Áprilisi könyvajánló

(x) • 2013. április 28., vasárnap •
Áprilisban négy könyvet ajánl a belvárosi Líra Könyváruház. Ha éppen egy remek regényre lenne szüksége, akkor érdemes végigböngészni az ajánlatot. Ha pedig gyermekét szeretné lekötni, arra is talál lehetőséget az ajánlóban.

Paulo Coelho: Az accrai kézirat

 

A cím megtévesztő, mert a könyv írója tkp. nem a világhírű brazil mesélő, hanem egy fiatalember 1099-ből, aki élete vége felé szükségét érzi, hogy az utókornak „okulásul” hátrahagyja egy régi kor különös alakjának, a Kopt néven ismert férfinak szavait. Coelho a rövid bevezető után - melyben tájékoztatja az olvasót a kézirat történetéről -, átiratban elénk tárja a görög bölcs gondolatait. A másnap kirobbanó keresztes háború árnyékában a város polgárai az őket érdeklő kérdésekre kapnak tőle választ. Kezdetben a túlerőben levő ellenség miatti aggodalom, a vereség, a legyőzöttség, a magány témakörei dominálnak; majd a fiatalok bizalma a változás, szerelem, szépség, csoda kérdéseit szólaltatják meg. Az accrai kézirat minden mondata bölcsesség, költészet. Sorról sorra lehetne jegyzetelni, s mint egy apokrif evangélium igéin elmerengeni: „Mert az emberek többsége azt hiszi, hogy csak adni nagylelkűség Pedig az elfogadás is a szeretet aktusa. Hagyni, hogy a boldoggá tegyenek minket, amitől a másik is boldog lesz.”

Athenaeum Kiadó, 2013 (2.990 ft.)


Michel Houellebecq: Lanzarote

Egzisztenciális bölcsességekből Michel Houellebecq elbeszélése sem szűkölködik, de fanyar, költészet nélküli mondandója inkább kijózanító. Az idei könyvfesztivál vendégének korábbi munkáit ismerve szempillánk sem rezdül a Lanzarote c. mű olvasása közben. A franciák fenegyerekének még mindig a szex az élet fő mozgatórugója, a depresszió egyetlen ellen- és gyógyszere. Művelt és élvhajhász 50-es főhősünk megunva a párizsi telet egy hétre elutazik melegebb éghajlatra. A sivár, mindössze két látnivalót felvonultató nyaralóhelyen (Lanzarote) megismerkedik két leszbikus némettel és egy depressziós belgával. Kalandjaik közben fény derül az uniós népek nyaralási motivációira, de az élet értelmére is: „Mire is verje magát az ember? Mindenki ismeri az életet és azt is, hogy mibe torkollik” Mindazonáltal „nagyon jól el lehet éldegélni úgy, hogy nem várunk semmit az élettől (…) és amikor már nincs mit remélni (tőle), legalább félni van mitől.” A varázslatos az, ahogy Houellebecq ebben az egyszerű történetben a tabutémákat kezeli. Humorosan és görcs nélkül ír pedofil szektáról, klónozásról vagy a leszbikus gyerekvállalás módozatairól.

Magvető Kiadó, 2013 (2.290ft.)


Diane Ducret-Emmanuel Hecht: Hírhedt diktátorok végnapjai

A Hírhedt diktátorok asszonyai c. könyv után a jelen kötetben 25 diktátor utolsó napjairól ad összegzést a francia szerzőpáros. A huszadik század történetében világszerte nagy szerepet játszottak azok a vezetők, akik a korlátlan hatalmukkal visszaélve véreskezű diktatúrákat építettek ki. Mai napig nem feledjük a neveket: Mussolini, Hitler, Sztálin, Mao, Franco, Ceausescu, Saddam Hussein, Kadhafi... Több mint húsz fejezetben, kronologikus sorrendben mutatja be a hírhedt vezetők nem ritkán tragikus halálát, és az azt megelőző időszakot. Képet ad az összeesküvésekkel, puccsokkal, lázadásokkal, gyilkosságokkal és öngyilkosságokkal teli fél évszázadról.

Kossuth Kiadó, 2013 (3.400 ft.)


Varró Dániel-Agócs Írisz: Nem, nem, hanem c. „kérdezek-felelj okosan, ügyesen” könyve egy vidám, kapcsolaterősítő játék. A gyerekek nagyon hamar meg fogják tanulni a helyes válaszokat (is) és kórusban zengik majd otthon vagy az oviban. Agócs Írisz ötletes és kedves rajzai remekül árnyalják Dani könyvét. Bevallom, minden felelettel nem értettem egyet a mű lapjain, a szerző hagyhatott volna alternatív válaszoknak is helyet. Nem hinném például, hogy minden családban a papa olvassa az esti mesét. Na jó, a Varró családnál igen és ezt meg is értem. Lehet, hogy Dani írt a fiainak egy belső használatú könyvet és ezt megosztotta velünk? Akkor like!

Manó Könyvek, 2013 (2.490 ft.)

TOP

közösség

további frisss

lap tetejére