestkoktélt is, amelyet a Regeneron nevű biotechnológiai cég állított elő. A teszteredmények szerint a koronavírusos betegek kezelésére gyártott antitestkészítmény hatásosnak tűnik: csökkenti a vírus jelenlétét a betegek szervezetében és enyhíti a tüneteket. A Regeneron készítménye a legnagyobb állapotjavulást azoknál a pácienseknél érte el, akiknek a szervezetük nem reagált megfelelő természetes immunválasszal a vírusra. A vállalat egy kutatásra hivatkozva azt állította, hogy csökkent az orvosi látogatások szükségességének száma a gyógyszert használó betegek körében, akik enyhe tünetekkel vészelték át a betegséget, és a tesztalanyok közül egyetlen beteg sem került kórházba.

Ezek mellett használták a szteroid-dexametazont is. A szteroidot jellemzően a súlyosabb állapotú koronavírusos betegek kapják meg, így vélhetően elővigyázatosságból adták be az amerikai elnöknek. A gyógyszert már a járvány elején kipróbálták több kórházban, az Egyesült Királyságban eleinte komoly eredményeket tudtak felmutatni: a megfigyelések szerint a lélegeztetőgépen lévőknél a halálos kockázat a kezelés hatására 40 százalékról 28 százalékra esett, az oxigénre szoruló betegeknél pedig 25-ről 20 százalékra csökkent. Ahogy általában a szteroidokra, így a dexametozonra is jellemző: rontja az immunrendszer működését, mérsékelheti a szervezet immunválaszának erősségét.

A fenti három gyógyszer mellett – mint az amerikai elnök orvosának október 2-ai nyilatkozatából kiderült – a politikus kapott cinket, D-vitamint, melatonint, aszpirint és famotidint is. Arra nézve viszont nincs információ, hogy Donald Trump ezeket a megbetegedése előtt is szedte-e. Jól látható tehát, hogy az idő elteltével az orvosok egyre több tapasztalatra tesznek szert és egyre eredményesebben küzdenek a koronavírus ellen.

Forrás: pestisracok.hu
Fotó: AP Photo/Patrick Semansky

közösség

további frisss

lap tetejére