A Metropoliten után a Bartók teremben is - interjú Lukács Gyöngyivel

FB • 2011. december 17., szombat •
December 17-én szombaton a Bartók Teremben Puccini Tosca című operájában igazi világsztárokat köszönthet a szombathelyi operaközönség. A 19 órakor kezdődő előadáson a Savaria Szimfonikus Zenekart a Kossuth-díjas Medveczky Ádám vezényli. Cavaradossit Muskát András, a budapesti Operaház tenorja énekli, Scarpia szerepében pedig Alexandru Agache hallható, aki rendszeres vendége Párizs, München, London, Milánó legnagyobb operaházainak, a címszerepben pedig Lukács Gyöngyit aki Tosca szerepében a Metropolitenben 2002-ben debütált. A világhírű énekesnővel beszélgettünk.

Lukács Gyöngyi (forrás:zene.hu)

Lukács Gyöngyi  Kossuth és Osváth díjjal kitüntetett Érdemes Művész 2002-ben Tosca a szerepében debütált a New York-i Metropolitan Opera színpadán óriási sikerrel. Azóta az operaénekesnő rendszeres fellépője a milánói Scala, a bécsi Staatsoper, a londoni Covent Garden színpadainak. Vele beszélgettünk, a világ számos jelentős operaházának állandó vendégművészével.

Első külföldi fellépésén Baselben és 2002-ben a New York-i Metropolitan Opera színpadán is Tosca címszerepében debütált óriási sikerrel. Változott az évek során a megközelítése Floria Tosca szerepéhez?

A világ több híres operaházában énekeltem Toscát, számos különböző rendezésben, a klasszikustól egészen az ultramodernig. Egy-egy ilyen rendezés hozzáadott az ember játékához. Mindig változott valami, mindig változtattam valamit. De alapjában véve ugyanaz a megközelítés, csak kicsit másképpen, máshogy csomagolva.

Együtt a színpadon Alexandru Agachevel (forrás operavilag.hu)

A Toscaban újra együtt játszhat a nagy bariton, Alexandru Agache-vel aki az életben is a társa. Mennyire tudják elválasztani a munkát és a magánéletet?

Szerintem mi nagyon jól el tudjuk ezt választani, igaz hogy mi itthon is sokat beszélünk az előadásokról, de amikor a színpadra kimegyünk, akkor a szerepünket éljük. Természetesen ellátjuk egymást tanácsokkal, de nagyon tiszteletteljes módon tesszük ezt, hiszen mi kész énekesként kaptuk egymást. Nagy öröm vele színpadon lenni.


A világ számos jelentős operaházának állandó vendégművésze, 2003-óta Érdemes Művész, 2008-ban Kossuth-díjjal tüntették ki, idén megkapta a Osváth-díjat. Mondhatjuk, hogy pályája csúcsán van?

Én azt gondolom, hogy addig van valaki a pályája csúcsán ameddig a hangja tart. Tehát a pályája is addig tart ameddig a hangja. Sokszor szoktak engem kérdezni, hogy meddig tart egy pálya. Az a véleményem hogy korra való tekintet nélkül addig ameddig a hang tart. Lehet olyan énekest mondani, aki 30 évesen nyugdíjba vonult, mert elfogyott a hang de vannak olyanok mint például Edita Gruberova aki 63 éves és még mindig énekel. Ameddig az ember ilyen nagy szerepeket tud – talán mondhatom azt – ilyen magas szinten abszolválni addig mindenképpen a pályája csúcsán van.

Mit tesz annak érdekében, hogy megőrizze a hangját?

Ez nem egy szakma, hanem egy hivatás és egy életforma. Megfelelő minőségű életvitel nélkül nem lehet az embernek karbantartania magát. Az embernek nagyon kell figyelnie az egészségére. Azt tartom hogy az egészséges életmód és mellette pedig az állandó hangképzés a kulcsa mindennek. Fáradtan a színpadra menni nem szabad, gondoskodni kell megfelelő pihenésről. Ami nagyon fontos az az, hogy az embernek mindig, tehát halálig vagy legalábbis addig ameddig énekel képeznie kell a hangját. Tehát olyan hogy valaki hátradől, mert azt mondja, megtanultam énekelni olyan nincs! Egyébként is, én azt gondolom, hogy tökéletesen soha nem lehet megtanulni énekelni.

Hol tervezi idén a karácsonyt?

Mindenképpen otthon, családi körben. Az első két nap a két lányommal és a párommal, 26.-án pedig elmegyünk egy nagyon szép hotelbe, a hegyekbe és ott leszünk pár napig.

közösség

további frisss

lap tetejére