Magyar Falu Program: a támogatásoknak köszönhetően munkahelyek jöhetnek létre és boltok, üzletek menekülnek meg

• 2025. április 16., szerda •
A felújítások munkahelyeket teremtenek, az ATM-ek telepítése pedig javíthatja az életszínvonalat. Az MGFÜ elemzőjét kérdeztük, hogy a Magyar Falu Program legfrissebb támogatásai milyen előnyökkel járhatnak.
Magyar Falu Program: a támogatásoknak köszönhetően munkahelyek jöhetnek létre és boltok, üzletek menekülnek meg

A Magyar Falu Program négy elemmel bővült az elmúlt hetekben, ezek közül kettő – a kisboltok támogatása és a templomfelújítási program – újraindul, a másik kettő – a kistelepülési kocsmák támogatása és az ATM-ek telepítésére vonatkozó program – pedig teljesen új - olvasható a Világgazdaságon. Megnéztük, mit kezdhetnek a települések ezekkel a hozzájárulásokkal.

A kisebb településeken a boltok vagy a kocsmák kapcsán a legnagyobb nehézséget az jelenti, hogy a vevőkör szűkös, a nagyobb bevásárlásokat is inkább a városokban végzik a lakók, illetve a vásárlóerő is mérsékelt például egy nagyobb településsel összevetve, emiatt pedig az üzletek jövedelmezősége is alacsony – magyarázta a Világgazdaságnak Molnár Dániel, az MGFÜ Gazdaságelemzési Központ vezető elemzője.

Kiemelte, hogy ezek az üzletek sok esetben a fennmaradásukért küzdenek, felújítás vagy fejlesztés, energiahatékonysági beruházás piaci körülmények között szóba sem jöhet.

A támogatásoknak köszönhetően azonban megelőzhető ezen boltok bezárása,

amely drasztikusan rontaná az adott település életszínvonalát. Az ATM-ek telepítése is javíthatja az életszínvonalat, hiszen vannak olyan bankautomaták, amelyek nemcsak

  • készpénzfelvételre alkalmasak,
  • készpénzbefizetést,
  • egyes számlák kiegyenlítését,
  • illetve mobil egyenlegfeltöltésre

is használhatóak, vagyis komplex szolgáltatást is tudnak nyújtani a vidéken élők számára, amelyeket a városban mindennaposnak tekintünk. A kocsmák, templomok felújítása a településösszkép javítása mellett közösségépítő erővel is jár, ezek rendszerint közösségi térként is funkcionálnak a helyben élők számára.

Mit jelent ez az összeg a kisebb falvaknak?

A vezető elemző szerint a legkisebb települések számára minden fejlesztési forrás aranyat ér. Hangsúlyozta, hogy az önkormányzatok legfontosabb bevételi forrása, a feladatokhoz kötött állami támogatásokon felül a helyi iparűzési adó. Ennek mértéke ugyanakkor függ attól, hogy helyben milyen munkáltatók vannak, amely sok kistelepülés fejlesztési lehetőségeit korlátozza. Számukra a Magyar Falu Programhoz hasonló pályázati lehetőségek jelentik szinte az egyetlen lehetőséget a fejlesztésre, fejlődésre. Felhívta a figyelmet arra, hogy a boltok és kocsmák által igényelhető, 1-3 millió forintos támogatás elősegítheti a fennmaradásukat, miközben

a felújítási munkák – akár út, templom vagy kocsma – még munkahelyet is teremtenek a településen.

Az itt végrehajtott fejlesztések hatásai helyben maradnak – hangsúlyozta.  

Ha épül-szépül a magyar falu, annak közösségmegtartó ereje van

A templomoknak vidéken mindenképpen van közösségmegtartó ereje, és nemcsak az idősebb, hanem sokszor a fiatalabb korosztályok vagy a gyerekek körében is, bár itt inkább a különböző események, falunapok, amelyek szerepét még érdemes kiemelni. Az elemző felhívta a figyelmet arra is, hogy a fiatalok, illetve a családosok körében is kulcskérdés, hogy milyen szolgáltatások érhetőek el az adott településen, miről kell lemondaniuk a városi élettel szemben.

Amelyik településen széles körben rendelkezésre állnak a mindennapi élethez szükséges szolgáltatások, azok a családok számára is vonzóbbá válhatnak, ez pedig segítheti a népességszám fenntartását. A fő szempont viszont még ezzel együtt is a munkavállalási lehetőségek lesznek, hogy milyen munkalehetőségek érhetőek el az adott település környezetében – magyarázta Molnár Dániel.

Forrás: vg.hu
Fotó: NurPhoto via AFP

közösség

további frisss

lap tetejére