Haptonómia - varázslatos érintés

MO • 2013. április 09., kedd •
Haptonómia, a kapcsolat és a meghallgatás művészete, az érintés varázsa. Egy olyan test orientált pszichoterápiás módszer, mely segíthet az érzelmek megélésével és kifejezésével kapcsolatos problémákban, az önelfogadásban, bensőséges kapcsolatok kialakításának nehézségeiben.
Haptonómia - varázslatos érintés

Testünk minden érzést és emléket megőriz magában, ezért azoknak felidézése segíthet bizonyos problémák leküzdésében, segíthet fellelni a nehézségeink és elakadásaink okait és azok feldolgozását. A test emlékezetének megszólításában lehet segítségünkre a haptonómia, melynek alapja a feltétel nélküli elfogadás, a tisztelet és a nyitottság.

Akár csak az emlékezetünkbe, testünkben is minden egyes emlékünk elraktározódik. Legyen ez pozitív vagy negatív külső vagy belső hatás, mely minket ér fogantatásunktól kezdve, halálunk pillanatáig mindent elraktároz a testünk. Minden egyes szavak nélküli kommunikáció alkalmával, mikor valakit megérintünk, kapcsolatba lépünk a testébe íródott történetével, emlékeivel. Ez az alapja a haptonómiás szakember munkájának. A terapeuta és a páciens között olyan kapcsolat alakul ki az érintés alkalmával, mely közös érzelmi teret hoz létre. Terapeuta és kliens a keresztcsont érintésével kapcsolódik egymáshoz, s ez alatt a páciens áthelyezi emlékeit, érzelmeit a közösen létrehozott érzelmi térbe. Ez segíti a pácienst a megkönnyebbülésben. Ez által megerősödhet, megélheti önmagát a teljesség igényében, s szembenézhet a múlt fájdalmaival, hogy aztán azokon véglet átléphessen. Ez a szavak nélküli kommunikáció segíthet abban, hogy régi érzéseink, fájdalmaink, szavak helyet gondolatokat öltsenek, s az ezzel járó feszültségtől megszabaduljunk, átadhassuk. 

A haptoterápia módszerét először Frans Veldman fejlesztette ki, aki a koncentrációstáborok alatt lett figyelmes arra, hogy az érzelmi kontaktus milyen mértékben segítheti a túlélést. Ebből a felismerésből bontakozott ki az affektív kontaktus tudománya.

A haptonómia tudományának több alkalmazási területe is létezik.

A lelki egészség visszanyerését, és belső életerőre való rátalálást segíti a haptopszichoterápia, a szorongással és frusztrációkkal küzdők esetében. Segíthet a magzati időszak és a születést követő első években szerzett traumák feldolgozásában. De alkalmazzák a bensőséges kapcsolatok kialakításával küzdők és az önbizalom és önelfogadási nehézségekkel bírok esetében is. Az érintés és az érintés elfogadásával nehezen megbirkózók számára is hasznos lehet. Napjainkban pedig emberek sokasága küzd az érintések által kifejezett érzések hiányától, melynek lelki következményei vannak.

Azokban az esetekben, ahol a test sértetlensége, integritása sérült valamilyen betegség vagy pszichés trauma következtésben, a haptoszinézis segíthet a teljeség érzet visszaszerzésében. Fogyatékos vagy beteg emberek terápiás kezelése ez. Segít leküzdeni a félelmet és az aggódást, mely együtt jár az adott betegséggel.

A terhesség alatti és csecsemőkori haptonómia pedig segít abban, hogy a problémás születés sebei begyógyuljanak, fizikai és érzelmi fájdalmak könnyebben megemészthetőek legyenek.

A mai világban tehát, ahol az érzelmek, a gyengédség kifejezése, az érintések világa igen csak elszegényedni látszik, létezik egy olyan érintésorientált pszichoterápiás módszer, melynek segítségéve sok lelki vagy fizikai problémának, esetleg betegségnek az okára rálelhetünk

 

közösség

további frisss

lap tetejére