Pénzügy, MI, munkaerőpiac - Az ország nyugati felének gazdasági ereje

• 2024. december 13., péntek •
A zalai, zalaegerszegi gazdasági szektor és a közélet szereplői, valamint egyetemi hallgatók vettek részt a Mindszentyneumban a csütörtöki gazdasági fórumon, amit a West Hungary Projekt szervezett.
Pénzügy, MI, munkaerőpiac - Az ország nyugati felének gazdasági ereje

A gazdasági fórum és azt követő kerekasztal-beszélgetés előadói a pénzügyi szektor kihívásait, a mesterséges intelligencia térnyerését, a munkaerőpiaci helyzetet elemezték.

„A rendszerváltoztatás után Nyugat-Magyarország, azon belül is Nyugat-Dunántúl vált Magyarország – GDP-arányosan – legfejlettebb régiójává, és makrogazdasági szempontból továbbra is kiemelkedően pozitív adatokat mutat fel a térség", hangsúlyozza a gazdasági fórum szervezését a térségben több helyütt is bonyolító szervezet, melynek képviseletében Szajlai Csaba, a Világgazdaság vezető elemzője vezette a zalaegerszegi találkozót.

A gazdasági fórum résztvevőit Vigh László országgyűlési képviselő köszöntötte. A politikus kiemelte a járműipari tesztpálya vonzó hatását, ami köré már számos jelentős külföldi cég települt. Beszélt arról is, hogy míg  2010-ben még a munkanélküliség volt az egyik megoldandó probléma, addig 2024-ben már a munkaerőhiánnyal kell számolni, a gyarapodó munkaerőpiac, a nagyszámú gazdasági szereplő megjelenése következtében. Ma 4,8 millió ember dolgozik Magyarországon, a kormányzat hosszú távú célja az, hogy 5 millió ember tartson el 5 milliót, jelezte Vigh László.

Gazdasági fórum aktualitásokkal

A West Hungary Projekt fórumán Misik Gábor, az MHB Bank elemzője a pénzügyi szektor kihívásairól, új trendjeiről tartott előadást, mondandóját a mesterséges intelligenciának a gazdaságban is egyre növekvő szerepét taglaló előadás követte. Prof. dr. Báger Gusztáv, a Magyar Nemzeti Bank elnöki főtanácsadója, a Gazdálkodási és Tudományos Társaságok Szövetsége alelnöke, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem professor emeritusa a mesterséges intelligencia adta lehetőségek mellett a problémákra is felhívta a figyelmet. 

Szalai Piroska, a Nemzet Közszolgálati Egyetem Gazdaság és Versenyképesség Kutatóintézete munkatársa a munkaerőpiaci trendeket elemezte, a zalai helyzetképet is vázolva. 

Az előadásokat a gazdaságélénkítés gyakorlati feladatait taglaló kerekasztal-beszélgetés követte, melyen részt vett több zalai vállalkozás vezetője, valamint a Pannon Egyetem Zalaegerszegi Egyetemi Központjának oktatója.

A jövő munkaerőpiaca a változó gazdasági környezetben

A szakemberek kiemelték, hogy a gazdaság és a munkaerőpiac számára elengedhetetlen a szakképzés hatékonyságának növelése, amely a duális képzés segítségével érhető el.

A fórum egyik központi témája a képzés volt, amely már a fiatalok tanulmányai során biztosítja számukra a gyakorlati tapasztalatokat. dr. Csanádi Zsuzsa hangsúlyozta a szakképzés fontosságát, különösen a duális képzés kapcsán. Ez a rendszer lehetőséget biztosít arra, hogy a fiatalok ne csupán elméleti tudást, hanem valódi szakmai tapasztalatot is szerezzenek, amely elengedhetetlen a munkaerőpiacon való sikeres elhelyezkedéshez. 

A fiatal munkavállalók munkahelyi elvárásai is fontos szerepet kaptak a fórumon. Szalai Piroska, munkaerőpiaci szakértő elmondta, hogy a fiatalok számára nemcsak a pénz számít, hanem a munkahelyi környezet és a "wellbeing" érzete is alapvető. A fiatalok számára fontos a munkahelyi megbecsülés, a pozitív munkakörnyezet és egy olyan jövőkép, amelyet a munkáltató fel tud mutatni. A munkavállalók számára egyre fontosabb a hosszú távú karrierlehetőség és az a perspektíva, amit egy vállalat nyújtani tud számukra.

Császár László a Trenkwalder képviseletében reflektált az elhangzottakra: Változó és kihívásokkal teli volt az elmúlt évük. Régen egy napilapos hirdetéssel az irodájuk előtt állt a sor. Ma már nem is adnak fel offline hirdetést. Emellett fontos a szakmunkások képzése, ugyanis az elmúlt időszak oktatási átalakításai kevésbé tették vonzóvá a szakmunkáspályát. Az 1000 eurós minimálbér elérhető, de az a kérdés, hogy milyen áron. 

A gazdasági helyzet hatásai a cégekre

A gazdasági fórum résztvevői, Viant Zsolt (Scintilla Kft.), Péntek Károly (Magnetic Áruházak Kft.) és Péntek Károly (Windoor Kft.), részletesen is beszéltek a gazdasági környezet hatásairól a vállalataik működésére. Mindhárom cégvezető rámutatott, hogy a tavalyi évben tapasztalt gazdasági és piaci bizonytalanságok, valamint az infláció hatásai komoly kihívások elé állították őket.

Péntek Károly a Windoor Kft. vezetője elmondta, hogy a cégük számára az alapanyagárak emelkedése és az energiaárak növekedése jelentette a legnagyobb problémát. Péntek Károly, a Magnetic Áruházak Kft. vezetője arról beszélt, hogy az élelmiszerkereskedelemben és a kiskereskedelemben tapasztalható változások is kihívásokat jelentettek. Viant Zsolt a Scintilla Kft. képviseletében kiemelte, hogy a céget különösen az elektromos autógyártás iránti kereslet csökkenése érintette, mivel az egyik legnagyobb autógyártó partnerük leállította az elektromos autók gyártását. Ezenkívül a beszerzési árak és az alapanyaghiány is hatással volt a termelésre. Mindhárom cégvezető hangsúlyozta, hogy a gazdasági helyzet folyamatos alkalmazkodást és gyors döntéseket kíván. A cégeknek nemcsak a költségek optimalizálására, hanem az új piaci lehetőségek gyors kihasználására is figyelmet kell fordítaniuk, hogy túléljék a gazdasági nehézségeket, és hosszú távon sikeresek maradjanak.

A fórum résztvevői egyetértettek abban, hogy a jövőben a munkaerőpiaci és gazdasági helyzethez történő alkalmazkodásra nagyobb figyelmet kell fordítani.

közösség

további frisss

lap tetejére