A születés az élet csodája: ma már nemcsak az orvosra számíthatnak a nők

Frisss • 2013. május 12., vasárnap •
Miért fontos a hordozás?; Közös alvás: igen, nem, néha?; Kell-e az egy éven túli gyermeket szoptatni?; Mikor kell szakemberhez fordulni a baba mozgásfejlődését tekintve? Mi a dúla szerepe? - ilyen és ehhez hasonló kérdések kerültek szóba a Születés Hete rendezvénysorozat egyik előadásán, Sárváron.

A 2013-as Születés Hete országos szakmai, kulturális és tájékoztató rendezvénysorozat május 4-12-ig számos színes programmal várta a kismamákat, szülőket, gyermekeket és az érdeklődőket az ország legtöbb nagyvárosában. Sárváron a Helen Doron Oktatóközpont adott otthont az eseménynek, Temesi Patrícia szervezésében. A meghívottak közt hordozási tanácsadó, gyógypedagógus-logopédus, gyógytornász és dúla is szerepelt. Tudásukat, szakmai tapasztalataikat megosztották a szülőkkel és leendő szülőkkel. Az előadások interaktív jellegéből adódóan, nagyon sok manapság aktuális és vitatott kérdés került górcső alá: Miért fontos a hordozás?; Közös alvás: igen, nem, néha?; Kell-e az egy éven túli gyermeket szoptatni?; Mikor kell szakemberhez fordulni a baba mozgásfejlődését tekintve? Mi a dúla szerepe?

A Születés Hetének talán az is lehetne az üzenete: vissza a gyökerekhez, amikor még a szülést, születést tisztelet övezte. Az ősi kultúrát ötvözve korunk tudományával, lehet háborítatlan a szülés, születés attól eltekintve, hogy hol zajlik. Szélesedni látszik a paletta, már nem csak az orvosra hárul ez a nagy feladat, az anyának joga és lehetősége van választani az alternatívák közül: dúlák, szoptatási tanácsadók, hordozási tanácsadók egészítik ki az egészségügyben dolgozók munkáját. Ezek a szakemberek, akik az év többi hetében külön-külön segítik a családokat, ezen a héten összefognak.

Arec sóterápia

A sárvári rendezvénysorozat első állomása az Arec sószoba volt, ahol a látogatók ingyenesen tartózkodhattak. A száraz inhalációs sóterápiát az allergiás, asztmás és megfázásos légúti panaszokkal küzdő gyermekek, illetve felnőttek „szelíd” gyógymódjának tekinthetjük. A gyerekek 90-95%-a teljesen kigyógyítható az asztmából mindenféle káros szteroidos gyógyszerek alkalmazása nélkül. Egészséges embereknél a tüdő öntisztulását segítő, általános immunerősítés céljából a leghatékonyabb megoldás allergia megelőzésére, dohányos tüdő tisztítására, a városi környezeti ártalmak enyhítésére és különböző légúti megbetegedések után a tüdő regenerálására.

Ölelés szabad kezekkel

„Gyermekeink testközelségre, hordozásra születtek. Mikor felemeljük őket, széttárják karjaikat, felhúzzák és széttárják térdeiket: ölelj magadhoz!” – kezdte előadását Lepesi-Benkő Réka, hordozási tanácsadó. De erről árulkodik még csípőízületük felépítése és sípcsontjuk alakja, reflexeik, viselkedésük, táplálkozásuk, de még anyukájuk testfelépítése, ösztönös viselkedése és vágyai is.

Az igény szerinti szoptatás is azt feltételezi, hogy anya és gyermeke folyamatosan „össze vannak kötve”. Ez hordozás nélkül is megvalósítható, de az igény szerinti hordozás és szoptatás kölcsönösen támogatják egymást. Az igény szerint hordozott és szoptatott babát pontosan olyan hatások érik, amelyek ideálisak a fizikai, lelki és szociális fejlődéséhez. Hordozás közben folyamatosan ingerek érik a tapintó és az egyensúlyérzékelő-rendszerét. Ezek azok az ingerek, amelyek elsődleges fontosságúak az agy és ezen keresztül a mozgás fejlődése szempontjából is.

A „Hogyan hordozzak?” kérdésre is választ kaptak az érdeklődők. „Csakis úgy, hogy a hordozás ortopédiai és lelki szempontból is gyermeked fejlődését támogassa. Ehhez figyelned kell a kisbaba lábtartására, arra, hogy a háta és a feje megfelelően legyen megtámasztva, és arra, hogy a baba teste mindig feléd forduljon, soha ne legyen neked háttal!”

Dévény Speciális Manuális Technika és Gimnasztika Módszer

Éder-Kocsis Éva, gyógytornász tartott előadást a csecsemők és kisgyerekek normál mozgásfejlődéséről. Ugyanakkor felhívta a figyelmet azokra az intő jelekre is, melyek észrevétele után a szülők mindenképpen forduljanak szakemberhez. Ezek a gyanú – vagy más néven – rizikójelek nem jelentenek betegséget, de speciális kezelést igényelnek minél korábban.

Lusta gyerek nincs, mert a szemlélődő típusú és kövér csecsemő mozgása is korának megfelelő, ha a háttérben nincs akadályozó tényező. A gátló tényezők a baba izomtónusában, fejének, törzsének és végtagjainak rendellenes tartásában, aszimmetrikus, szabálytalan mozgásában és mozgásfejlődésének elmaradásában mutatkozhatnak meg.

Ezekben az esetekben segítséget nyújthat a Dévény-módszer (DSGM), ami a hagyományos gyógytornától eltérő, új szemléletre épülő rehabilitációs rendszer. A Dévény-módszer nem erőlteti azokat a mozgásokat, melyekre a beteg nem képes, hanem egy speciális manuális technika alkalmazásával stimulálja az idegrendszert, és visszaállítja az izmok normál állapotát. A kezelés eredményességét szolgálja az is, ha minél előbb – lehetőleg a baba fél éves kora előtt – elkezdődik a terápia.

Támogatás feltétel nélkül

Rövidné Nyul Bernadett, szüléskísérő – dúla mesélt hivatásáról Támogatás feltétel nélkül című előadásában. „Sokan nem hallottak a dúlákról, nem tudják, mi a feladtuk. Vannak, akik hallottak róluk, de egyenlővé teszik az otthonszüléssel, vagy úgy gondolják, beleszólnak a szülésznő, orvos kompetenciájába. Egyre többen vannak azok az asszonyok, akik tudják, hogy a dúla nem más, mint asszonytárs-segítő, aki nem tesz mást, mint érzelmi és fizikai támogatást nyújt a várandósság idején, a szülés alatt és gyermekágyi időszakban.” Olyan személy, aki „felismeri, hogy a szülés olyan életre szóló kulcsélmény, amire az anya élete végéig emlékezni fog”. A félreértések elkerülése végett, Rövidné Nyul Bernadett rávilágított előadásában arra, hogy mi a különbség a dúla és a szülésznő között. A dúla az anya alkalmazottja, csak akkor van jelen, ha a kismama kéri; nem lát el egészségügyi feladatokat; nem hagy magadra, csak ha kéred; várandósság idején, a vajúdás és szülés idején, illetve a gyermekágyi időszakban is számíthatsz rá. Míg a szülésznő a kórház alkalmazottja, mindenképpen jelen van a szülés alatt, az orvos mellett; kezeli a műszereket, asszisztál, adminisztrál; egy műszakban több kismamával is foglalkozik; csak a vajúdás és a szülés ideje alatt van az anyával.

A születés egy csoda. Egy új, parányi ember megszületése megváltoztatja azt a világot, ahova hirtelen megérkezik. Megváltozik az adott környezetben élők viselkedése, életfelfogása.  Ezen a héten rengeteg életvidám, mosolygós, boldog emberarcot láttam. Így legyen jövőre is!

kapcsolódó galéria


közösség

további frisss

lap tetejére