Mémesedés

HÁ • 2012. április 09., hétfő •
Mivel maga a mém szó csak mostanában kezd igazán mémmé válni, ezért mielőtt elkezdenénk foglalkozni a mémekkel, nem árt tisztázni, hogy mit is takar ez a fogalom. A mém leegyszerűsítve igazából egy gondolat, amely gyorsan terjed, és beépül a társadalom egyes rétegeinek, vagy akár egészének mindennapi gondolkozásmódjába. Ennek jártunk utána.
Mémesedés

Cukiság (Fotó: top-memes.com)

A kifejezés a miméma görög szóból ered, amely utánzást jelent, és lényegében a gén gondolatokra vonatkozó párját adja. A mémek a mindennapi életünket tekintve mindig haszontalan információk, tehát például a vezető hírek bármennyire is elterjedt gondolatok lehetnek, sosem lesznek belőlük mémek. Tulajdonképpen a legismertebb és legősibb mémeknek a népszerű, szinte mindenki által ismert vicceket tekinthetjük.

Cukiság (Fotó: top-memes.com)

A kommunikációs társadalomban leginkább az internet kedvez a gondolatok gyors továbbításának, bár ebben a formában a gondolatot egy digitális fájlként is aposztrofálhatnánk. Lehet az például egy eredeti vagy módosított kép, videó vagy hivatkozás, ami akár e-mailen, blogon, közösségi oldalon, illetve ma már akár kommunikálásra készült telefonos alkalmazásokon keresztül is terjedhet, és terjed is. Ma már a közösségi portálokon megosztott bejegyzések nagy hányada mém.
 
 (Fotó: top-memes.com)
 
A netes mémek egyik fajtája az önreklámozásból alakult ki. Jó példa erre a YouTube-ra feltöltött videók többsége, amelyen valaki saját tehetségét próbálja megmutatni. Az egyik leghíresebb internetes mém ebből a fajtából Rebecca Black Friday című klipje lehet, aminek csak az eredeti verzióját több mint 27 és félmillióan tekintettek már meg, és nem azért, mert annyira slágergyanús a szerzemény.
 
 
Akadnak olyan hírek is, amikből kis "mutációval" mémek válnak, erre a legaktuálisabb példák a Shmitt Pál doktori címével kapcsolatos hírekből kialakult szóviccek és képek lehetnek. Ugyanebbe a fajtába sorolható a tél balatoni "hummering" mánia is, ami elözönlötte szinte az összes kommunikációs eszközt.
 
(Fotó: top-memes.com)
 
Külön mémfajba sorolhatóak azok a képek, videók és szövegek, amelyek egy személy köré csoportosulnak ugyan, de maga a személy nem kapcsolódik egy valós és fontos hírhez sem. Ilyenek az internetet a mai napig elborító Chuck Norris viccek is.
 
 
A cukiságok is mémek. Megmagyarázhatatlan, de valamiért rengetegen néznek állatokat az interneten, miközben a saját háziállataikat egyre többen elhanyagolják és az utcára teszik. Az lényegében mindegy, hogy milyen körülmények között vagy helyzetekben látható egy állat, még csak nem is kell egzotikusnak lennie, akár egy kutyáról vagy macskáról készült kép vagy videó is mindig rendkívüli népszerűségnek örvend.
 

(Fotó: top-memes.com)
 
A mémeknek létezik egy olyan fajtája is, ami kifejezetten a megtévesztésre épül, és egy bizonyos tévhitet próbál elhitetni az emberekkel. Még amikor sokan csak az iwiwet ismerték, körlevelekben terjedt, hogy az inaktív tagokat törölni fogják, de hasonló volt a facebook ingyenességének megszűnése is. Jelenleg olyan mémek keringenek az interneten, amelyek a kullancsok gyufával való eltávolításáról, vagy a margarin károsságáról szólnak. A kullancsok nem szeretik a foszfor illatát a körlevélben állítottakkal ellentétben. A hangyák viszont imádják a vajban lévő feromonokat, és ezért nem nyúlnak hozzá a mellette lévő margarinhoz, nem pedig azért, mert az egészségtelen lenne, ahogyan a megtévesztő mém állítja.
 
Vaj vs. Margarin (Fotó: top-memes.com)

 

közösség

további frisss

lap tetejére