– Egyértelműen ez pályafutásom egyik legfontosabb tornája, amin valaha részt vehettem – Pat Cortina még a múlt héten fogalmazott így. A kanadai–olasz szakember már így is a magyar hoki történetének legsikeresebb edzője, hiszen – ki ne emlékezne rá – a férfiválogatottal még a 2008-as szapporói divízió I-es vb-n jutott fel az elitbe, amit a hölgyekkel már kétszer is elért, először szintén történelmi sikerként 2019-ben, majd tavaly ismét visszavezette a magyar női jégkorong-válogatottat a legjobbak közé - írja a Magyar Nemzet.
A hölgyeknek az 1998-as naganói játékok óta rendeznek jégkorongtornát az olimpián, a magyar válogatott az eddigi hét alkalommal egyszer sem jutott ki az eseményre.
Már négy éve is közel állt ehhez, a csehországi Homutovban rendezett tornán előbb Lengyelországot, majd Norvégiát is legyőzte, a döntőnek beillő mérkőzésen nem sikerült a bravúr, 5-1-re kikapott a lényegesen esélyesebb Csehországtól.
Németország lehet a magyar válogatott fő riválisa
Idén sokkal jobbak a mieink esélyei. Egyrészt, mert a csapat fejlődött, amit az is mutat, hogy immár tizedik a világranglistán, másrészt ezúttal nincs olyan kimagasló riválisa, mint négy éve Csehország. A mieinknek sorrendben Szlovákia, Ausztria, végül a házigazda Németország lesz az ellenfele.
Az erőviszonyokról pontosan árulkodik, hogy Ausztria a 15., Szlovákia a 16., Németország pedig a 9. a rangsorban.
Csak a győztes jut ki a téli olimpiára, a papírforma alapján erről tehát a németek elleni utolsó meccs dönthet, de perszer a másik két csapatot sem szabad fél vállról venni. Elég arra gondolni, hogy a tavaly divízió I-es világbajnokságon a magyar lányok 3-2-re kikaptak Ausztriától.
További esély, hogy bizonytalan az oroszok helyzete
A női olimpiai jégkorongtornát tíz csapat részvételével rendezik meg. Bizonytalanságot jelent, hogy Oroszország kiharcolta a szereplést és a Nemzetközi Olimpiai Bizottság még nem döntött arról, engedélyezi-e az oroszok indulását.
A Nemzetközi Jégkorong-szövetség (IIHF) álláspontja, mint korábban, most is világos: a szervezet kedden úgy döntött, hogy a világranglistán hatodik orosz női válogatott – csakúgy, mint a férfi, valamint a fehérorosz férfi és női nemzeti csapat – nem vehet részt a 2026-os vb-n sem. Ez a határozat mindenképpen üzenetértékkel bír a NOB-nak.
Amennyiben az oroszok nem lehetnek ott Milánóban, akkor elképzelhető, hogy a három selejtezőtorna – Bremerhaven mellett a japán Tomakomai és a svédországi Gävle a helyszín – győztesein kívül az abszolút legjobb második is kvótát szerez.
A női jégkorong olimpiai selejtező programja
- forduló, csütörtök: Magyarország–Szlovákia 16.00, Németország–Ausztria 19.30
- forduló, szombat: Szlovákia–Németország 14.30, Magyarország–Ausztria 18.00
- forduló, vasárnap: Ausztria–Szlovákia 14.30, Németország–Magyarország 18.00
A magyar válogatott kerete
Kapusok:
- Milibák Helga (BJA)
- Németh Anikó (BJA)
- Révész Zsuzsa (NAHA, amerikai)
Hátvédek:
- Baker Taylor (Brynas, svéd)
- Cservjacsenko Alexandra (SDE, svéd)
- Gengeliczky Dorottya (Trine University, amerikai)
- Hajdu Lili (BJA)
- Kiss-Simon Franciska (HKB)
- Mayer Fruzsina (HKB)
- Németh Bernadett (Almati, kazah)
- Odnoga Lotti (SDE, svéd)
Csatárok:
- Dabasi Réka (HKB)
- Garát-Gasparics Fanni (Brynas, svéd)
- Hiezl Réka Effi (Vasas)
- Horváth Imola (Södertalje, svéd)
- Huszák Alexandra (MAC Budapest)
- Jókai-Szilágyi Kinga (Sabres, osztrák)
- Kreisz Emma (University of Minnesota, amerikai),
- Leidt Madie (HKB)
- Metzler Regina (Mercyhurst University, amerikai)
- Mozolai Berta (Stanstead College, kanadai)
- Pázmándi Zsófia (Lindenwood University, amerikai)
- Rónai Alexandra (MAC Budapest)
- Seregély Míra (University of Maine, amerikai)
- Williams Hayley (HKB)
Fotó: MJSZ
Forrás: magyarnemzet.hu