Saját tapasztalatból, valós válaszokból merít a krimiszerző

há • 2020. november 01., vasárnap •
Kényes vallási kérdések, élve temetés, csalódás Istenben, rendőrségi nyomozás - megjelent a napokban Szántó Dániel harmadik regénye, az Egy pap vallomása, amely izgalmas kérdéseket feszeget. Könyvéről a Rádió 1 Szombathely műsorában mesélt a szerző.
Saját tapasztalatból, valós válaszokból merít a krimiszerző

Van egy kérdés: vajon mi vár minket a földi léten túl? Ez a mindenkit megmozgató, gondolkodásra késztető kérdés az alapja Szántó Dániel regényének, amelyről a következőket mondta. - Napjaink Magyarországán játszódó krimiről, izgalmas, fordulatos történetről van szó, amelyben van egy katolikus pap, aki elmúlt már nyolcvanéves is. Az egész életét Istennek szentelte, de történt vele egy baleset, amelynek következtében kómába esett. Ebből felébredve azzal szembesült, hogy nem várta a túlvilágon semmi, csak tömör feketeség, ezért a hite megbicsaklott, de kieszelt egy kísérletet – mesélte a szerző. Kiderült, hogy a pap elrabolt egy vallási értelemben vett jó és rossz figurát, akiket élve eltemetett egy-egy koporsóban, étellel, itallal és levegővel ellátva őket. Majd a pap besétált a kiemelt ügyekkel foglalkozó osztályra a rendőrségen, és bevallotta, hogy mit tett. A nyomozóhatóságra bízta, hogy melyiküket találják meg élve – ettől tette függővé Isten létezését.

Egy valóságos aknamező ez a téma – fogalmazott a szerző, utalva rá, mennyire kényes kérdéseket vet fel a vallás. Olvasói között is vannak hívők, és olyanok is, akik elutasítják a vallást. – Meg akartam vizsgálni az emberek motivációját, miért hisznek. Alapvetően mindenhez kell hit, még a tudományhoz is. Meg akartam nézni ezt a témát egy olyan ember szemszögéből, aki mélyen hívő, de csalódik – részletezte Szántó Dániel, aki azt is elárulta, hogy több plébánossal is beszélgetett a regény megírása előtt, hogy felkészüljön.

Mihály atya a legfélelmetesebb karakter, akit Szántó Dániel valaha teremtett – állítja a szerző maga. Hogy miért? Mert a valóságból táplálkozott, amikor megalkotta. – Olyan kérdéseket tettem fel a plébánosoknak a regényírás előtt, amelyeket egyébként nem szoktak, amelyeket nem lehet megkérdezni. Ezekre tisztességes válaszokat kaptam, amelyeket beépítettem a regénybe, na ezért olyan valódi az egész – mesélte. Meg persze azért, mert Szántó Dániel azt is kipróbálta, milyen az, ha élve eltemetik az embert. – Át akartam élni, tudni akartam, milyen érzés ez a bezártság, amikor nem mi döntünk a saját sorsunkról. Enélkül is le tudtam volna írni, de így hitelesebb, hiszen saját tapasztalatom van, amit beépítettem a könyvbe – jegyezte meg a szerző. Hozzátette, az a pillanat, amikor rájött, hogy nem a saját kezében van a sorsának a kulcsa, az nagyon nyomasztó volt. A helyzetet én kreáltam, de nem én voltam az irányítója, hiszen ahogy fel akartam nyomni a koporsó fedelét, nem ment. Összesen egy órát töltöttem el így bezárva, de fizikálisan olyan megterhelő volt, hogy sokkal többnek éreztem – mondta.

Szántó Dániel harmadik regényének főhőse, Mihály atya nem véletlenül választott a rendőrségről olyan embert, akit sok tragédia ért a múltban, viszontagságos körülmények között nőtt fel, rengeteget csalódott, az édesanyját elveszítette, az apja alkoholista lett. A pap meg akarta vizsgálni, hogy egy ilyen emberben vajon van-e hit, hogy megtalálja az élve eltemetett kísérleti alanyokat.

A szerző egyébként egyre több kérdést kap két korábbi műve, a Revans és Az üldözött főhőseiről, az ő történeteik 2016-ban és 2017-ben játszódnak, míg az Egy pap vallomása most, napjainkban, így nem kizárt, hogy lesz kapcsolat, sőt később visszatér korábbi karaktereihez – hallottuk Szántó Dánieltől. Az Egy pap vallomásának már készül a folytatása. A történet ugyan lezárult, de nyitva maradnak egyes kérdések, és ez előrevetíti a sztori sorsát is, nem titok hát, hogy íródik a következő regény. Ami pedig a távolabbi jövőt illeti: a sci-fi, fantasy műfaja sem áll távol Szántó Dánieltől, így valószínűleg egyszer ebbe is belekóstol mint szerző.

 

Kép: Facebook

közösség

további frisss

lap tetejére