Miért sújtja jobban az afroamerikaiakat a koronavírus?

• 2020. április 14., kedd •
Elsőre úgy tűnhet, hogy a koronavírus számára nem létezik gazdag és szegény, férfi és nő, fekete és fehér. Az Amerikai Egyesült Államokból érkező adatok azonban mindezt cáfolják: a megbetegedések számát, valamint a halálozási rátát illetően megdöbbentőek a különbözőségek.
Miért sújtja jobban az afroamerikaiakat a koronavírus?

A Washington Post elemzése kimutatta, hogy azokban a kerületekben, amelyekben a lakosságot túlnyomórészt afroamerikaiak teszik ki, háromszor annyi fertőzöttet, és majdnem hatszor annyi halálesetet regisztráltak, mint a fehér többségű körzetekben. Ennélfogva azok a városok, államok a leginkább érintettek, amelyekben nagy számban élnek afroamerikaiak, mint például Detroit vagy Washington, és idetartozik Louisiana és Michigan állam is. Milwaukee-ban és Chicagóban a halálesetek 70%-át a lakosság alig 26%-át adó afroamerikaiak teszik ki. Miért van ez így?

A szakemberek egybehangzóan a társadalmi egyenlőtlenségeket teszik felelőssé a jelenségért. Az Egyesült Államok fekete lakosságának több mint egyötöde szegénységben él - ami kétszer annyi, mint a nélkülöző fehérek száma. Az új, Kínából érkező vírust elsősorban a külföldről beutazó – tehát jellemzően jómódú – pácienseknél vizsgálták ki.  Így a kevesebbet utazó, szegényebb queensi és brooklyni afroamerikaiakkal vélhetőleg ritkábban csináltattak koronavírusteszteket, így kezelésben is kevesebben részesülhettek. A statisztikák ezenkívül azt is kimutatták, hogy az afroamerikaiak közül körülbelül feleannyian kötnek egészségbiztosítást, mint fehérbőrű honfitársaik. Továbbá az is kiderült, hogy a cukorbetegség, valamint a szív-és érrendszeri megbetegedések száma az afroamerikaiaknál a legmagasabb. A Covid 19 pedig köztudottan nemcsak az idősekre jelent fokozott fenyegetést, hanem azokra is, akik már egy alapmegbetegedéssel küzdenek.

Donald Trump amerikai elnök egy sajtótájékoztatón úgy nyilatkozott, hogy az afroamerikaiak sokkal nagyobb számban érintettek a járványban, mint az ország többi polgárai – írta a Washington Post.

kép: brooklyneagle.com

közösség

további frisss

lap tetejére