A tizenkettedik gyermek története

Szerző: frisss.hu Fotó: Cseh Gábor • 2018. március 25., vasárnap •
Nagycsaládosoknak tartottak családi napot a szombathelyi ŐrvidékHázban. Az egész napon át tartó programban a felnőttek és a gyermekek is találhattak olyant, mely felkeltette az érdeklődésüket.
A tizenkettedik gyermek története

A Védőháló a családokért projekt keretében szombathelyi, mosonmagyaróvári és tatabányai nagycsaládos egyesületek hangolták össze a tevékenységüket, rendeztek közös programokat. Az ŐrvidékHázban megtartott családi napon közel ötven népes família vett részt. A megjelenteket egy történelmi keretekbe ágyazott mesével köszöntötte Hende Csaba országgyűlési képviselő.

Annak idején, amikor 1914-ben kitört a Nagy Háború, élt Oladon egy család. Az édesapát Lajosnak, az édesanyát pedig Máriának hívták. Akkor már három gyermekük volt és Mária a negyediket hordozta a szíve alatt. Lajos júliusban vonult be katonának és az osztrák császár ígéretére alapozva úgy búcsúzott el a szeretteitől, hogy őszre, mire a levelek lehullanak, már vissza is tér hozzájuk. A dolgok azonban másként alakultak és Lajos a 83-as gyalogezred többszörösen kitűntetett bakájaként három évig az orosz, míg egy évig az olasz fronton harcolt és így csak 1918 őszén térhetett haza a családjához. Azt követően aztán minden visszazökkent az eredeti kerékvágásba. Lajos a település bírója lett és még nyolc gyermekük született Máriával.  A legkisebb, azaz a tizenkettedik gyermek lett az én édesapám – mesélte el családja történetét picit elérzékenyülve Hende Csaba.

Az Országgyűlés alelnökét követően Puskás Tivadar polgármester üdvözölte a megjelenteket. Szombathely első embere szerint a városunk annak köszönheti, hogy kétezer éve folyamatosan lakott, hogy vannak és voltak olyan családok, melyek mernek gyermeket, mernek sok gyermeket vállalni.  Ez lehet a további fennmaradásunk titka, s nem a migráció, a tömeges betelepítés, amivel az ellenzéki politikusok a demográfiai problémákat akarják megoldani.

A nyitóceremónia után a felnőttekre „beszélgetős” programok vártak. Szakpszichológusok segítségével tárgyalhattak át több olyan kérdést, mely a nagycsaládosok mindennapjait szervesen érintik. Így például a törvényszerűen bekövetkező konfliktushelyzetek kezelésére is kaptak tanácsokat, de megtudhatták, hogy a gyermekek különböző életszakaszaiban milyen tipikus problémák vetődhetnek fel, és azokat miként érdemes kezelni.

Eközben az apróságok kedvükre játszhattak, mesét hallgathattak, kézműves foglalkozásokon vehettek részt.  

kapcsolódó galéria


közösség

további frisss

lap tetejére