Sok időre és sok pénzre lesz szüksége a parajdi sóbányának – újabb omlások várhatók

• 2025. június 06., péntek •
Űrtechnológiai eszközöket is bevetnek a magyar kutatók, hogy előrejelezhessék a további, várható omlásokat.
Sok időre és sok pénzre lesz szüksége a parajdi sóbányának – újabb omlások várhatók

A Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézet (HUN-REN FI) is kiemelt szerepet vállal a parajdi sóbánya körül kialakult válsághelyzet kezelésében. A kutatók nemrég még geodinamikai és földtani jelenségeket elemeztek, mára viszont a bányakatasztrófa megelőzésében is hasznosítják fejlett műholdas megfigyelőrendszerüket – írja a Mandiner.

Kovács István János, az intézet megbízott igazgatója szerint a parajdi eset

arra mutatott rá, hogy ez a rendszer másra is alkalmazható, és ezáltal tudunk segíteni a helyi erőknek”

Bozsó István, az intézet tudományos munkatársa ismertette, hogyan működik a rendszer. Radarhullámok segítségével térképezik fel a felszín mozgásait, ám mivel nem minden felszíntípus alkalmas a radaros megfigyelésre, „mesterséges ikerreflektorokat helyeztünk el”, hogy pontosabban tudják követni a sótömb függőleges és kelet–nyugati elmozdulásait. A felvételeket 6–12 naponta rögzíti az elhaladó műhold.

A katasztrófát ugyan nem lehet előjelezni, de hosszú távú folyamatokat meg lehet figyelni” 

– hangsúlyozta Bozsó. 

A kutatók így legalább annyit tudnak tenni, hogy figyelmeztetik a helyieket a potenciálisan veszélyes zónákra. Ez azonban nem elegendő: más típusú mérésekre is szükség lesz, hogy a mostani helyzetet valóban átlássák. A kutatóintézet nemcsak az adatokkal segít, hanem a logisztikai feladatokban is. Kovács István János kiemelte, hogy egy professzionális monitoringhálózat kialakítását támogatják a helyieknek. 

Bár a valós idejű GPS-állomások hatékonyabbak lennének, ezek költsége elérheti az 5–10 millió forintot, míg a jelenlegi rendszerük telepítéssel együtt 1 millió forintból kihozható. Ráadásul nem igényel sem áramot, sem internetet, és évtizedekig működőképes lehet. A szakemberek most egy olyan komplex rendszer kiépítésén dolgoznak, amely víz alatti eszközöket és felszíni szondákat is tartalmaz. Céljuk, hogy részletes képet kapjanak a bányában zajló geológiai mozgásokról.

A mentési terv szerint a Korond patak vizét, amely most teljesen elöntötte a sóbányát, csöveken keresztül vezetnék el a hegyoldal mentén. A patak felső szakaszán ideiglenes vízgyűjtő medencéket alakítanának ki, hogy elkerülhető legyen a további beáramlás.

Nyitókép: Az M1 - Híradó YouTube-oldala
Forrás:mandiner.hu

közösség

további frisss

lap tetejére