Elképesztő számok, sikerült a zöld átállás: nagy siker a REpont

• 2025. február 10., hétfő •
Januárban országos szinten naponta átlagosan 6,1 millió italcsomagolást váltottak vissza a fogyasztók.
Elképesztő számok, sikerült a zöld átállás: nagy siker a REpont

Tavaly júliustól él hazánkban a MOHU REpont rendszere, amivel mindannyian találkozunk a boltokban, hiszen a műanyag flakonokon, a sörösdobozon és az üvegeken kötelezően megjelent az 50 forintos matrica, így a pénztárnál ezeknek a betétdíját mindig ki kell fizetni - írja a Mandiner.

Ez nem jelenti a termékek automatikus drágulását, hiszen az összeget le lehet vásárolni vagy vissza lehet utaltatni az MOHU applikációján keresztül. Az 50 forintos összeg egy ösztönző lépés annak érdekében, hogy az emberek visszavigyék a palackokat, így felpörgetve a környezetvédelmet, az újrahasznosítást, amiben korábban nem jártunk az élen. 

A MOHU tájékoztatása szerint jelenleg a PET-palackok, azaz a műanyag üdítős flakonok okozzák a legnagyobb környezetszennyezést, ezért kiemelten fontos a körforgásos gazdaság szempontjából, hogy azokat megfelelően be lehessen gyűjteni és újra lehessen hasznosítani. 

Mi ez a MOHU app? És miért éri meg használni?

Az iOS-re és Androidra is elérhető MOHU app segítségével könnyen vissza lehet utaltatni bankszámlánkra a betétdíjat: bár az üzletekben elhelyezett automatákban van lehetőség jótékony célra is felajánlani a visszaváltott palackok után járó díjat, sokan visszakérik az 50 forintok árát. A statisztikák szerint a visszaváltók 10-15 százaléka utaltatja automatikusan vissza a pénzt. Eddig pedig már több mint egymillióan töltötték le az applikációt, amin keresztül egy gyors regisztrációt követően egy egyedi kód megadása után a rendszer automatikusan elutalja a megadott számlaszámra a visszaváltott tételek értékét. 

A legtöbb boltban mostanra megtalálhatóak a MOHU automatái, a szabályok értelmében, a 400 négyzetméternél nagyobb boltoknál kötelező az automaták telepítése, a 200 négyzetméternél nagyobb boltoknak pedig többek között a vásárlók vonzása miatt ajánlott a csatlakozás. A legkisebb boltok előtt pedig áll a lehetőség, hogy a kézi visszaváltás lehetőségéhez csatlakozzanak. A tájékoztatás szerint ilyenkor a boltos veszi vissza a palackokat, amelyek értékét le lehet vásárolni és a MOHU később átveszi a gyűjtést. 

Fontos változás a REpontoknál

Pár hónapja jelentette be első nagy változtatását a MOHU, amely az automatáknál bevezette az 5000 forintos limitet, azaz ha valaki száznál több italcsomagolást akar visszaváltani, annak október végétől már ezt több tranzakció végrehajtásával tudja visszaváltani. 

A MOHU által a Mandinernek küldött adatokból kiderült, hogy januárban országos szinten naponta átlagosan 6,1 millió italcsomagolást váltottak vissza a fogyasztók, de az ünnepek alatt több alkalommal is 10 millió felett volt a napi visszaváltások száma. 

Mint a Mandiner megtudta, januárra számolva átlagosan körülbelül 103 tonna műanyagnak megfelelő mennyiségű PET-palack került vissza a REpontokhoz minden nap. 

A visszaváltott palackok - a többi anyagáramhoz hasonlóan - egy újrahasznosítási folyamaton esnek át: kiválogatják őket, granulátumokra bontják, formába öntik, majd a gyártókhoz visszakerülve kifújják őket, hogy újból a boltok polcaira kerülhessenek. 

Ez a körforgásos gazdaság. Minden visszaváltott PET-palack újrahasznosul; 85 százalékukból ismét palack lesz, a fennmaradó 15 százalék pedig textilszálak és pántolószalagok formájában hasznosul újra.”

– közölte a visszaváltást lebonyolító vállalat a Mandinerrel. 

Úgy fogalmaztak, hogy a kötelező visszaváltási rendszer hatékonyságát nemzetközi tapasztalatok is bizonyítják, Németországban és a Skandináv országokban már 90 százalék feletti arányokat érnek el. Itthon, a korábbi „tapossa laposra” időszakban az italcsomagolások mindössze 30 százaléka került vissza a körforgásos gazdaságba, az új rendszerrel azonban jelentősen nőtt a visszaváltások aránya, nagyban hozzájárulva Európai Unió által meghatározott újrahasznosítási célok elérésében. 

A MOHU becslései szerint Magyarországon évente több mint 3 milliárd italcsomagolás kerül forgalomba, ennek túlnyomó része PET-palack, így darabszám szerint a visszaváltott csomagolások többsége is műanyag. 

Az alumínium dobozok a második legnagyobb csoportot képezik, amelyet az üvegcsomagolások követnek”

– válaszolta a MOHU arra a kérdésre, mit váltanak vissza a leggyakrabban az automatákban. 

Nyitókép: Mandiner-grafika
Forrás: mandiner.hu

TOP

közösség

további frisss

lap tetejére