Szuperoltást fejlesztettek a kokainfüggés kialakulásának meggátolására - olvasható az Indexen. A New Scientist cikke szerint az új kísérleti vakcinát a New York-i Weill Cornell Orvosi Egyetem munkatásai dolgozták ki, a kutatásvezető Stephen Kaminsky volt.
A korai tesztek szerint működhet, hatásossága pedig azon alapul, hogy meggátolja a kábítószer agyba jutását. Igaz, az ovációval még várni kell kicsit, mert csak 10 emberen tesztelték, akik 32 héten át kaptak havi injekciókat.
A vizsgálat végére az oltóanyagot kapott hét, súlyos kokainfüggő 17 százalékkal nagyobb valószínűséggel produkált negatív vizeletmintát, mint a placebót kapott három ember és 27 százalékkal kevésbé vágytak a kokainra. Úgy tűnik, az új fejlesztés biztonságos, működési elve pedig nem is túl bonyolult: az oltóanyag az immunrendszerre hat, ami olyan antitesteket kezd termelni, amik a vérben a kokainhoz kötődnek, így viszont megakadályozzák, hogy az átjusson a vér–agy gáton, vagyis az agyba kerüljön,
így nem alakul ki a függőség.
A vakcina kifejlesztésében az volt a fő nehézség, hogy legyen elég antitest minden kokainmolekula semlegesítésére. Ezt úgy érték el, hogy egy náthát okozó adenovírus fehérjéit használták az oltóanyag hatásosságának növelésére.
Ha valóban működik az új fejlesztés, igazi segítség lehet a kokainfüggőknek a leszokásban, de egy probléma van vele: havonta kell beadatni az orvossal, ez a fajta rendszeresség azonban nem épp a drogfüggők erénye.
Forrás: index.hu