Mi lesz veled, gépészmérnökképzés?

sd • 2020. augusztus 26., szerda •
A felmerülő problémák megoldása végett többoldalú egyeztetést folytatott az ELTE Informatikai Karának vezetősége a helyi cégekkel, a városvezetéssel, Hende Csabával, az Országgyűlés törvényalkotásért felelős alelnökével, a Vas Megyei Szakképzési Centrummal, a Mérnöki Kamarával és a Vas Megyei Munkaadók és Gyáriparosok Szövetségével a szombathelyi campuson.
Mi lesz veled, gépészmérnökképzés?

Az egyeztetés elején Horváth Zoltán, az ELTE Informatikai Karának dékánja leszögezte, hogy nincs akkora gond, mint ahogyan az a sajtóban nemrégiben megjelent. Ugyanis egyrészt a gépészmérnökképzés esetében országos tendencia a hallgatói létszám csökkenése, másrészt pedig ez egy sikeres kar, benne egy sikeres gépész szakkal. A dékán kiemelte, hogy a gazdasági és társadalmi szereplők bevonásával, velük együtt működik a képzés, amelyet azért vállalt fel az ELTE Informatikai Kara, mert szükség van rá, ez a térség fejlődésének a kulcsa. Nem mellékesen ez az egyetlen esély arra, hogy itthon tartsák a fiatalokat, ezért is fontos a helyben történő mérnökképzés. Horváth Zoltán szólt azokról a versenyeredményekről is, amelyek bizonyítják, hogy az ország egyik legjobb gépészmérnökképzése Szombathelyen működik. A dékán külföldi tapasztalatokat figyelembe véve úgy véli, csak akkor működik jól egy képzés, egy műszaki intézet, ha bevételeinek kevesebb mint a felét biztosítja csak az állami normatíva. Tőlünk nyugatra már úgy tartja fenn magát a felsőoktatási intézmények többsége, hogy a pályázatok és egyes kutatások útján elnyert források jócskán meghaladják az állami támogatás mértékét.

 

Nemény András polgármester hiányolta a megbeszélésről az ELTE vezetőségét. Mint mondta, sok a bizonytalansági pont, világos beszédre van szükség, mert eddig csak árnyaltan fogalmaztak az egyetem vezetői a jövőt illetően. Nemény szerint több nyugat-magyarországi felsőoktatási intézményt egyáltalán nem, vagy sokkal kisebb mértékben támogatnak a korábbiakhoz képest a helyi önkormányzatok a pandémia miatt. - Célok helyett prioritásokat kell megjelölni, amelyek alapján támogatná az önkormányzat az egyetemet a jövőben. A város és a cégek mellett a kormányzat segítségére is szükség lesz - mondta Nemény András.  

A cégek képviseletében Mándli Péter, a BPW-Hungária Kft. ügyvezető igazgatója összegezte a vállalatok álláspontját. Mándli Péter azzal a céllal érkezett a megbeszélésre, hogy újabb szerződést írnak alá az ügyben érintett felek, mert az első kontraktus a szak elindítását tette lehetővé.
- Arról kell komolyan döntenünk, hogy hiszünk-e a képzésben továbbra is, és ha hiszünk benne, akkor egy újabb szerződést kell kötnünk azzal kapcsolatban, hogy hogyan tudjuk ezt fenntarthatóvá, hosszú távon stabillá tenni függetlenül attól, hogy éppen milyen gazdasági helyzetben vagyunk. Nekünk, a cégek képviselőinek közös hitvallásunk a gépészmérnökképzés megtartása, hiszen komoly érdekeink fűződnek hozzá. Két számjegyű milliós összeget fordítanak a cégek saját költségvetésükből az anyavállalatok engedélyével a duális gépészképzésre évről évre. Azt gondolom, ez egy jelentős tehervállalás a részünkről. Tesszük ezt azért, mert hiszünk benne, hogy erre ennek a régiónak szüksége van, ezért alapítottuk meg a képzést. Én magam is gépészmérnök vagyok, amiről azt gondolom, egy jolly joker hivatás, mert egyetlen napot sem voltam még munkanélküli, mindig el tudtam helyezkedni. A jelenlegi helyi képzési nehézségek ellenére én most is azt vallom, hogy ez egy joker pálya, a lehetőségek széles tárházával. Ez a szak, és az általa kinevelt szakképzett diplomás mérnök munkaerő biztosítja a cégek folyamatos növekedését, amivel természetesen jól jár a helyi önkormányzat is - fogalmazott Mándli Péter ügyvezető igazgató.

A gépészmérnökképzés jövőjével kapcsolatos vitát követően Hende Csaba, Szombathely országgyűlési képviselője érdeklődésünkre elmondta, hogy a koronavírus-járvány súlyos gazdasági hatásai párosulva a városi önkormányzat döntésével - amellyel az egyetem számára előirányzott 200 millió forintos anyagi hozzájárulást 50 millió forintra csökkentették idén - különös élességgel vetették fel a fenntarthatóság kérdését.
- A vállalatok és az intézmény Informatikai Kara egyértelművé tették, hogy az eddigi, igen jelentős anyagi áldozatokon túlmenően ezt a hiányt a maguk részéről nem tudják kipótolni. Így tehát nyitott kérdés az, hogy az itt dolgozó tanárok fizetésére, a meglévő infrastruktúra működtetésére miképpen lesz a jövőben forrás. Ezért szükségszerű egy új megállapodás megkötése, persze az is sokat segítene, ha a régit betartanánk, a költségvetés azonban bonyolult dolog. Emlékeztetnék mindenkit arra, hogy a város jövőjét illetően az itteni mérnökképzés döntő. Sok más fontos dolog is van, de a jövőbeni fejlődésünknél fontosabb aligha. Amennyiben ezt a képzést nem vagyunk képesek fenntartani, nem tudjuk, nem akarjuk teljesíteni korábban tett vállalásainkat, azzal hosszú évtizedekre - eleinte alig észrevehető módon, később azonban érezhetően - visszavetjük a fejlődést. Ezzel kapcsolatban mindig felmerül bennem az a példa, amikor Trianont követően az 1920-as évek elején a pozsonyi egyetem helyet keresett magának - akkoriban költözött például a kolozsvári egyetem Szegedre -, és az intézmény akkori vezetői megkeresték Szombathely elöljáróit azzal a szandékkal, hogy ide szeretnék telepíteni a pozsonyi egyetemet. A város vezetői ezt akkoriban drágállották, így került a pozsonyi egyetem Pécsre. Talán nem kell ecsetelnem, hogy az elmúlt száz évben mit hozott Pécs városának az a hatalmas, sikeres egyetem. Nehogy most is a fürdővízzel együtt kiöntsük a gyereket is, nehogy néhány 10 millió forintos tétel miatt veszélyeztessük a jövő fejlődését, kiváltképp akkor, amikor láthatóan egyéb célokra bőven van forrás, legyen szó a barátok, rokonok, politikai üzletfelek kifizetéséről, miközben egyes sportegyesületeket támogatnak, másokat pedig diszkriminálnak. Ennek a városnak van egy több mint 30 milliárd forintos költségvetése, és most egy 150 millió forintos hiányról beszélgetünk. Tavaly a hatalomátvételkor 1 milliárd forint maradt a város kasszájában, amihez hozzájött a Schaeffler-beruházásnak köszönhetően további 2 milliárd forint. Tehát 3 milliárd plusszal tervezhette idén a város a költségvetését, szemben azzal a 2010-es mínusz 17 milliárd forintos adóssággal és kongó kasszával, amit a baloldal hagyott maga után Puskás Tivadar hivatalba lépése előtt. Azt mondom, meg kell találni a módot és a forrást, ebben nagyon szívesen közreműködök, ezt fel is ajánlottam, de ha ezt a város valóban akarja, meg tudja oldani - fogalmazott lapunknak Hende Csaba, az Országgyűlés törvényalkotásért felelős alelnöke.

közösség

további frisss

lap tetejére