Ekler Luca „spontán” világcsúcsa

hv • 2022. május 10., kedd •
Remekül indult a szombathelyi Ekler Luca számára a 2022-es szabadtéri szezon. Paralimpiai bajnok atlétánk az olaszországi Jesolóban a World Para Athletics Grand Prix 2. állomásán javította 576 centiméterre - a T38-as kategóriában - az általa tartott 563 centiméteres világcsúcsot. Pedig az eredeti tervek szerint nem is indult volna távolugrásban.

Luca, gratulálunk a távolugrásban elért világcsúcsodhoz! Számítottál így az idény elején ilyen kiváló eredményre?

-    Köszönöm szépen. Érdekes, mert nem teljesen így terveztem a hétvégét, négy versenyszámba is beneveztünk, amelyek közül eredetileg 200 és 400 méteren szerettem volna rajthoz állni, távolugrásban nem. Ám volt egy kis kavarodás, s végül a 400 méter mellett távolugrásban indultam, mert ugyanúgy vasárnap rendezték, mint ahogyan a 200 is akkor lett volna. A felkészülés alatt még csak rövid nekifutásból ugrottunk edzéseken, ennek ellenére jól jött ki a lépés. Jó formában éreztem magam, hatból öt kísérletem is érvényes lett, abból három ugrásom is a korábbi világcsúcsom feletti volt.

-    Akkor mondhatjuk, hogy spontán módon született a világrekord. Mit kell tudnunk a World Para Athletics Grand Prix-ről hasonlít az atlétikai Gyémánt Ligára?

-    Ez a világbajnokság és az Európa-bajnokság utáni legrangosabb versenyeket összegyűjtő sorozat. Ez volt a második állomása a szériának, legközelebb a negyedikre megyünk Párizsba, június 9-én és 10-én. Addig is versenyzem az épek között.

-    Az idei fő versenyt a világbajnokságot elhalasztották 2024-re. Milyen versenyeid lesznek az szezonban?

-    Nehezen indult az évem, mert karácsonykor elkaptam a koronavírust, így lassan tudtam visszajönni, de fedett pályán már sikerült egyéni csúcsot ugranom.  Ez pedig kellő löketet adott ahhoz, hogy felkészülten tudjak nekivágni a szabadtéri szezonnak. Mivel a vb-t elhalasztották, ezért legfőbb célomnak egyéni legjobbjaim megjavítását tűztem ki.

-    Hétvégén lesz a csapatbajnokság elődöntője, ami általában az atléták egyik kedvenc versenye.

-    Valóban, hiszen ez egy olyan verseny, ahol a teljes csapat együtt van. Ilyenkor, nem csak önmagunkért, hanem egymásért is küzdünk. Ez pedig nekem is plusz motivációt ad.