Rendkívüli megállapodás Kína és az Egyesült Államok között: 115 százalékkal csökkentik a vámot

• 2025. május 12., hétfő •
Az amerikai és a kínai kormány úgy döntött, hogy véget vet a vámháborúnak a két ország közt. A Genfben zajló tárgyalások eredményt hoztak, ideiglenes megállapodásra jutottak a felek. Mindkét ország 115 százalékkal csökkenti az egymásra kivetett tarifák mértékét, így a kereskedelmi háború negyven nap alatt lezárult. Az Egyesült Államok és Kína megállapodtak abban, hogy csökkentik a vámokat, mivel véget akarnak vetni a kereskedelmi háborúnak. A két ország képviselői Genfben állapodtak meg, Scott Bessent sajtótájékoztatón jelentette be, hogy 115 százalékkal csökkentik a vámokat az Egyesült Államok és Kína között − írja a Sky News.
Rendkívüli megállapodás Kína és az Egyesült Államok között: 115 százalékkal csökkentik a vámot

A megállapodás értelmében az amerikai vámok 145 százalékról 30 százalékra, a kínaiak által kivetett vámérték pedig 125 százalékról 10 százalékra csökken május 14-től. A felek emellett állandó egyeztetési mechanizmust is létrehoznak a gazdasági kapcsolatok rendezésére.

A világ két legnagyobb gazdasága három hónapnyi időt biztosított a nézeteltérések rendezésére.

Scott Bessent amerikai pénzügyminiszter azt hangsúlyozta, hogy a most bejelentett csökkentések nem érintik azokat az ágazati vámokat, amelyeket az Egyesült Államok minden kereskedelmi partnerére kivetett, továbbá érvényben maradnak a Trump-adminisztráció idején Kínával szemben bevezetett vámok is.

Még korai hátradőlni
„Egyetértünk abban, hogy egyik fél sem törekszik a gazdasági szétválásra (decoupling – a szerk.)” – mondta Bessent, hozzátéve, hogy „igen tartalmas és előremutató megbeszélést folytattunk a fentanil ügyében”, és hogy a tárgyalások akár kínai vásárlási megállapodásokhoz is vezethetnek.

A bejelentést követően az ázsiai és az európai részvénypiacok erősödtek, az amerikai tőzsdei határidős ügyletek elérték napi csúcsukat. Az olajárak emelkedtek, a kincstárjegyek hozamai nőttek, az amerikai dollár erősödött, míg a kínai jüan 0,5 százalékkal erősödött a dollárral szemben az offshore-piacon.

Kína mindig a kölcsönös tisztelet elvén kezeli kapcsolatait az Egyesült Államokkal – jelentette a hivatalos Hszinhua hírügynökség a nemzetbiztonsági fehér könyvre hivatkozva. A dokumentum szerint Kína elkötelezett a kétoldalú kapcsolatok stabil fejlesztése iránt,ugyanakkor a nyomásgyakorlás és a fenyegetések nem megfelelő eszközök Kína esetében.

A megállapodás újabb lépést jelent a vámháború enyhítése felé, amely azonnali visszaesést okozott a Csendes-óceánon átívelő kereskedelemben. Jamieson Greer, az Egyesült Államok kereskedelmi képviselője elmondta, hogy az Egyesült Államok kiegyensúlyozottabb kereskedelmet szeretne Kínával, és „a kínai tárgyalópartnerek ezen a héten egyértelműen megállapodásra törekedtek”.

Bár a piacok kedvezően fogadták a haladásról szóló híreket, a korábbi tapasztalatok arra utalnak, hogy akár hosszú idő is eltelhet egy részletes megállapodás megkötéséig – ha egyáltalán sikerül ilyenre jutni − olvasható a Bloomberg elemzésében.

Negyven nap alatt véget is ért a vámháború
Az amerikai államfő április 2-án jelentette be, hogy 20 százalékos importvámot vezet be az Európai Unióval és 34 százalékosat Kínával szemben. A gazdasági indokok között említette, hogy 2024-ben az Egyesült Államok kereskedelmi deficitje 1200 milliárd dollár volt, és elmondta: azt az évtizedes gyakorlatot kívánja megszüntetni, amely az Egyesült Államok „kihasználására” épült a külkereskedelemben. 

A legtöbb ország elítélte, és válaszul új vámok bevezetését ígérték az amerikai termékekre. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke közvetlenül a bejelentést követően felszólította az amerikai elnököt, hogy hagyjon fel a konfrontációval, és helyette a tárgyalóasztalnál keressenek megoldást. 

A kínai kereskedelmi minisztérium egy közleményében a vámtarifák azonnali eltörlését követelte, valamint azt ígérte, válaszul új vámtarifákat fog bevezetni az Egyesült Államokkal szemben, hogy megvédje saját jogait és érdekeit.

Április 10-én pedig már 145 százalékra emelte fel Donald Trump a vámok mértékét, amire Kína 125 százalékkal válaszolt, ennek drasztikus csökkentéséről sikerült megállapodnia egymással a két gazdasági nagyhatalomnak.

Forrás: Index

közösség

további frisss

lap tetejére