Valóban elpusztítjuk magunkat? - A hülyeség kora

HÁ • 2012. október 31., szerda •
A globális felmelegedés, az üvegházhatás és a klímaváltozás, valamint ezek okai, következményei és hatásai. Napjainkban ez a legjelentősebb téma a zöldek aktivistáinál. A hülyeség kora című film egy tükröt mutat nekünk, mely próbálja felszínre hozni a mélyen elrejtett valóságot. Hogy mit hiszünk el ebből és mire vagyunk képesek a környezetünk védelmében, csakis rajtunk múlik.

A hülyeség kora 2009-ben látott napvilágot és csak kisebb sajtóvisszhangot okozott. A film 2055-ben egy pusztulásra ítélt világban játszódik. "Miért nem mentettük meg otthonunkat, a Földet, ameddig még lehetett?" - teszi fel a kérdést a főszereplő, egy idős történész számára már archív, 2008-as filmfelvételek nézegetése közben. Az archív felvételeken olyan, ma élő húsvér személyek története elevenedik meg, akik bár a világ különböző pontjain élnek, mégis ugyanúgy szenvednek a klímaváltozás globális hatásaitól. Elkeseredett harcukat, most már a legnagyobb videómegosztó portálon is végignézhetjük.

 

A film egyértelműen az emberi ostobaság és nemtörődömség mellett az olajat adja meg fő kiváltó oknak. Amióta az első olajkutat kiásták, az olaj a gazdagság, a gépesítés, a haladás és a hatalom megtestesítője. Akinek bőséggel van belőle, nagyúr, mivel napjainkban a modern életforma egyelőre nélkülözhetetlen kelléke. Vagyoni-pénzügyi fontossága mellett ajtókat nyithat, embereket megvásárolhat, döntéseket, határozatokat befolyásolhat. Épp ezért, akinek nincs, vagy kevés van belőle, azt az olaj utáni vágy hatalmas erőfeszítések kifejtésére képes késztetni. Ez alól igen kevés a kivétel. Úgy mondhatnánk: az olaj a modern élet egyik fontos hajtóereje; a nemzetközi politikában sok-helyütt szerepet játszik, ámbár gyakran a háttérben, vagy a felszín alatt rejtőzködve. A tényekről vitatkozni nem tudunk és nem érdemes. A hatásokat tekintve inkább a saját feladatunkat kell fontolóra vennünk.

közösség

további frisss

lap tetejére