Volt, nincs? - A Szentháromság-szobor nyomában

• 2020. július 23., csütörtök •
A tűzvészben megsérült, újjáépítették, áthelyezték, visszahelyezték: mindig megvolt az oka annak, hogy mi történik a Szentháromság-szoborral. Íme, egy kép a hatvanas évekből...
Volt, nincs? - A Szentháromság-szobor nyomában

A régi Szentháromság-oszlop történetét Orbán Róbert helytörténész jegyezte le: Szombathelyt és környékét 1710-11-ben pestisjárvány sújtotta. A járvány elmúltával, azért, hogy az újabb vészt megelőzzék, egy fogadalmi kápolnát és egy Szentháromság-oszlopot állítottak. Az utóbbira 1712-ben Szili György aljegyző tett 500 forintos alapítványt. Az oszlopot, amelynek talapzatát négy szent (Szent István, Szent László, Szent Márton és Szent Flórián) szobra díszítette, 1714-ben szentelték föl. A Szentháromság-oszlop az 1817-es tűzvész idején megsérült, de nem bontották le. A szomszédságában lévő két másik építmény közül a piaci kápolnát még abban az évben lebontották, 20 éves huzavona után ugyanarra a sorsra jutott a várostorony is.

A város aztán 1867-ben döntött arról, hogy a régi helyett újabb oszlopot állít. A következő év május 30-án úgy határoztak, hogy özvegy Hudetz Jánosné és Raffenspeger Ignác közös ajánlatát fogadják el. A talapzatot, az oszlopot és a szobrot a két műhely közösen készítette el. Több ismertetőben, kalauzban is az szerepel, hogy a Szentháromság-szobrot Hudetz János készítette. Hudetz Jánost nem tekinthetjük alkotónak, hiszen ő 1861-ben meghalt, Hudetz József pedig még kisgyermek volt abban az időben. A szoboralakok tényleges készítője Lieb Ágoston, a Hudetz műhely alkalmazottja. Ő később házassága révén a Hudetz család tagjává vált. A Hudetz műhelyben 1865 és 1875 között készült munkák az ő alkotásai.

Lieb Ágostont tekinti a szobrok alkotójának Géfin Gyula nagyprépost, egyháztörténész is. "A szobrászati munkát Lieb Ágoston, Munkácsy Mihály unokatestvére végezte, aki ifjú korában hat éven át a kölni dóm restaurálási munkálataiban vett részt, majd a holzmindeni kőfaragóiskola rajztanára volt." A talapzaton Lieb és Raffensperger kőfaragó jelzése (címere) is megtalálható. Az új oszlop felállítása előtt a régit lebontották. A felszentelésre 1869. szeptember 12-én került sor. A szertartást Fekete János kanonok vezette, az emlékbeszédet Boross Károly mondta. Boross beszéde még abban az évben - az oszlop kőnyomatos képével együtt - külön kiadványként is megjelent.

Az első jelentősebb felújításra az 1938-as szentévben került sor. Akkor új, kiegészítő táblát is elhelyeztek a talapzaton.
A szobrot 1951 őszén a Fő tér parkosítására hivatkozva áthelyezték a Nagytemplom előtti térre. Ott került sor az újabb felújításra 1975-ben. A 2000-es visszahelyezést heves politikai viták előzték meg, még népszavazás kiírása is szóba került. Ugyanebben az időszakban került szóba az 1837-ben lebontott várostorony újjáépítésének kérdése is, de ez utóbbi már nem valósult meg.

 

A Mindszenty tér ma egészen más képet mutat, legalábbis innen nézve, mint a hatvanas években...

 

Archív kép: Fortepan

közösség

további frisss

lap tetejére