Az ausztráliai bennszülött férfiak viszont a húgycsövüket lyukasztották ki a hímvessző tövénél, a herezacskó fölött, így az ondó közösüléskor nem került a nő hüvelyébe. Az operációkat érzéstelenítés nélkül végezték, pattintott és csiszolt kőeszközök használatával. A japán férfiak teknősbéka-hártyából és szaruból készült szilárd kondomot, míg a középkorban inkább csak teafőzeteket használtak a fogantatás ellen, persze eredménytelenül. Csak a 16. században találta fel Gabriel Falloppio anatómus a megnedvesített lenvászon óvszert, bár ennek elsődleges célja a férfiak vérbajtól való megóvása volt.

A kutatók régóta próbálják elkészíteni a női fogamzásgátló tabletta férfi megfelelőjét, de sokáig nem jártak sikerrel. A kifejlesztett gyógyszerek többsége injekció, és többségük szteroidot tartalmaz, ami szívbetegséget, impotenciát és egyéb mellékhatásokat okozhat. Mára viszont a New York-i Columbia Egyetem kutatói egereken kísérleteznek egy új eljárással. Hogy mi a lényege? Nem más, mint az A-vitamin.

(Fotó: estihirlap.hu)

Az A-vitamin létfontosságú a spermiumok termeléséhez, és a szer pont ennek a vitaminnak a felhasználását gátolja. Bár az A-vitamin a látás szempontjából is lényeges, a kutatók azt állítják, hogy a gyógyszer a látást nem befolyásolja, és a férfiakban szinte rögtön újraindul a spermiumtermelés, amint abbahagyják a gyógyszer szedését. Dr. Peter Schlegel, a kutatás egyik vezetője hozzátette: „A mellékhatások tekintetében meg kell említenünk, hogy nem száz százalék, hogy valóban nincsenek, hiszen olyan mellékhatásokról, mint a rossz közérzet, a fáradékonyság vagy a koncentrációs zavar, az egerek nem képesek beszámolni.”

Mivel a gyógyszer még a fejlesztés korai szakaszában tart, a készítői nem tudják pontosan, milyen gyakran kell majd szedniük a férfiaknak. Valószínűleg a női fogamzásgátlóhoz hasonlóan napi egyszeri alkalmazásra lesz szükség, de az is elképzelhető, hogy erősebb, fokozatosan felszabaduló változatot készítenek, hogy elég legyen heti egyszer bekapni a tablettát.